Na Slovensku sme ho zastihli na ceste medzi Južným Sudánom a Kambodžou. Fotograf, víťaz elitnej súťaže Czech Press Photo a zakladateľ humanitárnej organizácie Magna – Deti v núdzi MARTIN BANDŽÁK.
Zranené dievča po zemetrasení na Haiti uprene hľadí do objektívu. Ako vznikol víťazný záber vlaňajšej súťaže Czech Press Photo?
Bolo to v nemocnici Port-au-Prince, kde na chirurgickom oddelení pôsobili slovenskí zdravotníci z organizácie Magna – Deti v núdzi. Dievča po operácii sedelo v miniatúrnej kutici. Sadol som si oproti, ona iba sústredene hľadela kamsi doďaleka cez moju hlavu.
Nie každú fotku si tak presne pamätám, ale toto bol skutočne zvláštny moment. Kým som ju trikrát odfotil, ani nepohla brvou. Bolo to silné až intímne. Spätne som mal dojem, akoby chcela niečo povedať, pritom sme obaja mlčali. V istom zmysle to tá fotografia povedala za ňu.
Aká je situácia dva roky po katastrofe? Zabudol svet na Haiti?
Haiti stále zápasí s následkami zemetrasenia, mnoho ľudí je bez príbytku, pravidelne sa vracia cholera. Z hľadiska pozornosti médií a darcov je však Haiti lepší prípad, na ktorý sa vyzbieralo veľké množstvo prostriedkov.
Omnoho menej pozornosti, a tým aj pomoci, získal minuloročný hladomor v Afrike či dlhotrvajúce konflikty. Tie médiá nerozoberajú, pritom v Kongu sme svedkami najväčšieho konfliktu od druhej svetovej vojny. Haiti, Kongo, Barma, Jemen, Sudán – tieto najhoršie lokality by si zaslúžili väčší priestor v novinách.
Zemetrasenie, ktoré 12. januára 2012 postihlo ostrovné Haiti zanechalo najmenej 212 tisíc obetí a takmer úplne zničené mesto Port au-Prince. Víťazná fotografia Cech Press Photo vznikla v jednej z tamojších nemocníc. © Martin Bandžák / Magna
V Južnom Sudáne nefunguje vôbec nič
Kde ste boli naposledy?
Práve som priletel z Afriky z návštevy projektov našej organizácie v Kongu, Keni, Južnom Sudáne. Veľmi zaujímavé bude sledovať Južný Sudán. Najmladší štát sveta, ktorý vznikol vlani a treba ju vybudovať od nuly, pretože je najzaostalejšou krajinou afrického kontinentu a asi aj celého sveta.
Je to obrovské územie s možno iba päťdesiatimi kilometrami ciest a malým počtom obyvateľov, z nich je osemdesiat percent negramotných. V južnom Sudáne takmer nič nefunguje. Štát je na vrchole štatistík úmrtnosti, inde sa už nevyskytujúcich chorôb... Budovanie zdravotného systému je tu obrovskou výzvou.
Mení sa to na lepšie?
Za desať rokov od mojej prvej návštevy sa v Južnom Sudáne takmer nič nezmenilo. No od vlani, keď sme tam otvorili misiu, už sledujeme prerod krajiny z bodu nula. Bude to rýchly a fascinujúci proces. Nikde na svete už nevidíte ľudí komplet nahých s lukmi a oštepmi päťdesiat kilometrov od hlavného mesta.