BANSKÁ BYSTRICA. O slovenskom protifašistickom odboji väčšina Nemcov nič nevie.
„Nemci vôbec nevnímajú Slovensko ako krajinu, ktorej národ sa v SNP postavil proti fašizmu. O našom protifašistickom odboji majú nulové vedomosti, o Povstaní ani nehovorím,“ hovorí Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici. „Je to naša chyba, nie ich.“
Veľvyslanectvo v Nemecku a Múzeum SNP v Banskej Bystrici preto v Berlíne dohodli výstavu o SNP, uvažujú o odvysielaní dokumentu o Povstaní v niektorej nemeckej televízii aj o preklade reprezentačnej publikácie SNP 1944.
Slovenský protifašistický odboj nespomínajú známe nemecké múzeá, publikácie ani dokumentárne programy.
„Napríklad v nemeckom televíznom dokumente o protifašistickej rezistencii v Európe Slovensko vôbec nespomenuli,“ hovorí Mičev.
Ani v novom berlínskom múzeu Topografia teroru, na mieste bývalého sídla SS, nenašiel nič o Slovensku.
„Je to najväčšie múzeum, ktoré sa zaoberá tým, čo robili Nemci v Európe. Našiel som len Československo, zmienky o heydrichiáde.“
Príčina môže byť podľa neho aj v tom, že väčšinu vojny bolo Slovensko nemeckým spojencom.
O dva roky bude okrúhle 70. výročie SNP. „Máme dva roky na to, aby sme prezentovali SNP tam, kde o nás nevedia. Mali by sme sa prezentovať v Bruseli alebo v Štrasburgu, najlepšie tam aj tam.
Výstavu o SNP pripravujú v Múzeu protinacistického odboja, kde Claus von Stauffenberg organizoval atentát na Hitlera. Mičev odhaduje, že by ju mohlo vidieť okolo 60-tisíc návštevníkov.
Pritiahnuť návštevníkov chce aj dokumentmi o nemeckých odbojároch. „Karpatskí Nemci bojovali v SNP, to mnohí nevedia.“
V Budapešti bol o výstavu Maďari v SNP veľký záujem.
Nemci zas otvoria v banskobystrickom múzeu na budúci rok výstavu o Stauffenbergovej operácii Valkýra.

Beata
Balogová
