Košice 11. júna (TASR) - Odbor životného prostredia Okresného úradu Košice - okolie získal nelichotivé prvenstvo. Podľa Ladislava Hegyiho z občianskeho združenia (OZ) Spoločnosť priateľov Zeme sa prvýkrát v slovenskej histórii stalo, že spomínaný úrad ako povoľujúci orgán, vydal v územnom konaní pozitívne stanovisko k výstavbe veľkokapacitnej skládky odpadov v rozpore so záverečným, neodporúčajúcim stanoviskom Ministerstva životného prostredia SR.
Ako Hegyi, v tomto prípade zastupujúci OZ Za zdravú Olšavskú dolinu, konštatoval, je nepochopiteľné ako si príslušný orgán štátnej správy dovolil neprihliadať na postoj MŽP SR a nerešpektovať tak zákon č. 127/1994 Z. z. o posudzovaní vplyvu na životné prostredie. Spor medzi investorom skládky v lokalite Vyšný Čaj - spoločným podnikom RCP - Recykling Park Olšava, environmentalistami a časťou nesúhlasiacich občanov okolitých obcí, sa tak rozšíril o OÚ Košice - okolie. V rámci odvolávacieho konania má o ňom v krátkom čase rozhodnúť košický Krajský úrad.
Stanovisko ochranárov, podporené piatimi odbornými posudkami a dvoma súdnoznaleckými, je jednoznačné - odvolací orgán by mal umiestnenie skládky v spornej lokalite zamietnuť. Nespochybňujú pritom potrebu vytvoriť novú skládku odpadov v tejto časti okresu, dôrazne však požadujú jej umiestnenie v menej rizikovej lokalite. Proti výstavbe skládky vo Vyšnom Čaji existuje niekoľko závažných argumentov. Okrem vysokej hladiny podzemnej vody a nadzemných výverov, čo príslušné právne predpisy nepripúšťajú, územiu zamýšľanej skládky potenciálne hrozí zosuv pôdy. V takom prípade by mohlo dôjsť k porušeniu tesnenia skládky a úniku toxických látok z odpadov do okolia. Odborne zdokumentované zloženie podložia skládky pritom vykazuje priepustnosť. Geologický prieskum navyše potvrdil, že zosuvom môže byť postihnuté oveľa širšie územie v okolí skládky. Podľa súdneho znalca Juraja Minárika, prírodné podmienky lokality na umiestnenie skládky odpadov sú veľmi nepriaznivé a podklady investora boli nielen nedostatočné, ale aj tendenčné a klamlivé. "Je neuveriteľné, kto a z akých dôvodov vybral túto lokalitu, keď každý priemerný geológ a odborník na odpady vie, že nemôže umiestniť skládku, ktorá je sama ekologickou záťažou, do problémového územia," dodal Minárik.
Plánovaná skládka III. stavebnej triedy vo Vyšnom Čaji by sa mala rozprestierať na rozlohe takmer 10 ha a obsahovať 1,56 milióna kubických metrov odpadu, z toho aj časť nebezpečného. Proces posudzovania jej vplyvu na životné prostredie začal už v roku 1998, kauza sa zintenzívnila v posledných dvoch rokoch.