Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Ešte začiatom týždňa odkazoval, že miesto šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) dá opozícii, ak sa dohodne so Združením miest a obcí Slovenska a zamestnávateľmi, včera predseda vlády Robert Fico (Smer) oznámil, že to bude inak.
Oznámil, že vyberá Zuzanu Táborskú, ktorá sa dostala do finále konkurzu na šéfa ÚVO, vyhlásila ho ešte jeho predchodkyňa v úrade.
„Navrhujeme človeka, ktorého vybrala vláda Ivety Radičovej. Opozičnejšieho kandidáta si neviem predstaviť,“ povedal Fico.
Vybrali jedného z trojice ľudí s najlepšími projektmi. „Cítim sa úplne komfortne v tomto rozhodnutí, pretože my s ÚVO nemáme nič spoločné.“ Post je neobsadený od apríla 2011.
S verejnými obstarávaniami má Táborská dlhoročné skúsenosti. Momentálne pracuje pre spoločnosť, ktorá podniká v poradenstve pri obstarávaniach.
Profil
Zita Táborská
Od roku 1997 do roku 2000 pracovala na Úrade vlády ako investičná referentka .
Potom mala štyri a pol roka na ÚVO na starosti metodiku obstarávaní vrátane čerpania eurofondov.
Rok pracovala v Elektrovod Holdingu, ktorému šéfoval súčasný minister hospodárstva Tomáš Malatinský.
Pracuje pre firmu Process Management, ktorá radí pri verejných obstarávaniach.
Radila aj pri tendroch, ktoré prebehli v súlade so zákonom, no opozícia o nich tvrdila, že sú predražené. Išlo o posledný úsek rýchlostnej cesty R1 či nový terminál Letiska Milana Rastislava Štefánika.
Radičová si aj dnes myslí, že vedenie ÚVO sa má obsadzovať výberovým konaním a nepatrí ani koalícii, ani opozícii. ÚVO kontroluje nominantov oboch táborov, pripomína Radičová.
Táborskú expremiérka osobne nepozná, no „z hľadiska predloženého projektu a hodnotenia nezáviských expertov“ by ju považovala zo dobrú voľbu. Konkurz však nebol ukončený a finalisti neboli na vypočutí.
Jozef Špirko z Republikovej únie zamestnávateľov hovorí, že s nimi Fico túto nomináciu nekonzultoval. Šéf ZMOSu Jozef Dvonč si myslí, že ide o právo vlády, ktorá „rozhodla tak, ako jedine mohla“.
Pokiaľ je podľa neho viac kandidátov, niekto rozhodnúť musí. Kto je Táborská, nevedel.
Šéfka ÚVO: Najlacnejší ostanúO tendroch hovorí budúca šéfka Úradu pre verejné obstarávanie ZITA TÁBORSKÁ.
Odkedy viete, že budete šéfkou ÚVO?
„Na to, že budem oslovená, čakám už takmer rok. Dúfala som v to.“
Stretli ste sa s Robertom Ficom?
„Isto. Pýtal sa ma, či trvá moja ponuka a či môže použiť moje údaje.“
Kedy ste sa s ním stretli?
„Neviem presne. Keď sa o tom začalo rozhodovať. Sú to dva alebo tri týždne.“
Kedy vám oznámil, že máte to miesto?
„Dnes ráno mi povedal, že sa rozhodne, či to dnes dá do vlády. Až z médií som sa dozvedala, že sa to na vládu aj dostalo.“
V životopise si uvádzate, že ste robili poradenstvo pri PPP projekte výstavby R1. Ako ste boli doň zaangažovaná?
„Spolupracujem s firmou Process Management, kde som v tíme ľudí, ktorí to hodnotili a posudzovali.“
Boli ste priamo pri vyhodnocovaní projektov?
„Áno.“
Opozícia hovorí, že posledný úsek R1 bol predražený. Vy nemáte ten pocit?
„Môj podiel bol hlavne posudzovanie podmienok účasti. Na samotnú ponuku, čo je vysoko odborná činnosť, tam bol celý tím našich aj zahraničných odborníkov. Aj keby tam bol môj hlas, tak nezaváži.“
Boli ste priamo vo výberovej komisii?
