Agentúrne spravodajstvo sme o 20:01 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin včera pomohol sudcom zorientovať sa v zozname vyše dvadsiatky kandidátov na členov Súdnej rady.
Elektronickou poštou im poslal pozvánku na voľby aj s menami, koho v utorok zakrúžkuje. Sudcovia zvolia osem z osemnástich členov Súdnej rady, ktorej Harabin šéfuje.
Kto posiela listočky
Predseda email vysvetľuje ako reakciu na lístočky, ktoré začali na súdoch kolovať.
„Nemám problém povedať otvorene, kto má moju dôveru, nemusím robiť lístočkové kampane a tajné konšpiračné stretnutia predsedov krajských súdov. To je pod moju úroveň,“ vyhlásil Harabin, ktorému by neprekážalo, ak by boli voľby „hoc aj verejné“.
Spomedzi kandidátov si vyberie Igora Burgera, Imricha Volkaia, Janu Bajánkovú, Vieru Petríkovú, Danu Bystriansku.
Uvažuje o Richardovi Molnárovi, Jozefovi Janíkovi, Jozefovi Turzovi, prípadne Eve Cvengovej, Petrovi Šamkovi a Alene Poláčkovej.
„Nemusíme sa ničoho pri voľbe báť. Nikto nám nemôže diktovať, ale máme právo verejne povedať svoj názor,“ hovorí Harabin, podľa ktorého „jedinou hrozbou pre nezávislé súdnictvo sú servilní karieristi, ktorí sa zapredali záujmovým skupinám a spolkom za vidinu funkcií“.
Lístočky s menami kolovali medzi sudcami aj pred piatimi rokmi. Aj vtedy sa Harabin od takéhoto ovplyvňovania volieb dištancoval.
SME má k dispozícii zoznam sudcov, ktorí „boli odporučení“ kolegom na strednom Slovensku.
Mená na ňom sa úplne nestotožňujú s výberom Harabina. Predseda naznačoval, že o ovplyvnenie sa snažilo združenie Za otvorenú justíciu.
Združenie nikoho nenavrhlo ani oficiálne nepreferovalo, jeho prezidentka Katarína Javorčíková preto takéto obvinenia odmieta.
Tvrdí, že ak Harabin využil pozvánku, aby nepriamo zvýhodnil vybraných kandidátov pred ostatnými, je to zneužitie jeho funkcie.
„Opätovne potvrdzuje, že nie je osoba, ktorá by mala byť reprezentantom súdnictva, ale osoba, ktorá sudcov polarizuje a dehonestuje význam a dôveryhodnosť sudcovského stavu,“ dodala.
ZOJ začiatkom týždňa vyzvala navrhovateľov kandidátov, aby sudcom rozposlali ich prezentáciu cez e-maily alebo aby ich zverejnili na stránke ministerstva spravodlivosti či Súdnej rady.
Sudcovia sa nepoznajú
Združenie chcelo, aby sa sudcovia dokázali zorientovať medzi kandidátmi. Nie všetci všetkých poznajú.
„Toto je jedna z najväčších slabín volieb. Niektorí nemusia mať ani tušenie, koho volia,“ hovorí aj bystrický sudca, bývalý prezident Združenia sudcov Slovenska Pavol Rohárik.
Aj jeho kolegovia potvrdili, že nie všetkých kandidátov poznajú.
„To tu bolo vždy, že boli sudcovia, ktorých sme nepoznali. Dosť kandidátov poznám, ale niektorých nie,“ povedal bystrický krajský sudca Jozef Mikluš.
Ministerstvo zatiaľ nikto neoslovil. To sa rozhodlo dohodnúť s kanceláriou Súdnej rady, aby poskytlo životopisy kandidátov.
„Súdna rada nie je volebné fórum, nie je to upravené v zákone,“ reagoval Harabin na otázku, či by požiadavke ZOJ vyhovel.
Na stránkach síce prezentácie zatiaľ zverejnené nie sú, ale životopisy niektorých kandidátov už sudcovia do elektronickej pošty dostali.
Viera Petríková sľubuje návrat výhod
Bývalá ministerka chce získať hlasy sudcov sľubmi o zavedení odmien či príplatku na kúpeľnú liečbu.
BRATISLAVA. Do Súdnej rady sa chce vrátiť aj jej bývalá podpredsedníčka Viera Petríková, ktorá v roku 2009 striedala Štefana Harabina na poste ministra spravodlivosti za HZDS.
Sudcov sa rozhodla osloviť rovnako ako predseda rady elektronickou poštou.
Petríková si chce hlasy kolegov získať sedembodovým programom.
Sľubuje znovuzavedenie odmien pre sudcov, zrovnoprávnenie ich platov s kolegami zo Špecializovaného trestného súdu či obnovou zrušeného príplatku na kúpeľnú liečbu.
Bude sa tiež snažiť „zvýšiť vážnosť sudcovského stavu v očiach verejnosti, eliminovať neoprávnené útoky a kritiku sudcov od médií a politikov“.
Kolegov na záver e-mailu ubezpečila, že ak ju zvolia, budú „moje dvere otvorené pre každého sudcu tak, ako to bolo v čase, keď som pôsobila na poste ministerky spravodlivosti“.
Sudkyňou je Petríková od roku 1992. Začínala na Okresnom súde vo Vranove nad Topľou. Z okresného súdu prešla na Najvyšší súd.
Autor: wm

Beata
Balogová
