Ministerstvo vnútra chce nový úrad pridelenca vo Washingtone. Kaliňák miesto ponúkne Petrovi Kovaříkovi, doteraz šéfovi protikorupčného úradu.
BRATISLAVA. „Peniaze ma nikdy nelákali a táto práca by ma nebavila, nebola by to pre mňa žiadna výzva,“ povedal o práci policajného pridelenca Jaroslav Spišiak tesne pred odchodom z funkcie policajného prezidenta.
Nový minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru chcel, aby robil pridelenca v Budapešti, keďže hovorí aj po maďarsky, no Spišiak funkciu, pri ktorej by pracoval na veľvyslanectve v Maďarsku, odmietol.
Jeho náplň by spočívala v pomoci našim občanom a spolupráci s maďarskou stranou na spoločných prípadoch.
Ak naša polícia potrebuje vypočuť maďarského občana, je to práca pre policajného splnomocnenca.
V polícii post vnímajú aj pre platové ohodnotenie často ako „odmenu“ alebo miesto, ktoré sa dá využiť, ak treba niekoho „upratať“.
Minister zvyčajne miesto ponúka bývalým funkcionárom. Kaliňák s nepísaným pravidlom začal v roku 2006.
V minulosti napríklad poslal do Maďarska za pridelenca bývalého riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície Tibora Maka.
Stalo sa to po medzinárodnom škandále so zabudnutou vzorkou výbušniny, ktorú polícia nechala na palube lietadla do Írska.
Otvoria Washington
Z terajších funkcionárov sa pridelencami stanú šéf inšpekcie ministerstva vnútra Boris Beňa a zrejme aj bývalý prvý policajný viceprezident Ján Vaľo.
Beňa pôjde do Rumunska a Vaľo do Prahy. Vaľo už bol pridelencom na Ukrajine, kde je práca pridelenca náročná.
„Snažíme sa sústrediť na krajiny, kde máme vyšší počet občanov alebo prípadov, ktoré musíme riešiť. To je aj dôvod, prečo uvažujeme o zriadení novej destinácie vo Washingtone,“ hovorí Kaliňák.
„Hodil by sa nám aj Peking, ale zatiaľ nám veľmi pomáha veľvyslanectvo.“
Do Washingtonu by podľa informácií SME mal ísť terajší riaditeľ Úradu boja proti korupcii Peter Kovařík.
Pridelenec má vyšší plat ako policajný prezident. O koľko presne, ministerstvo nepovedalo. Priemerný hrubý mesačný príjem policajného prezidenta za rok 2011 bol 4270,84 eura.
„Každý pridelenec je na pozícii starší referent špecialista, ich platy môžeme zverejniť len po ich súhlase,“ povedala Lucia Garajová z ministerstva vnútra.
Zarábajú ako diplomati
Plat pridelenca pozostáva z domácej a zahraničnej zložky. Domácu tvoria tarifný plat a príplatky za hodnosť, údržbu a riadenie vozidla a prídavok za výsluhu rokov.
Zahraničná zložka je domáci plat vynásobený koeficientom danej krajiny. Plat je podľa Garajovej porovnateľný s platom diplomata.
Plat veľvyslanca je približne deväťtisíc eur, plat bežného diplomata okolo päťtisíc eur.
„Aj vojaci v Afganistane zarábajú viac ako náčelník generálneho štábu,“ hovorí Kaliňák a dodáva, že náročnosť pridelencovej práce závisí od krajiny.
„Vo Viedni je určite práce oveľa menej ako v Londýne, kde je napríklad aj veľká rómska komunita.“
Beňa o novom zaradení hovorí, že chcel pôsobiť v polícii a táto pozícia sa mu zdá slušná. „Spĺňam všetky predpoklady. Minister mi to ponúkol, akceptoval som to.“
Ako pridelenec bude zabezpečovať najmä výmenu informácií medzi našou a rumunskou políciou, a „riešiť problémy, ktoré majú Slováci na území Rumunska“.
Beňa: Je to slušná pozícia
Za policajného pridelenca do Rumunska pôjde terajší šéf inšpekcie BORIS BEŇA.
Bude vás táto práca baviť?
„Ak by ma to nebavilo, tak by som to nezobral. “
Je v Rumunsku veľa práce?
„Keď som dostal ponuku, zatelefonoval som pridelencovi, ktorý tam je teraz. Myslím, že má dosť veľkú agendu. Má na starosti aj Moldavsko.“
V polícii sa to vníma ako funkcia za odmenu.
„Určite je to dobrá pozícia a sú tam slušné platové podmienky.“
Neposiela tam minister bývalých funkcionárov aj preto, aby mal od nich na Slovensku pokoj?
„Minister mi nič také nehovoril. Pochopil som, že na mojej pozícii bude človek jemu blízky, ku ktorému má dôveru. Ponúkol mi toto miesto a ja som bol rád. Chcem si funkciu plniť tak, aby nikto nemohol povedať, že som si tam išiel oddýchnuť.“
Je to podľa vás nevyhnutná práca?
„V minulosti som vybavoval viac prípadov s policajným pridelencom. Minimálne je to oveľa rýchlejšie, pohodlnejšie. Myslím, že táto pozícia je skoro až nevyhnutná. Ale dá sa polemizovať o tom, v ktorej destinácii.“
Viete po anglicky?
„Pokiaľ idete do krajiny, ktorá nemá príbuzný jazyk nášmu, tak je podmienkou angličtina rečou a písmom. Určite sa budem učiť aj po rumunsky, aj som sa už začal. Je to trošku zložitý jazyk. Budem sa snažiť, len ako mi to pôjde, to uvidíme. Ale oni tam pomerne dobre vedia po anglicky.“

Beata
Balogová
