BRATISLAVA. Pred dvomi rokmi chodili v rámci predvolebných kortešiačiek priamo do obývačiek ľudí. Daniel Lipšic, Jana Žitňanská aj Radoslav Procházka vtedy bojovali za KDH.
Prví dvaja v nedeľu oznámili, že stranu opúšťajú a opäť chcú ísť medzi ľudí.
„Slovensko by malo byť krajinou, kde štát a politici pomáhajú a chránia slušných ľudí a nie oligarchov,“ hovorí Lipšic. Odmieta, že mu ide o novú stranu.
„Nechceme stranu pre stranu, nepotrebujeme funkciu,“ presviedča aj Žitňanská. Obaja však pripustili, že ak ich vízia nájde podporu medzi ľuďmi, budú na to reagovať.
Obaja zostanú nezávislými poslancami, mandátu sa nevzdajú.
Procházka ostáva
Daniel Lipšic
Trinásť rokov v KDH
z opozície patrí dlhodobo k najdôveryhodnejším politikom;
v májovom prieskume agenúry Polis predbehol s dôveryhodnosťou 5,4 percenta Jána Figeľa, zaostal za Ivetou Radičovou aj Bélom Bugárom;
vo vedení strany bol od roku 2000 ako podpredseda;
v rokoch 2002 až 2006 bol ministrom spravodlivosti, od roku 2010 až do volieb 2012 ministrom vnútra;
v marci kandidoval ako trojka KDH, dostal vyše 104-tisíc preferenčných hlasov, viac ako líder Ján Figeľ. Z opozície dostal viac krúžkov len Igor Matovič.
Lipšica odmietol aj jeho najbližší spolupracovník Procházka.
„Mňa osobne teraz viac než tvorba nejakých honosných vízií zaujíma to, ako ľudí, ktorí už dnes s vyplazenými jazykmi živia okrem svojich rodín aj tento štát, ochrániť pred odhodlaním vlády nakladať im nové a nové bremená,“ reagoval Procházka pre agentúru SITA.
Jeho postoj vraj Lipšica nesklamal. Dôležité je, že sa zhodnú na vízii, a na nej vraj môžu spolupracovať, aj keď Procházka ostane v KDH.
Strana zatiaľ oficiálne na odchod dvoch podpredsedov nereagovala. Predseda Ján Figeľ čaká na dnešné rokovanie predsedníctva, ktoré zaujme spoločné stanovisko.
Čaputová zatiaľ nieLipšic nechce lanáriť len ľudí z politických strán, ale aj občianskych aktivistov. Priznal, že sú mu blízki ľudia, ktorí sa zastali Pezinčanov v boji proti skládke. Zastupovala ich právnička Zuzana Čaputová.
„Zatiaľ sa do politiky nechystám,“ reagovala na otázku, či ju Lipšic s víziou oslovil.
Z politikov kontakty priznali Juraj Miškov aj Daniel Krajcer zo SaS.
„Takto otázka teraz nestojí,“ reagovali zhodne na to, či sa tiež chystajú opustiť materskú stranu. Dôležitejší ako forma je vraj obsah toho, čo pravica ponúkne voličom.
„Dôležité je to, čo ponúkneme ľuďom. Mali by sme sa ospravedlniť za to, čo sa stalo a ako dopadla stredopravá vláda,“ dodal Krajcer.
S Miškovom sa zhodli, že odprezentovaná vízia im je blízka.
Exministrovi hospodárstva sa pozdáva aj predstava o posilnení priamej demokracie. Chcel by viac zapojiť občana do spravovania vecí verejných.
Lipšicovi sa dá rozumieť, ale nie tlieskať, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.
O strane sa hovorí dlhoO tom, že Lipšic chce založiť novú stranu sa hovorilo už po páde vlády Ivety Radičovej.
Odchodom z KDH pohrozil Lipšic pred predčasnými voľbami preto, že „jeho“ ľudia mali byť na kandidátke nízko.
Nakoniec v hnutí ostal a vo voľbách sa prekrúžkoval aj cez lídra.
Na júnovom sneme mohol Lipšic kandidovať za predsedu KDH, v strane na to však zrejme nemá dostatočnú podporu.
Okrem Procházku dostal už Lipšic košom aj od expremiérky Ivety Radičovej. Ako prvá tak prezradila, že Lipšic o vzniku strany uvažuje.
