BRATISLAVA. KDH podľa predsedu strany Jána Figeľa nie je po rozhodnutí premiéra Roberta Fica nominovať na predsedníčku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Zitu Táborskú oklamané, ale oklamaní sú ľudia.
Ako povedal Figeľ dnes na tlačovej besede, po vymenovaní Táborskej bude menej verejnej kontroly nad použitím verejných financií na Slovensku. Zdôraznil, že kresťanskí demokrati boli pripravení navrhnúť viacerých nominantov. „Všetky financie vo verejných rozpočtoch patria občanom. Na Slovensku sa obstaráva ročne zhruba za 10 mld. eur,“ zdôraznil.
Figeľ upozornil, že Fico v opozícii argumentoval, že tento dôležitý post a kontrola patrí opozícii, teraz, keď má vládu svojej strany, sa rozhodol inak. Ako dodal, nie je pravda, že nebol čas vyčkávať.
Rozhodne parlament
O definitívnom ustanovení predsedu ÚVO rozhodne parlament na júnovej schôdzi, ktorá sa začína 20 júna. Máme takmer mesiac, aby celý tento proces bol zvládnutý, ak bol mienený úprimne,“ povedal predseda KDH s tým, že Fico zaradil klamstvo medzi svoje pracovné metódy.
Premiér Robert Fico navrhol za predsedníčku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Zitu Táborskú. Vláda v stredu tento návrh schválila. O jej zvolení na viac ako rok uvoľnené miesto na čele ÚVO rozhodne parlament pravdepodobne na júnovej schôdzi. Táborská sa uchádzala o spomínaný post už vlani v lete v prvom kole výberového konania medzi 26 kandidátmi.
Dostala sa ďalej do užšej trojice spolu s Michalom Maťašom a Petrom Kubovičom. Bývala vláda Ivety Radičovej výber kandidáta na šéfa ÚVO neskôr zastavila pre stratu dôvery v parlamente. Táborská pôsobila na ÚVO v rokoch 2000 až 2004 ako hlavný radca a neskôr v Slovenských elektrárňach viedla sekciu nákupu a služieb. Pôvodne ponúkal Fico post šéfa ÚVO opozícii. Nominantov KDH však odmietol, pretože nezískali súhlas ZMOS pre svoje nominácie.
Šípoš: Je krok vpred, že na čele ÚVO nebude politický nominant
Riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš považuje za krok vpred, že na čele Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) nebude politický nominant, ale jeden z kandidátov, ktorí vzišli z výberového konania. Na druhej strane je podľa neho škoda, že sa výberové konanie začaté predchádzajúcou vládou nedotiahlo do konca.
"To, že premiér akceptoval tento predvýber, sa mi zdá fajn, je to lepšie ako politická nominácia. Na druhej strane, chýba koniec tohto výberového konania. Neviem, prečo premiér alebo vláda rozhodli, že je pani Táborská najlepšia," reagoval Šípoš na stredajšie (23.5.) rozhodnutie vlády navrhnúť za šéfku ÚVO Zitu Táborskú. Definitívne ju však ešte musí odobriť parlament.
Podľa Šípoša malo nasledovať verejné vypočúvanie týchto kandidátov, z ktorých by sa vybral najlepší. "Z pohľadu politizácie, je to lepší krok, ale nie je to dokončené, lebo v závere bola popretá myšlienka, že chceme hodnotiť, kto je najlepší odborník," doplnil riaditeľ TIS s tým, že z výberového konania by mali byť vzísť šéfovia všetkých odborných inštitúcií.
"Okrem toho, že ten úrad by mohol pomáhať kryť straníkov, nie je dôvod, prečo by to mala byť politická pozícia," domnieva sa Šípoš.