BRATISLAVA. Nové vedenie ministerstva práce prepustilo úradníčku, ktorá v roku 2010 oznámila polícii korupciu a niekoľko mesiacov spolupracovala ako agentka.
Šéf rezortu Ján Richter sa teraz rozhodol, že na ministerstve zostane. Stanovisko zmenil až po tom, ako ho za prepustenie bývalej riaditeľky sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia Simony Rudavskej kritizovali médiá. Ministerstvo to aj priznalo.
„Ešte sme sa definitívne nedohodli s pani Rudavskou na konkrétnostiach. Môžeme však konštatovať, že obe strany už majú zhodnú predstavu o jej budúcom pôsobení,“ povedal hovorca rezortu Michal Stuška.
Zatiaľ nemá čas
Fakty
Prepustená
na ministerstve bola osem rokov,
šéfkou sa stala za éry Viery Tomanovej,
koncom roka 2010 nahlásila pokus o korupciu,
za Richtera ju vyhodili.
Pôvodné rozhodnutie zdôvodňovalo ministerstvo začiatkom mája tým, že je dôsledkom personálnych predstáv nového vedenia.
Po odvolaní z vedúcej funkcie Rudavskej oznámili, že žiadne iné miesto pre ňu na ministerstve nemajú a musí odísť.
Teraz je už podľa Stušku jedinou reálnou prekážkou k dotiahnutiu dohody časová zaneprázdnenosť ministra. Rudavská totiž má pôsobiť na úseku, ktorý je v jeho priamej pôsobnosti. O aký post ide, zatiaľ nechce ani jedna zo strán povedať.
Rudavskú prepustili po ôsmich rokoch. Vo funkcii šéfky sekcie bola štyri roky. Nastúpila tam za éry Viery Tomanovej počas prvej vlády Roberta Fica. Exminister Jozef Mihál z SaS ju vo funkcii podržal. „Tej výpovede mi bolo veľmi ľúto. Nečakala som to, práca ma bavila,“ hovorí Rudavská.
Premiér Robert Fico prepustenie úradníčky, ktorá pomohla v boji s korupciou, nechce komentovať. „Za personálnu politiku, ale aj za výsledky práce plne zodpovedá vedenie rezortu,“ odkázal cez hovorkyňu Beatrice Hudákovú. Pri kauze českého politika Davida Ratha nedávno Fico poukazoval na potrebu boja s korupciou a oceňoval postup českej polície.
Veľké ryby nechytili
Rudavskú koncom roka 2010 oslovil iný úradník ministerstva, aby do pripravovanej novely zákona o dôchodkovom sporení zapracovala konkrétne zmeny.
Hovoril o odmene najmenej 20-tisíc eur a odovzdal jej poukaz do hotela Kempinski vo Vysokých Tatrách, ktorý patrí J&T. Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic po prevalení kauzy tvrdil, že v pozadí je konkrétna finančná skupina.
Kauza pokračuje
Vyšetrovateľom sa to napokon preukázať nepodarilo. Začiatkom mája špecializovaný súd uznal za vinného len bývalého úradníka ministerstva Štefana Maliňáka.
Vymeral mu dva roky väzenia a pokutu dvetisíc eur. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný. Obžalovaný sa odvolal na Najvyšší súd.
Na súde svedčila deň po výpovedi
Úlohu agentky by bývalá šéfka sekcie rezortu práce SIMONA RUDAVSKÁ vzala opäť.
Spolupracovali ste s políciou ako agentka a pomohli ste odhaliť závažný korupčný prípad. Čakali ste, že po nástupe nového vedenia dostanete na ministerstve výpoveď?
„Nespájam tieto dve veci. A oddeľujem aj to, že som bola odvolaná z funkcie generálnej riaditeľky sekcie, a to, že zamestnávateľ pre mňa nemal iné vhodné miesto.“
Kedy a akým spôsobom vám oznámili, že končíte?
„Že končím úplne, som sa dozvedela na konci apríla. Oznámili mi to z personálneho oddelenia.“
Znamená to, že ste boli odvolaná z funkcie a potom vám oznámili, že už s vami vôbec nepočítajú. Boli ste nahnevaná?
„Nebola som nahnevaná, keď ma odvolali. Ľúto mi bolo, keď som zistila, že musím úplne odísť z ministerstva.“
Bolo to práve v čase, keď prebiehal súdny proces v tej korupčnej kauze.
„Áno, mala som zmiešané pocity. Dozvedela som sa, že som prepustená a na druhý deň som bola vypovedať na súde. Vtedy som to vnímala hlbšie, ale teraz sa to už snažím oddeľovať.“
Kedy vám z ministerstva oznámili, že prehodnotili situáciu a počítajú s vašou ďalšou spoluprácou?
„Bolo to po tom súde, asi dva-tri dni.“
Aj vám povedali, na základe čoho sa tak rozhodli?
„Nie. Osobne si myslím, že si to vďaka medializácii celé uvedomili. Ale ak by nebolo medializácie, asi by k tomu nedošlo.“
Hovoril s vami osobne minister Richter?
„Nie.“
A máte s ním naplánované nejaké stretnutie?
„Nie.“
Ak by sa znovu naskytla taká situácia, že by ste mali byť agentkou, išli by ste do toho?
„Určite. Je to úplne prirodzené. Tieto veci sa nijakým iným spôsobom nedajú vyšetriť. Je to jediná cesta.“
Ako sa na vás pozerajú ľudia v okolí?
„V súkromí je to výborné. V práci som dostala pozitívne reakcie od najbližších kolegov.“
Čo všetko súvisí s úlohou policajného agenta?
