BRATISLAVA. Plán bývalej premiérky Ivety Radičovej začínajú rozbiehať dobrovoľníci. Múzeum komunizmu zrejme vznikne aj bez podpory vlády či štátnych inštitúcií. Sídliť bude podľa agentúry Sita v budove Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety na bratislavskej Leškovej ulici, ktorá tesne susedí s Úradom vlády.
„Naším zámerom je návštevníkom ukázať tragické miesta v pamätiach – prešli by sme s nimi konkrétne miesta, kde sa niečo tragické odohralo a sprítomnili život obetí,“ povedal SME František Neupauer, ktorý múzeum rozbieha. Neupauer je bývalým pracovníkom Ústavu pamäti národa. Zatiaľ ešte nevedia presnú veľkosť priestorov, ktoré dostanú. Podrobnosti dohodnú pred podpisom zmluvy s univerzitou.
S cestami by chceli začať už po 18. júni, keď projekt oficiálne predstavia. Neupauer hovorí, že k vzdialenejším objektom by sa mohli robiť cyklotúry. Chceli by, aby sprievodcov robili aj obete komunizmu – podobne ako v múzeu východonemeckej tajnej služby Stasi.
V Bratislave je množstvo budov, ktoré s komunizmom a jeho represiami súvisia – od policajného riaditeľstva v budove „u dvoch levov“, cez obnovené predvojnové bunkre na slovenskorakúskej hranici, až po Justičný palác, kde bol súd, väzba a aj tam vykonali niektoré popravy.
Aktivisti chcú začať zbierať artefakty, ktoré s komunizmom súvisia. Materiálne aj finančné príspevky môžu ľudia ponúkať cez stránku november89.eu.
Vláda sa zatiaľ k podpore múzea nehlási. „Zriadenie múzea komunizmu bolo len mediálnou iniciatívou bývalej predsedníčky vlády.
Na realizáciu tohto cieľa však jej vláda nedokázala zabezpečiť vhodné priestorové kapacity ani vyčleniť zodpovedajúce finančné zdroje,“ odpísala Beatrice Hudáková, hovorkyňa Roberta Fica.
Iveta Radičová plánovala pre múzeum uvoľniť novšiu budovu na Úrade vlády.

Beata
Balogová
