Janova Lehota 22. augusta (TASR) - V príkladnej zhode si už dlhé roky nažívajú príslušníci ôsmich národností v neveľkej obci Janova Lehota v okrese Žiar nad Hronom. Medzi takmer 900 obyvateľmi tam okrem Slovákov žijú Česi, Maďari, Nemci, Rumuni, Rómovia, Rusíni, Ukrajinci. Nedávno sa navyše do obce vydala jedna mladá Poľka.
Starostka obce Božena Kováčová si nepamätá, že by domáci mali medzi sebou nejaké národnostné problémy. Tvrdí, že obyvatelia lehoty si žijú ako jedná medzinárodná rodina. Zmiešané manželstvá sú tu skôr pravidlom ako výnimkou, konštatuje.
V obci, ktorá dnes nesie rýdzo slovenský názov, žili po celé stáročia v prevažnej miere Karpatskí Nemci. Obec sa v tom čase volala Drexlerhau a mala približne 5000 obyvateľov. Pred koncom druhej svetovej vojny sa však mnohí z nich dobrovoľne vysťahovali do Nemecka, ďalších odsunuli nútene.
Znovuosídľovanie obce nastalo po roku 1945. Práve vtedy sa do obce nasťahovali ľudia hlásiaci sa k slovenskému pôvodu, ale aj obyvatelia z iných krajín. Poslední prisťahovalci prišli do Janovej Lehoty pred šiestimi rokmi z Ukrajiny, z oblasti Černobyľu. Prichýlili ich na základe medzinárodných dohovorov a štyrom rodinám pridelili vtedy nevyužívanú štvorbytovku.
Dnes sa už mnohí Janovolehoťania oficiálne považujú za Slovákov, ale prezradí ich neraz cudzí prízvuk. V dedine zostalo bývať aj niekoľko desiatok Karpatských Nemcov. Domáci Karpatskonemecký spolok má v súčasnosti približne 50 členov.