Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
Nedôstojná kamera už poslancov pri podpisovaní nebude otravovať.
BRATISLAVA. Podpisovanie poslancov do prezenčnej listiny v parlamente už nebude zaznamenávať kamera. V stredu ju odmontovali. Predseda parlamentu Pavol Paška považoval kameru za nedôstojnú.
„Za to, aká je dochádzka poslancov, v prvom rade zodpovedajú predsedovia poslaneckých klubov, ako aj volič, ktorý má možnosť si vyhodnotiť, ako poslanec za jeho peniaze pracuje,“ povedal Paškov hovorca Pavol Chovanec.
Kancelária Národnej rady novinárov pozvala, aby si prišli pozrieť, ako kameru demontujú, Paška osobne neprišiel.
„Aj tá kamera viedla k tomu, že bola vyššia účasť na hlasovaniach,“ nesúhlasí s odstránením predseda SaS Richard Sulík, ktorý ju dal namontovať ako šéf Národnej rady v roku 2010.
Mohli za to Slota a RafajChcel tak zabrániť, aby sa zopakovala kauza falošného podpisovania Jána Slotu. Toho do prezenčnej listiny podpisoval Rafael Rafaj. Zistil to denník SME pred štyrmi rokmi, keď prezenčné listiny niekoľko dní monitoroval.
Slota ani Rafaj neboli za falšovanie podpisu potrestaní. Parlament pod vedením Pašku odmietol kauzu predsedu jednej z vládnych koaličných strán prešetriť, prípadu sa vzdala aj polícia.
Paška odmietol zverejniť aj kamerové záznamy, ktoré by ukázali, či vôbec Slota bol v ten deň v parlamente.
„Pán Paška sa tvári, že to je nedôstojné, ale nedôstojné je, keď sa jeden poslanec podpisuje za druhého,“ hovorí Sulík. Keď dal kameru nainštalovať, poslanci „brblali“.
Ako to bolo
Slotov podpis
v máji 2008 denník SME nasnímal, ako Rafael Rafajpodpisuje v parlamente Jána Slotu. Ten vďaka tomu nebol v dochádzke poslancov ako absentér;
po odhalení podvádzania už Slota chýbal oficiálne;
2010: predseda parlamentu Richard Sulík dal nad prezenčky namontovať kameru.
Teraz je už väčšina z nich spokojná. „Sme na určitej úrovni a tak by sme sa mali správať. Kamerový systém je nedôstojný,“ súhlasí s Paškom predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos.
Predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského urážalo, že niekto ho vopred podozrieval z podvodu.
„Ak takýmito technickými prostriedkami chcel meniť svedomie a charakter poslancov, tak to odmietam,“ hovorí o Sulíkovom rozhodnutí.
„Nasadíme teraz ITP (informačnotechnické prostriedky) do vrecka každého poslanca a budeme ho sledovať?“ pýta sa Hrušovský, bývalý predseda Národnej rady.
Predseda klubu SDKÚ Ľudovít Kaník nepovažuje kameru za dôležitú.
„Akých poslancov si voliči zvolili, takých majú. Keď si zvolia blbcov, tak budú mať blbcov a je jedno, či tam bude kamera,“ povedal Kaník.
Pavol Paška v stredu nevyužil príležitosť dokázať, že okrem kachličkovania rozumie aj elektroinštalácii, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Sulík: Nie sú nadľudia„Poslanci všeobecne si o sebe myslia, že sú nadľudia, musia mať rôzne privilégiá a nemôžu byť kontrolovaní,“ komentuje Sulík súhlas ostatných politikov s Paškom. Už pri rušení priestupkovej imunity videl, ako sa bránili „zubami-nechtami“.
S vypnutím kamery nesúhlasí ani líder Obyčajných ľudí Igor Matovič.
Sulík zábery z kamery nikdy nepozeral, pretože po jej namontovaní nevzniklo podozrenie z falšovania.
Podpísanie sa do prezenčky je podľa rokovacieho poriadku jednou z podmienok, aby poslancovi uznali dochádzku. Okrem toho môže ešte hlasovať alebo vystúpiť v rozprave.
Ak poslanec bez ospravedlnenie chýba, má prísť o časť platu.
Anketa: Nová šéfka ÚVOSlovenských osobností sme sa pýtali, čo hovoria na novú šéfku ÚVO a na čo by sa mala zamerať.
Marián Jusko, prezident Republikovej únie zamestnávateľov
Budúcu šéfku nepoznám. Verejné obstarávanie sprevádzajú veľké problémy, treba ho sfunkčniť vo všetkých oblastiach. Vylepšiť zákon, realizáciu súťaží aj kontrolu. Aby zbytočná byrokracia nezaťažovala firmy.
Peter Gogola, primátor Banskej Bystrice
Meno počujem prvýkrát. Od úradu očakávam, že sa stane dynamizujúcim, a nie brzdiacim prvkom pri vyhodnocovaní zákaziek, ktoré sa týkajú čerpania eurofondov.
Peter Kunder, Aliancia Fair-play
Bude kľúčové, aby presvedčila verejnosť, že výkon funkcie nebudú narúšať vzťahy, ktoré si vytvorila počas pôsobenia v biznise. Jej projekt obsahoval viacero dobrých postrehov. Chýbalo mi v ňom vyjadrené uvedomenie, že okrem záujmov štátu a podnikateľov existuje aj verejný záujem.
Ľuboš Vančo, managing partner KPMG
K pani Táborskej sa nevyjadrím, pretože ju nepoznám. Na čo by sa mala zamerať? Jednoznačne na to, aby sa obstarávanie zjednodušilo. Niektoré veci sú také komplikované, že ani štát nie je schopný normálne obstarať mnohé veci.
Magdaléna Dobišová, riaditeľka Skanska SK
U nového šéfa ÚVO – a nezáleží na mene – absolútne stačí, keď sa zameria na dôkladné dodržiavanie zákona o verejnom obstarávaní a na procesy s tým spojené.
Štefan Hlinka, generálny riaditeľ ŽSR
Počítame s tým, že pani Táborská je kompe-tentná, aby sa na ÚVO pohli procesy obstarávania, z pohľadu ŽSR predovšetkým veľké tendre ohľadne modernizácie železničných koridorov.

Beata
Balogová