„Na túto otázku nemôžem odpovedať. Som viazaná mlčanlivosťou.“
Je to ťažké po psychickej stránke?
„Ľahké to nebolo.“
Mali by ľudia, ktorí sa ocitnú v podobnej pozícii, spolupracovať s políciou?
„Mali a podľa mňa sa to aj deje. Myslím, že je veľa ľudí, ktorí to robia. Len sa tomu až tak nevenuje pozornosť.“
Čo hovoríte na to, ako sa skončila tá korupčná kauza, že bol neprávoplatne odsúdený jeden úradník, hoci sa hovorilo, že v pozadí sú veľké ryby?
„To nechcem komentovať.“
Matúš Burčík
Na svoju čestnosť mnohí doplatili
Viacerí ľudia v minulosti oľutovali rozhodnutie upozorniť na nezákonnosť.
Kauza Bielik
Po siedmich rokoch súdov rozhodol Najvyšší súd v roku 2010, že exstarosta bratislavskej Rače Pavol Bielik z KDH je nevinný. Podozrivý bol z toho, že si prostredníctvom podnikateľa Jaroslava Šuščáka vypýtal úplatok vyše 166-tisíc eur.
Platiť mal podnikateľ Pavol Kollár, ktorý by za to dostal bezproblémovo povolenia na výstavbu komplexu v Rači. Stal sa z neho korunný svedok. Keď si verdikt vypočul, svoje konanie oľutoval. Povedal, že ak by sa situácia zopakovala, už by na políciu nešiel.
Svedčila proti kolegovi
S policajtmi sa rozhodla spolupracovať aj advokátka Mária Mešencová. Stala sa z nej agentka, ktorá mala usvedčiť kolegu Pavla Polakoviča z korupcie. Vraj jej ponúkol úplatok za zmenu výpovede jej klienta.
Zatiaľ čo Mešencovú chceli za to, že bola agentkou, vylúčiť zo Slovenskej advokátskej komory, Polakovič dostal dvojročnú podmienku. Ani tento trest pritom nie je istý. Prípad totiž vrátili ústavní sudcovia Najvyššiemu súdu a je možné, že v rámci dovolania sa dočká oslobodenia.
Doplatil aj policajt
Na to, že upozorňovať na prešľapy vlastných kolegov a ich nezákonné praktiky sa nevypláca, prišiel aj policajt Jozef Žatko z Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Pre denník SME opísal, ako sa na úrade s vedomím vedenia kšeftuje s benzínom.
Následne mu začali pribúdať disciplinárne tresty. Skončil v kancelárii, kde nedostával prácu a postupne prichádzali aj zrážky z platu. Ochrankár dal nakoniec výpoveď.
Pre Gorilu prišiel o miesto
Odkryť korupciu v štáte sa mal pokúšať aj bývalý analytik Slovenskej informačnej služby Peter Holúbek. Z jeho bytu mala tajná služba odpočúvať dianie v byte na Vazovovej, na základe čoho vznikol spis Gorila.
Po čase mal však pocit, že jeho nadriadení zametajú zistenia pod koberec, o čom napísal šéfovi SIS Jozefovi Magalovi. Holúbeka prepustili. Výpoveď napadol a súdy rozhodli, že SIS musí rozhodnúť nanovo.
(vev)
Biela vrana zrejme odíde
Úradníčku, ktorá upozornila na podozrivé prijímačky na právo, zamestnalo bývalé vedenie ministerstva práce. Teraz čaká, že ju prepustia.
BRATISLAVA. Poukázala na podvodné prijímanie na Právnickej fakulte UK a pod nátlakom zo študijného oddelenia v roku 2010 odišla.
Zuzana Melicherčíková, ktorá v tom istom roku získala od Aliancie Fair-play a združenia Via Iuris ocenenie Biela Vrana, teraz čaká, že odíde aj z oddelenia pre verejné obstarávanie na ministerstve práce.
„Očakávam, že ma nové vedenie ministerstva prepustí, ale ak sa tak nestane, tak to budem musieť vyriešiť sama,“ hovorí Melicherčíková.
Nestotožňuje sa vraj s novou personálnou politikou, nepáči sa jej ani pochybné vzdelanie ministra. Ján Richter zrejme získal bakalársky titul z odboru, ktorému chýbala akreditácia.
Na ministerstvo sociálnych vecí a rodiny Melicherčíkovú prijali v januári 2011. Predtým chvíľu pracovala v McDonalde. Do fastfoodu sa dostala po tom, čo jej iný zamestnávateľ oznámil, že ju pre medializovaný škandál na práve nezamestná.
Napokon dostala štyri pracovné ponuky zo štátnej správy, rozhodla sa pre ministerstvo práce.
„Keď som nastúpila, tak som prišla ako biela vrana. Hneď som však zistila, že nie som žiadny špeciálny prípad, ale že je tu veľa čestných ľudí, ktorých postupne poprijímali. Nepáči sa mi, že hneď po nástupe nového vedenia viacerí museli odísť.“
Melicherčíková spomína, že keď nastupovala, mala obavy zo štátnej správy, ktorá podľa nej nemá dobrú povesť.
„Bála som sa, že sa stanem súčasťou niečoho zlého. Postupne som zistila, že nič také na ministerstve nie je. Môj riaditeľ na verejnom obstarávaní viedol rokovania otvorene, nie za zatvorenými dverami. Pochopila som, že sa nemám čoho obávať.“
Ján Glovičko

Beata
Balogová
