BRATISLAVA. Lukratívne zákazky má na Slovensku pražská firma Puro Klima, ktorej šéfa Martina Jireša stíha česká polícia v korupčnej kauze politika Davida Ratha.
Zo zistení vyšetrovateľov vyplýva, že spoločnosť cez zmanipulované tendre dodávala zariadenie do nemocníc v Kladne a Příbrame.
Slovenská pobočka Puro Klimy sídli v Piešťanoch. O kauze jej predstavitelia hovoriť nechcú.
„Proti firme nie je vedené žiadne konanie. K záležitosti sa preto nebudeme vyjadrovať,“ odpovedala zástupkyňa spoločnosti Katarína Solmošiová.
Jasné súťaže
Ministerstvo obrany vybralo koncom minulého roka firmu Puro Klima na dodávku zdravotníckej výbavy za vyše 58,6 tisíca eur.
Obstarávanie išlo cez elektronickú aukciu, prihlásených bolo osem uchádzačov, tvrdí hovorca rezortu Milan Vanga. „O transparentnosti svedčí skutočnosť, že nikto nepodal žiadosť o nápravu ani námietku.“
Z údajov Úradu pre verejné obstarávanie vyplýva, že sa na aukcii zúčastnili dve firmy. Výsledná cena sa oproti predpokladanej začiatočnej hodnote zákazky nezmenila.
Firma sa podieľa aj na rozsiahlej rekonštrukcii Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku.
Fakultná nemocnica v Nitre od nej vo februári kúpila za 1,4 milióna eur prístroj angiograf. Podmienky súťaže firma splnila ako jediná. Vedenie nemocnice včera na otázky neodpoVedalo.
Vyhrali aj u Mečiara
Dve zmluvy o dodávke zdravotníckeho materiálu za vyše 585-tisíc eur uzavrel v apríli s firmou Puro Klima Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici.
Riaditeľ Peter Mečiar hovorí, že bola elektronická aukcia. Obvineného manažéra Jireša nepozná. „Nikdy som s ním nerokoval.“ Firma sa ako subdodávateľ podieľala aj na rekonštrukcii arálu ústavu.
Českí policajti v Rathovej kauze zatiaľ Slovensko o spoluprácu nepožiadali. „Sme pripravení poskytnúť súčinnosť,“ konštatuje Michal Slivka z policajného prezídia.
Provízie a zmanipulované súťaže sú v slovenských nemocniciach bežnou praxou, myslí si Tomáš Szalay z Health Policy Institute.
„Počúvam zo všetkých strán, že to takto funguje. Takže to môžem povedať nie na sto, ale na dvesto percent.“ Konkrétne prípady sa však podľa neho posudzujú veľmi ťažko.

Beata
Balogová