„Áno. Bola zložená z mnohých odborníkov a ja som bola jednou z nich.“
To isté si píšete o tendri na nový terminál bratislavského letiska. Aj o ňom sa písalo ako o predraženom. Dal sa obstarať lacnejšie?
„Všetko závisí od toho, ako je nastavený predmet a aké sú predložené ponuky. Nech by boli ceny akékoľvek, musíme ich akceptovať, lebo o tom je súťaž.“
Bolo to cenovo dobre nastavené?
„To si netrúfam posúdiť. Nastavujú to odborníci, projektanti. Tak, ako je to naprojektované, potom sa o to súťaží.“
Pracovali ste v Elektrovod Holdingu. Poznáte sa s ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským?
„Áno, v Elektrovode sme sa spoznali. Predtým som ho nepoznala.“
Jeho ministerstvo je veľkým obstarávateľom. Nepovažujete za konflikt, že budete rozhodovať o jeho tendroch?
„Slovensko je také malé, že sa všetci navzájom poznáme. Skúsenosti, ktoré som nadobudla v Elektrovode, nemôžu byť na príťaž.“
Elektrovod má tiež veľa štátnych zákaziek.
„Nemyslím si, že som v konflikte. Skúsenosti sa dajú získať jedine v praxi. Kto ju nemá, nie je v konflikte. Človeka, ktorý nemá prax a nevie, kde sú riziká, výhody a nevýhody celého procesu, ale tam asi netreba.“
Existuje korupcia pri verejnom obstarávaní?
„Nemôžem povedať, že neexistuje, ale ja som sa s ňou nestretla.“
Čo hovoríte na Ficov návrh, aby sa pri obstarávaniach škrtali najvyššie a najnižšie ponuky?
„Myslím, že by to neprešlo európskymi smernicami.“
Poznáte krajinu, kde sa škrtá najnižšia ponuka?
„Nemám také vedomosti.“
Miroslav Kern
Procházka: Figeľ urobil chybu, skončil v pasciPredsedu KDH Jána Figeľa sklamal prístup Roberta Fica, ktorý hnutiu nedal miesto šéfa ÚVO.
BRATISLAVA. Poslanec KDH Radoslav Procházka vyčíta vedeniu strany, že sa nechalo chytiť do pasce Roberta Fica. To, že premiér nechce Úrad pre verejné obstarávanie prenechať opozičnému nominantovi, bolo podľa neho predvídateľné.
„Od začiatku bolo zrejmé, že to je jedna zlomyseľná, ale dosť priehľadná pasca a vedenie KDH urobilo chybu, že sa do nej nechalo vlákať. Môžem len dúfať, že sa z nej poučí.“
Figeľ na kritiku do uzávierky nereagoval. Ešte v utorok sa stretol s Ficom a snažil sa ho presvedčiť, aby štátny úrad dal jednému z kandidátov KDH.
Potom, ako Združenie miest a obcí Slovenska odmietlo bývalého šéfa Štatistického úradu Petra Macha, ponúkol expodpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu Emila Kočiša.
Predstavitelia zamestnávateľských zväzov s ním problém nemali, no šéf ZMOS-u Jozef Dvonč zo Smeru požiadal o týždenný odklad, počas ktorého malo predsedníctvo združenia ku Kočišovi zaujať postoj.
Fico podľa Figeľa nepočkal a začal konať. „Robert Fico využil časť vedenia ZMOS-u na teatrálne gesto, že ÚVO patrí opozícii, ale celý čas robil všetko pre to, aby nielen vláda bola jednofarebná, ale aj kontrolné orgány. Je to len jeho ďalší falošný predvolebný sľub.“
Figeľa sa zastáva poslanec KDH Pavol Abrhan. „Chcel vyčerpať všetky možnosti, aby KDH nevyšlo z toho, že nemá záujem pozíciu obsadiť.“
Mária Mihaliková

Beata
Balogová
