BRATISLAVA. „No super a kam sa mám teraz predierať,“ pýta sa mrzuto mladá žena v rýchliku Šarišan z Humenného do Bratislavy. Obe toalety vo vozni sú zapratané rozobranými bicyklami, ktoré sa nezmestili do chodbičky na začiatku a na konci vlaku, ako to žiada prepravný poriadok.
Vozeň na prepravu batožiny chýba a niekoľko skupiniek cyklistov, ktorí sa vracajú z víkendového výletu po východnom Slovensku, musí improvizovať.
Tortúra sa pre niektorých po pár zastávkach opakuje, v Prešove za rušeň pripájajú nové vozne a bicykle treba opäť presunúť do prvej chodbičky vo vlaku, ktorá nie je priechodná. To všetko za euro päťdesiat navyše.
Sleduj piktogram
V cyklisticky vyspelejších krajinách ako Holandsko, Rakúsko, ale aj Česko železnice cykloturizmus a dennú kombináciu vlaku a bicykla považujú za príležitosť, pre slovenské je to skôr mrzutosť.
Vlaky, kde si musí cestujúci bicykel celú cestu strážiť, najmä na regionálnych trasách prevažujú. Pohodlie cyklisti nenájdu ani v súpravách s batožinovými vozňami.
„Často nie sú vybavené držiakmi a bicykle v nich padajú. Keď máte trochu lepší bicykel, takéto cestovanie vás odrádza,“ hovorí Viera Štupáková z cyklistického združenia Kostitras v Prešove.
Lepšie sú na tom vlaky s oddielmi pre cyklistov, kde sa dá bicykel zavesiť. Zväčša sa však do nich zmestia iba tri bicykle a väčšie skupiny tak riešia rovnaký problém.
Koľko vlakov s priestormi pre bicykle u nás premáva a ako ich vyberajú, Železničná spoločnosť nepovedala. „Súčasný stav vozňov nám neumožňuje, aby priestory pre cyklistov boli v každom rýchliku. V prvom rade ide o prepravu cestujúcich a obsadenosť vlakov,“ napísala hovorkyňa spoločnosti Zuzana Červená. Cestujúci podľa nej majú sledovať piktogramy v cestovných poriadkoch.
Zamknúť sa dá o lampu
Cyklistov od cestovania vlakom odrádza aj byrokracia.
Cyklista Daniel Ďuriš opisuje situáciu, keď si musel kupovať lístok do batožinového vozňa aj pre drobný skladací bicykel, ktorý nezabral viac miesta ako bežný kufor.
Jeho kolega zo združenia Cyklokoalícia Vladimír Žilka spomína na zdĺhavý nákup lístkov na medzinárodný vlak z Bratislavy do neďalekej moravskej Břeclavi, kde dopravcovia vyžadujú miestenku aj pre bicykel.
„Dostali sme celý vejár lístkov a ich kupovanie pri pokladnici trvalo dvadsať minút. Pracovníčka nám nedokázala vysvetliť, na čo ich potrebujeme toľko,“ vraví.
Cykloturizmus nevnímajú ako príležitosť ani Železnice SR, ktorým patria trate a stanice.
České dráhy nedávno otvorili sieť požičovní bicyklov na staniciach a cestujúci ich môžu vrátiť aj v iných mestách. Naše železnice o podobných aktivitách neuvažujú. „Je to skôr otázka na dopravcov ako doplnková služba pre cestujúcich alebo pre magistráty miest a súkromné spoločnosti,“ napísala Dana Šinková zo ŽSR.
Spoločnosti nelákajú ani cestujúcich, ktorí by chceli prejsť časť trasy do práce bicyklom a časť vlakom. Kým v 47-tisícovom holandskom meste Zutphen slúži cyklistom stanica s podzemným stráženým a bezplatným parkoviskom pre tritisíc bicyklov, na bratislavskej stanici nenájdete ani stojan.
„V pripravovanom projekte rekonštrukcie predstaničného námestia nie je o cyklotrase či cykloparkovisku opäť ani zmienka,“ upozorňuje Jozef Schwarz z cyklokoalície.
V Holandsku má prednosť cyklista
Miesto pre bicykel je vo vlakoch aj na parkoviskách.
BRATISLAVA. Tri dni bicyklovania a jeden presun vlakom. Toľko stačí, aby človek pochopil, kto je
v Holandsku kráľom. Na cyklistu tam myslia pri každej príležitosti.
Dôkazom sú špeciálne cyklovagóny, do ktorých nie je problém nastúpiť aj s veľkým tandemom. Zavadzajú dvojbicyklu ostatní pasažieri? Sprievodca mu urobí miesto. Cestujúcich bez bicykla požiada, aby sa presunuli.
Nielen vlaky sú však dôkazom inej kultúry. Majú tisíce kilometrov cyklotrás, cyklista len zriedka musí ísť na cestu. Ak sa to aj stane, nemusí sa báť, že ho bezohľadný vodič vytlačí z krajnice. Autá si pri obiehaní nechávajú dostatočný odstup.
V Holandsku totiž jazdí na bicykli asi každý. A na cyklosedačkách aj deti, ktoré sa práve naučili sedieť.
Aj cykloparkoviská sú všade. V centrách veľkých miest, pri železničných aj autobusových staniciach. Len tak oprieť bicykel o stĺp sa nevypláca. Veľmi rýchlo príde totiž odťahová služba pre bicykle.
(vev)

Beata
Balogová
