pokles v podpore jeho hnutiu, Mečiar tvrdí, že očakáva zisk 30 percent hlasov a „viac než 50-percentnú“ šancu, že bude v budúcej vláde.
Západní diplomati vyhlasujú, že návrat Mečiara a jeho nacionalistickej populistickej strany k moci bude prekážkou pre vstup najmladšieho štátu v Európe do EÚ a NATO. Ale Mečiar, ktorý v minulosti vysmial NATO za zasahovanie do záležitostí menších štátov, tvrdí, že nie je nijakou hrozbou a on a jeho hnutie sa dnes vykresľujú ako stúpenci Západu a NATO. „Hoci sú tam diplomati, o ktorých existencii nič neviem, diplomati na Slovensku tie veci nehovoria… Ak diplomati skutočne o tom hovoria, hovoria o spoľahlivej vláde, ale nie o jednej strane,“ povedal Mečiar v rozhovore pre Reuters.
„Prečo sa zameriavame na mňa ako osobu? Integrujem sa ja so Západom alebo je to Slovenská republika? Chceme patriť medzi krajiny, ktoré vyznávajú rovnaké hodnoty. Majú Slováci menej práv než Američania alebo Angličania?“
Kým bol Mečiar pri moci, USA, Európska únia a susedia Slovenska ho odmietali, pretože využíval svoju tajnú službu na osobné politické ciele, šliapal po právach menšín a ignoroval nariadenia najvyššieho súdu.
Médiá odhalili, že zaplatil takmer 1 milión dolárov za renováciu svojho domu, sumu, ktorá je omnoho vyššia, než by umožnil jeho príjem. Juhoafrická republika deportovala bývalého šéfa jeho tajnej služby, aby mohol podstúpiť potenciálne komplikovaný súd pre podvod, sabotáž a ďalšie obvinenia.
V júli sa od HZDS po vnútornom spore oddelila frakcia a popularita strany, ktorá dominuje na slovenskej politickej scéne od svojho vzniku v roku 1991, spadla podľa prieskumov na rekordne nízku úroveň okolo 19 percent. Keďže väčšina slovenských politických hráčov odmieta s Mečiarom po voľbách spolupracovať, analytici tvrdia, že šanca na jeho návrat k moci je malá.
Reuters, 19. 8.