BRATISLAVA. Pred voľbami 2010 mali Daniel Lipšic, Jana Žitňanská a Radoslav Procházka spoločnú predvolebnú kampaň, Lipšic oboch priviedol na kandidátku KDH. Žitňanská s ním teraz hnutie opustila, Procházka zostáva. Tvrdí, že bol vždy autonómny a nikdy nikomu nerobil komparz.
Prochádzka podľa neoficiálnych vyjadrení politikov zvažuje kandidatúru za sudcu Ústavného súdu. Ak zostane v KDH, šance, že ho Smer zvolí, sú síce malé, ale stále väčšie, ako keby sa pridal k Lipšicovi.
Teraz nie
„Je to absurdné,“ hovorí Procházka s tým, že teraz ambíciu stať sa ústavným sudcom nemá.
„Momentálne mám zo všetkých politikov v KDH tretí najsilnejší mandát od voličov, vážim si ho a chcem ho uplatňovať v ich prospech. Ak mi chce niekto pripisovať inú motiváciu, tak sa buď mýli, alebo pestuje tie najhoršie tradície slovenského politického zákulisia,“ tvrdí.
Trom sudcom Ústavného súdu sa skončí dvanásťročný mandát v júli 2014. Parlament bude voliť šesť kandidátov, z ktorých už nový prezident vyberie troch.
„Rado Procházka je výnimočný ústavný právnik, nebol by som prekvapený, keby mal ambíciu ísť na Ústavný súd, v minulosti ju mal,“ hovorí Lipšic. Považuje za dôležité, že majú stále na politiku podobné názory.
Lipšic súhlasí, že ak Procházka zostane v KDH, môžu ho zvoliť skôr, ako keby odišiel. „Určite Smer bude mať záujem ponúknuť pár miest aj opozícii.“
Smer podporu nevylučuje
Neoficiálne Smer podporu pre Procházku nevylučuje. Oficiálne hovorí, že je to predčasná otázka, ktorou sa zatiaľ nezaoberajú.
Rovnako hovorí aj predseda KDH Ján Figeľ. Nepovedal, či Procházkovi ponúkne na sneme funkciu podpredsedu hnutia. Aj keby to urobil, Procházka nemá záujem.
V posledných voľbách Procházka získal štvrtý najvyšší počet preferenčných hlasov po Lipšicovi, Figeľovi a Pavlovi Hrušovskom. Hneď za ním bola Jana Žitňanská.
Podmienkou pre sudcu Ústavného súdu je vek 40 rokov a aspoň pätnásťročná prax v právnickom povolaní. Procházka mal 40 v marci, je advokátom a v minulom parlamente bol predsedom ústavnoprávneho výboru.

Beata
Balogová
