BRATISLAVA. Strážna jednotka na základni Tarin Kowt v provincii Uruzgan a ženijná jednotka v Kandaháre by sa podľa slovenských plánov mali stiahnuť do konca tohto roka.
Namiesto nich by Ozbrojené sily chceli poslať do Afganistanu ďalšiu špeciálnu jednotku. Austrálčania, ktorí velia slovenským vojakom v Tarin Kowte, by zase boli radi, keby tam strážna jednotka zostala.
Slovenský vojenský príspevok sa odvíja od možností rozpočtu rezortu obrany, no zámerom je posunúť ho do vyššieho levelu. Slovenské velenie si od stiahnutia strážnej jednotky a ženistov, čo predstavuje spolu vyše stovku vojakov, sľubuje úsporu, ktorú by mohlo použiť na vyslanie ďalšej špeciálnej jednotky.
"Rokovania s Austrálčanmi bežali pred summitom (summit NATO v Chicagu pozn. TASR), bežali počas summitu a budú pokračovať aj po summite. Určite budeme naše ciele, naše úlohy a naše vízie koordinovať spoločne a nevidím problém v tom, že by sme sa nevedeli dohodnúť," povedal pre TASR minister obrany Martin Glváč (Smer).
"Ak bude Austrália považovať za potrebné, aby sme boli v rámci toho zoskupenia tam s nimi, budeme hľadať prieniky, aby niekde inde nám to bolo finančne vyrovnané. Je veľa možností, ako nám to, či už Austrália, Spojené štáty, alebo NATO, vedia nejakým spôsobom prefinancovať. Určite nájdeme kompromis," doplnil Glváč. Do úvahy teda prichádza aj taký scenár, že zostane v Afganistane strážna jednotka a príde aj posila Síl pre špeciálne operácie.
Slovenská republika vyslala prvýkrát do operácie ISAF v Afganistane 20 príslušníkov Síl pre špeciálne operácie v septembri 2011.
Ich hlavnou úlohou je výcvik afganských špeciálnych policajných jednotiek, ktorý prebieha na základniach, ale aj priamo v teréne počas špeciálnych operácií koaličných vojsk NATO.
V súčasnosti pôsobí v Afganistane vyše 340 slovenských vojakov. Ich nasadenie si ročne vyžaduje približne 38 miliónov eur.