Iba excelentní deviataci pôjdu na strednú školu bez prijímačiek, požaduje minister Dušan Čaplovič.
Agentúrne spravodajstvo sme o 19:14 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Terajší šiestaci si zrejme budú musieť dať pozor na prospech, ak chcú ísť na štvorročné gymnázium.
Minister školstva Dušan Čaplovič predložil novelu, podľa ktorej budú môcť prijímať iba žiakov, ktorí na koncoročnom vysvedčení z ôsmej triedy a polročnom z deviatky nebudú mať horší priemer známok ako 2,0.
Momentálne berú aj slabších žiakov, neraz aj štvorkárov.
Do priemeru sa nemajú rátať známky z výchovných predmetov, napríklad z telesnej výchovy.
Čaplovič žiada, aby kritérium platilo od septembra 2014. So schválením novely, ktorú dal do pripomienkového konania, nebude mať problém, keďže Smer v parlamente ovláda väčšinu.
Chce byť ešte prísnejší
Návrh
Na stredné školy
štvorročným gymnáziám povolia brať iba deti s priemerom z ôsmej triedy a pol roka deviatky do 2,0 ; päťročné bilingválne gymnáziá majú brať do úvahy koncoročné vysvedčenie zo siedmej triedy a polročné z ôsmej; na odborné školy s maturitou má byť priemer známok do 2,75; do priemeru sa nebudú počítať výchovné predmety; návrh nehovorí nič o osemročných gymnáziách , ktoré chce minister tiež obmedziť.
Krátko po nástupe vlády Smeru Čaplovič ohlasoval, že gymnáziám umožní brať len žiakov, ktorým priemer známok z vysvedčení od šiestej až po deviatu triedu nevyšiel horší ako 1,5.
Časť učiteľov to vtedy kritizovala. Čaplovič včera reagoval, že prísnejšieho kritéria sa nevzdáva.
„Stanovenie priemeru na 2,0 nie je cieľom, ale iba cestou k postupnému znižovaniu priemeru. To sa bude realizovať priebežne s tým, ako bude narastať kvalita výučby v základných školách,“ odkázal minister po hovorcovi Michalovi Kaliňákovi.
Šéfovi Asociácie štátnych gymnázií Pavlovi Sadloňovi sa zavedenie limitu nepáči, hoci súhlasí, aby na gymnáziá chodili iba najlepší žiaci.
„Opäť sa zaoberáme výstupom a skvalitňovanie vzdelávacieho procesu ide bokom. Viac nás budú zaujímať dobré známky ako dobré vedomosti,“ hovorí Sadloň.
Ľudovít Sebelédi, učiteľ z gymnázia v Leviciach a iniciátor nových školských odborov, by sa limitu potešil, keby Čaplovič súčasne zrušil normatív na žiaka.
„Školy platíme podľa počtu žiakov. Mám obavu, aby limit nezapríčinil zánik aj dobrých gymnázií pre nedostatok žiakov.“
Limit pre odborné školy
Čaplovič chce meniť podmienky aj pre stredné odborné školy. Na odbory s maturitou by smeli po novom vziať iba žiakov, ktorých priemer známok z vysvedčení nepresiahol 2,75.
„Je to správne. Aspoň sa do tried nedostanú podpriemerní,“ tvrdí zriaďovateľka Súkromnej hotelovej akadémie v Banskej Štiavnici Jaroslava Marušková.
Čaplovič si od nových pravidiel sľubuje, že zvýši záujem mladých o remeslá. Odborné školy totiž majú už niekoľko rokov problémy s napĺňaním tried.
Lákať chce aj na pravidelné zverejňovanie údajov, ako sa absolventi jednotlivých odborov uplatnili na trhu práce.
Prijímačky odpustí zlomku
Po schválení novely by sa prijímačkám na strednú školu vyhli iba deviataci, ktorí testy z matematiky a slovenčiny v rámci Testovania 9 napísali na viac ako 90 percent.
Tento rok to zvládlo len 715 z vyše 40-tisíc deviatakov.
V súčasnosti závisí od stredných škôl, či robia prijímačky. Mnohé automaticky berú aj deti s horšími výsledkami.
„Povinné prijímačky nič nevyriešia. Len deti navyše vystresujeme,“ vraví Sadloň.

Beata
Balogová
