
Ministerka privatizácie Mária Machová bola prvou ženou, ktorá zasadla na kreslo najmenšieho ministerstva. Za pôsobenia jej predchodcov sa podniky zväčša rozdávali politickým prívržencom. Machová sa však po svojom nástupe väčším škandálom dokázala vyhnúť. Hoci jej rezort slúžil často len ako sprostredkovateľ medzi Fondom národného majetku a vládou, možno jej pripísať prínos transparentnosti do privatizácie štátneho majetku. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Vláda odmietla privatizovať počas volebnej kampane, preto sa včera zaoberala predajom štátneho majetku posledný raz. Čestný titul „posledný sprivatizovaný podnik v prvej pomečiarovskej vláde“ získala dopravná spoločnosť SAD Trnava. Vôbec privatizácia dopravných služieb a zdravotníckych zariadení v posledných mesiacoch nechýbala na programe rokovania vlády takmer nikdy.
Balík 49 percent akcií trnavskej autodopravy kúpi spoločnosť Print Centrum z Bratislavy za 104 miliónov korún. Po splnení stanovených podmienok bude môcť Print Centrum získať aj ďalších 17 percent akcií. Bez investora aj po včerajšku zostali autodopravcovia z Lučenca či Trenčína.
Privatizáciu SAD Trenčín dokončí podľa ministra dopravy Ivana Mikloša až budúca vláda. Ministerka privatizácie Mária Machová však verí, že ak bude politická vôľa, podarí sa privatizáciu dokončiť ešte v tomto volebnom období. Kabinet, ktorý sa mal privatizačným rozhodnutiam venovať včera naposledy, totiž rokovanie o tomto bode opäť prerušil.
Podľa Mikloša pretrvávajú pochybnosti o víťazovi súťaže, spoločnosti VIA - UNI z Trenčína, ktoré však bližšie nekonkretizoval. „Treba posúdiť aj širšie súvislosti, ako napríklad záväzky tejto firmy voči štátnym inštitúciám či Fondu národného majetku,“ povedal Mikloš.
Najväčšie predaje
Dzurindova vláda prehodnotila strategický záujem a účasť štátu v odvetviach energetiky, telekomunikácií, strojárstva alebo dopravy. Začala sa tak privatizácia obrovských podnikov, ktorá nemala na Slovensku obdobu. Vláda predala zahraničným strategickým investorom SPP, Transpetrol, tri rozvodné energetické závody či Slovenské telekomunikácie. Získala tak tristo miliárd korún. Privatizáciu elektrární rozbehla len nedávno a jej dokončenie už bude čakať ďalšiu vládu.
Ministerstvo privatizácie aj FNM si pri megaprivatizáciách osvojili podľa viacerých zahraničných pozorovateľov transparentné metódy privatizácie - verejné súťaže a medzinárodné tendre prostredníctvom privatizačných poradcov.
Najväčšie prechmaty
Transparentnosť privatizačného procesu sa síce oproti predchádzajúcej vláde zvýšila najmä v poskytovaní väčšieho množstva informácií, na zabezpečenie verejnej kontroly to však nestačilo. Azda najmedializovanejším bol predaj podielu Transpetrolu vo VSŽ. V poslednú obchodovaciu hodinu sa so súhlasom ministra hospodárstva predalo cez burzu 21 percent akcií VSŽ, ktoré si nakoniec rozdelili traja finanční žraloci Penta Group, Istrokapitál a J&T.
Penta stála aj za ďalšou z medializovaných privatizácií - Slovenskej plavby a prístavov. Podozrenia z vplyvu lobistických skupín pri týchto privatizáciách sa však nikdy nepodarilo potvrdiť.
Niektoré podniky sa nepodarilo sprivatizovať vôbec. Jediný domáci výrobca krvnej plazmy Imuna Šarišské Michaľany je dnes v konkurze, štátny distribútor liečiv Medika dokonca v likvidácii.
TOMÁŠ VELECKÝ