Ten oslovil aj primátora Trenčína Richarda Rybníčka, ktorý sa do veľkej politiky vraj nechystá. Definitívnu odpoveď však Lipšicovi ešte nedal.
Ak nepresvedčí o vízii, v politike skončíPodporu pre svoju víziu chce DANIEL LIPŠIC zháňať do konca leta. Ak neuspeje, dokončí mandát poslanca a odíde z politiky.
Prečo nekandidujete za predsedu KDH, ale odchádzate zo strany?
„Keď som o potrebe vízie hovoril, boli dve reakcie. Od členskej základne bola pozitívna, ale od funkcionárov veľmi váhavá, skôr negatívna.“
Spolu s vami odchádza z KDH Jana Žitňanská. Kto ďalší bude spolupracovať na novej vízii?
„Dnes sme len pomenovali sen o Slovensku. Pokiaľ bude mať tá vízia podporu, zvážime, čo ďalej po lete.“
Po lete sa rozhodnete, či založíte novú stranu?
„Je to jedna z možností. Strana sa nemôže založiť preto, že ju niekto chce založiť. To je chorý predpoklad, ktorý na Slovensku často vládol. Ak niečo také vznikne, skôr by to malo byť akési hnutie, nie rigidná politická štruktúra.“
Niečo ako hnutie nezávislých osobností okolo Igora Matoviča?
„Nie. Dôležité je, či nás bude spájať táto vízia, ktorú sme pomenovali.“
Ak ľudia vašu víziu odmietnu?
„Dokončíme poslanecké mandáty a zrejme tým ukončíme svoje politické pôsobenie.“
Nezvažovali ste, že by ste sa vzdali mandátov?
„Nie. Pri počte preferenčných hlasov mojich a poslankyne Žitňanskej voliči rozhodli.“
V KDH ste sa trápili dlhšie. Prečo ste za hnutie kandidovali?
„Mal som pocit, že je možné KDH naštartovať znovu, že je šanca získať nových voličov, lebo pravica je roztrieštená. Šanca bola, ale sme ju nevyužili. Podľa mňa aj pre zlú kampaň. Nechcem sa však vracať do minulosti.“
Čo ste si v sobotu povedali na rozlúčku s predsedom Jánom Figeľom?
„Bol to priateľský rozhovor. Informoval som ho o dôvodoch svojho rozhodnutia.“
vev
Pravica sa odchodov nebojíPravicové strany veria, že strana Daniela Lipšica by im nezobrala členov ani voličov.
BRATISLAVA. Opozičné strany, ktoré Lipšic označil za rozpadajúcu sa pravicu, nemajú obavy, že by im raz mohol ubrať voličov či osobnosti.
„Vzhľadom na to, že výsledky kongresu našli veľkú odozvu aj v členskej základni, sa odlivu členov neobávame,“ povedal hovorca SDKÚ Michal Lukáč.
Sulík čaká konzervatívcov„Sme liberálna strana a predpokladám, že on založí skôr konzervatívnu, takže veľké riziko odlivu voličov nevidím,“ povedal TASR predseda SaS Richard Sulík.
Lipšic sa pritom stretol s jeho podpredsedami Miškovom a Krajcerom.
„Je to však jeho rozhodnutie, ktoré treba rešpektovať. Ukáže čas, aký to bude subjekt,“ povedal Sulík.
SaS by Lipšicovu stranu neodmietla.
„Pre SaS je dôležitá spolupráca opozície, a to sa týka aj nezávislých poslancov Daniela Lipšica a Jany Žitňanskej,“ povedala hovorkyňa Tatiana Tóthová.
Tlačenica napravoPredseda poslaneckého klubu Mosta-Hídu László Solymos pochybuje, či je priestor pre ďalšiu pravicovú stranu.
„Ale proti tomu ťažko niečo človek spraví. Ak sa rozhodne ju založiť, tak ju založí,“ povedal Solymos. Vplyv na voličov Mosta-Hídu by podľa neho prípadná Lipšicova strana nemala mať.
Lipšicove slová, že pravica nemá témy, SDKÚ odmietla.
„V SDKÚ prebehla otvorená a verejné súťaž osobností a vízií. Víťaznú víziu Pavla Freša podporili delegáti takmer jednohlasne,“ vraví hovorca Lukáč.
him, tasr

Beata
Balogová
