BRATISLAVA. Možnosť zrušenia niektorého z cirkevných sviatkov vyplýva podľa premiéra Roberta Fica z požiadaviek zamestnávateľov, ktorým by sa tak čiastočne kompenzovali straty v dôsledku konsolidácie verejných financií.
Zoznam cirkevných sviatkov je však spojený s medzinárodnou zmluvou, a je preto potrebné zistiť, za akých okolností ho možno meniť.
"Overujeme si, v akom stave je vzťah vnútroštátneho práva a tejto medzištátnej zmluvy medzi Svätou stolicou a vládou SR. Ak je pevnou súčasťou Vatikánskej zmluvy aj zoznam štátnych cirkevných sviatkov, opakujem, pevnou súčasťou, o to je komplikovanejšie siahať na tieto sviatky, aj keď si to zamestnávatelia želajú," povedal po dnešnom stretnutí s predstaviteľmi katolíckej cirkvi predseda vlády.
"Je to návrh, ktorý vzišiel z kuchyne zamestnávateľov. Bavíme sa zatiaľ o otvorenej otázke. Dnes na Rade solidarity a rozvoja budem informovať o obsahu nášho rozhovoru," dodal Fico.
Vláda podľa neho pracuje s návrhmi, ktoré vzídu z rokovaní so sociálnymi partnermi a toto je jeden z nich.
Nadviažu na Krajcera
"Katolícku cirkev vnímame ako veľmi vplyvnú inštitúciu. Považovali sme za podstatné informovať predstaviteľov cirkvi o troch pilieroch konsolidácie verejných financií. O tom, že ideme cestou solidarity silných k slabším, že ideme cestou šetrenia na úkor štátu a že hľadáme všetky spôsoby, ako zabrániť veľkým daňovým únikom," komentoval priebeh rokovaní Fico.
S predstaviteľmi katolíckej cirkvi preberal aj priebeh a výsledky ich rokovaní s bývalým ministrom kultúry Danielom Krajcerom (SaS) o modeloch financovania cirkví.
"Zdá sa, že jeho (Krajcerove, pozn. TASR) mediálne vystúpenia zďaleka nezodpovedali realite. Požiadali sme katolícku cirkev, aby nám v písomnej podobe predložila správu o tom, v akom štádiu skončili tieto rozhovory," povedal premiér.
"Budeme na tieto rozhovory nadväzovať. Ale chcem povedať, že urobíme len to, na čom sa dohodne štát a katolícka cirkev," uzavrel Fico.
Iné formy, akými by sa katolícka cirkev podieľala na konsolidácii verejných financií, podľa neho predmetom rokovaní neboli.
Strana SaS sa bráni a tvrdí, že o výsledkoch rokovaní informoval Krajcer vždy na tlačových konferenciách a vždy za účasti predstaviteľov Konferencie biskupov Slovenska a Ekumenickej rady cirkví.
"Zároveň by sme chceli pripomenúť, že tému financovania cirkvi a možnej odluky cirkvi od štátu otvoril Daniel Krajcer na rokovaniach s predstaviteľmi cirkvi už začiatkom roku 2011. Na základe toho bola na Ministerstve kultúry SR zriadená expertná skupina, ktorej úlohou bolo pripraviť konkrétny návrh," vyhlásila hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová s tým, že celý proces prebiehal na základe dohody s cirkvami.
"Konkrétny návrh financovania cirkví, ktorý Daniel Krajcer predložil, zabezpečuje slobodnejšie postavenie cirkví, jednotlivca a je tiež v prospech tretieho sektora," dodala.
Cirkev svoje sviatky bráni
"Na záver svojej služby ministra predložil návrh, ktorý sme, žiaľ, museli vyhodnotiť ako neprijateľný," komentoval rozhovory s Danielom Krajcerom predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), arcibiskup Stanislav Zvolenský.
Dodal, že o tejto téme rokovali s premiérom.
"Dohodli sme sa na tom, že podáme sumárnu informáciu v mene KBS," povedal s tým, že termín, dokedy má KBS vypracovať správu, stanovený nebol, vypracujú ju však v "reálnom čase".
Ako dodal, financovanie katolíckej cirkvi by malo byť predmetom ďalšej zo zmlúv s Vatikánom.
"V základnej zmluve medzi SR a Svätou stolicou existuje požiadavka uzavrieť samostatnú parciálnu zmluvu na túto tému," pripomenul Zvolenský.
Katolícka cirkev podľa neho nie je naklonená myšlienke rušenia niektorého z cirkevných sviatkov.
"Pán premiér spomínal viaceré možnosti riešenia situácie. My sme dávali stanovisko za katolícku cirkev a to sa dá vyjadriť sumárne tak, že pokladáme všetky sviatky za veľmi dôležité pre duchovnú vyrovnanosť našej spoločnosti," uzavrel predseda KBS.