BRATISLAVA. Rómske deti obedujú v oddelenej jedálni v „rómskej“ časti materskej školy v Toryse v priestoroch bývalej kotolne. Fotografiou s takýmto textom sa začína slovenská kapitola výročnej správy Amnesty International o stave ľudských práv vo svete, ktorú medzinárodná organizácia predstavila v týchto dňoch.
Kým stav ľudských práv vo svete vlani ovplyvnili najmä demonštrácie v arabských krajinách, Slovensko správa tradične kritizuje najmä za diskrimináciu Rómov.
Zaradili ich automaticky
„Dochádzalo aj naďalej k porušovaniu práva na vzdelanie rómskych detí. Vláda zlyhala v prijatí konkrétnych krokov,“ povedala Martina Mazúrová, vedúca kancelárie Amnesty International Slovensko.
Správa 2011
Amnesty o Rómoch
Vo Vrútkach postavili ďalší betónovýmúr na oddelenie materskej školy a bytoviek od časti mesta obývanej Rómami.
Základná škola v Levoči zriadila oddelené triedyprvého ročníka pre rómske deti.
Súd rozhodol, že základná škola v ŠarišskýchMichaľanoch konala nezákonne segregovaním žiakov.
Zbúrali osadu Demeter v Košiciach, kde žilo asi 80 Rómov, presťahovali ich do stanov.
V Žiari nad Hronomvysídlili trinástich Rómov z osady. Neposkytli im inú možnosť preto, že o to nepožiadali.
Deväťdesiatim rodinám v Plaveckom Štvrtku hrozí vysťahovanie.
Európsky súd pre ľudské práva prvý raz konštatoval, že slovenská vláda porušila práva násilne sterilizovanej ženy.
Začal sa súd s policajtmi za týranie šiestich chlapcov v Košiciach.
Najnovším je podľa správy prípad z Levoče, kde základná škola v septembri zriadila oddelené triedy pre rómske deti.
„Do čisto rómskej triedy mi najskôr dali syna, hoci prvé štyri roky chodil spolu s bielymi, a v septembri som zistila, že v takejto triede bude aj moja dcéra prváčka,“ opisuje jedna z matiek Marcela Bangová.
„Sťažovali sme sa u riaditeľa, ale iba na nás nakričal, že je to normálna trieda. Ako sa tam však deti naučia dobre po slovensky?“
Riaditeľ školy Peter Tatarko sa k oddeleným triedam vyjadriť odmietol. V minulosti pre televíziu Markíza tvrdil, že žiakov škola nedelí podľa etnicity, ale podľa výsledkov.
Amnesty International chce o prípade rokovať aj s mestom. „V septembri 2011 som nebol primátorom Levoče, chcem veriť, že nebol porušený zákon a príslušné predpisy,“ povedal primátor Miroslav Vilikovský (Smer).
Segregáciu rómskych detí na Slovensku vlani prvýkrát potvrdil aj súd. Prešovský okresný súd v decembri rozhodol, že základná škola v Šarišských Michaľanoch oddeľovaním rómskych detí do samostatných tried porušila zákon. Škola sa proti rozsudku odvolala.
Počty detí nepoznajú
Amnesty International upozorňuje, že tento prípad je iba špičkou ľadovca. „Neexistujú oficiálne štatistiky, slovenská vláda, žiaľ, nezbiera dáta podľa etnicity, čo sledovanie a trestanie segregácie sťažuje,“ hovorí Mazúrová.
Výskum Rómskeho vzdelávacieho fondu navyše ukázal, že až 85 percent žiakov v špeciálnych triedach pre deti s mentálnym postihnutím tvoria práve Rómovia.
Prehľad o problémových školách nemá ani vládny splnomocnenec pre rómske komunity Miroslav Pollák. „Stále vyskakuje niečo nové, len v Prešovskom kraji už je 30 čisto rómskych škôl.“
Práve prípad zo Šarišských Michalian, ktorý teraz sledujú aj médiá, sa podľa Polláka môže stať pozitívnym modelovým príkladom.
Viac sa s nimi učia
Do Michalian dochádza aj vyše dvesto rómskych detí zo susedných Ostrovian, škola pre ne vytvorila samostatné triedy. Oficiálnym dôvodom bolo, že žiaci z osady prichádzali do školy nepripravené a zdržiavali ostatné deti.
„Dnes sme už rozbehli spoluprácu s obcou Ostrovany, ktorá deti z osady doučuje v komunitnom centre, predškolákov zase pripravuje rozšírená materská škola. Rodičovské združenia, na ktoré dovtedy rodičia chodili len málo, sa začali robiť priamo v Ostrovanoch,“ opisuje niektoré opatrenia Pollák.
Rozptýlenie nerómskych detí do všetkých tried, aby neboli čisto rómske kolektívy, by však podľa neho bolo umelé.
„Oveľa dôležitejšie bude vybudovať funkčný prestupný systém, ktorý umožní šikovným deťom postúpiť do lepších tried,“ tvrdí.
Medzi osadou a okolím je priepasť
Európsky prieskum ukázal, že mladí Rómovia výrazne zaostávajú za svojimi rovesníkmi najmä v stredoškolskom vzdelaní.
BRATISLAVA. Rozdiely medzi slovenskými Rómami a ich susedmi z väčšiny sú na Slovensku priepastné najmä vo vzdelávaní.
Z krajín strednej Európy sme na tom najhoršie, ukazuje veľký európsky prieskum na vyše 22-tisíc Európanoch.
Výskumníci Agentúry Európskej únie pre základné ľudské práva u nás zistili, že len približne desať percent mladých Rómov do 24 rokov z osád má stredoškolské vzdelanie, väčšinoví obyvatelia toho istého regiónu však majú ukončenú strednú školu až takmer v deväťdesiatich percentách.
Osada na okraji
Práve priepasť medzi oboma skupinami je jednou z najväčších z krajín Európskej únie, kde žijú veľké komunity Rómov. Agentúra spovedala iba Rómov z osád, nie tých začlenených v mestách a dedinách. Výsledky potom porovnávala s obyvateľmi okolia osád.
Riaditeľ agentúry FRA Morten Kjaerum hovorí, že Rómovia sú výrazne vylúčení zo spoločnosti, čo podnecuje diskrimináciu a nenávisť voči nim.
„Výsledky ukazujú, že sú potrebné rýchle a účinné kroky, predovšetkým na zlepšenie vzdelania Rómov.“ Len tak budú môcť podľa neho mladí Rómovia uniknúť z izolácie.
Vyšší rozdiel medzi stredoškolsky vzdelanými Rómami a ich susedmi ako na Slovensku je vo Francúzsku či v Taliansku. V Česku je stredoškolsky vzdelaných Rómov až 30 percent, v majorite to je vyše 80 percent.
Väčšina ich odmieta
Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku nepriaznivé štatistiky vysvetľuje tým, že slovenskí Rómovia sú výrazne vylúčení a segregovaní, navyše žijú v najchudobnejších regiónoch vo vidieckom prostredí.
„Na popredné miesta v prieskumoch patríme aj z hľadiska miery odmietania Rómov ostatnými obyvateľmi,“ hovorí.
Ján Glovičko

Beata
Balogová
