BRATISLAVA. O zákaz fajčenia v nákupných centrách sa opätovne, po neúspešnom pokuse z minulého roka, snaží Úrad verejného zdravotníctva.
„Novela zákona o ochrane nefajčiarov pôjde do vnútorného pripomienkového konania do konca júna,“ povedal Robert Ochaba, šéf odboru podpory zdravia úradu.
Za zákaz fajčenia v shopping centrách bolo aj 95 percent opýtaných v aprílovom prieskume Úradu verejného zdravotníctva, ktorý je príspevkovou organizáciou ministerstva zdravotníctva.
Jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková nepredpokladá, že by ministerka Zuzana Zvolenská mala k návrhu výhrady.
Zákaz fajčenia v nákupných centrách sa snažil presadiť aj predchádzajúci minister za Smer Richard Raši.
Aj šéfka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková je za zákaz fajčenia v centrách. Ak zákon prejde, mal by platiť od Nového roku.
Podobnú novelu minulý rok zastavilo ministerstvo pôdohospodárstva.
Jeho vtedajšiemu šéfovi Zsoltovi Simonovi z Mosta-Hídu sa nepáčil zákaz elektronických cigariet. V novom návrhu je tiež.
Len vnútri kaviarní
Fajčenie
Kde platí zákaz
V podnikoch, kde sa podáva strava, sa môže fajčiť, len ak majú stavebne oddelenú časť pre fajčiarov. Tá nesmie zaberať viac ako polovicu prevádzky a nesmie sa cez ňu prechádzať k nefajčiarom.
Fajčiť sa nesmie v úradných budovách, zdravotníckych zariadeniach, školách, predajniach, divadlách, kinách, na výstaviskách, v múzeách a galériách.
Zákaz fajčenia platí aj v okruhu štyroch metrov okolo nástupíšť hromadnej dopravy a na letiskách.
Aby nevznikli pochybnosti vo výklade zákona, úrad v návrhu presne špecifikuje, čo je nákupné centrum.
Novela sprísňuje tiež fajčenie v zariadeniach spoločného stravovania. Po novom sa nebude môcť fajčiť ani tam, kde stravu len dovážajú.
Fajčenie má byť zakázané nielen v budovách škôl, divadiel, kín a iných kultúrnych a športových ustanovizní, ako je to teraz, ale aj v ich areáloch. Nemá sa fajčiť ani na detských ihriskách.
Zvyšujú sa aj pokuty. Dolná hranica sa dvíha z 331 na 500 eur a horná má byť až 15-tisíc eur.
Smer: Dáme 76 hlasov
„Ak to bude vládny návrh, poslanci Smeru ho podporia,“ hovorí Jana Laššáková, šéfka poslaneckého klubu.
Smer má v parlamente 83 poslancov, na schválenie treba 76 hlasov. „Sedemdesiatšesť poslancov určite zaň zahlasuje,“ uisťuje poslankyňa.
Výhrady voči návrhu zákona z ministerstva zdravotníctva nepredpokladá ani jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.
Úrad verejného zdravotníctva je jeho príspevkovou organizáciou.
So zákazom fajčenia v shopping centrách súhlasí i exminister Richard Raši zo Smeru, ktorý sa oň za svojho pôsobenia usiloval.
Simonovi prekáža, že fajčiari si nebudú môcť pri cigarete zajesť. Jeho rezort vlani zastavil novelu, lebo zakazovala fajčiť na verejných priestranstvách aj elektronické cigarety.
Simon ich považuje za neškodné, lebo neprodukujú škodliviny. Zákaz elektronických cigariet je zahrnutý aj v novom návrhu Úradu verejného zdravotníctva.
Analytik Ľubomír Drahovský nevylučuje, že nová úprava môže mať vplyv na zvýšenie cien v kaviarňach.
Dym stále sprevádza nákupy
Servírka v kaviarni obchodného domu sa obáva, že zákaz fajčenia ich pripraví o hostí. Šéf centra priznáva, že ľudia sa na dym sťažujú.
BANSKÁ BYSTRICA. V otvorenej kaviarni v obchodnom centre Europa v Banskej Bystrici popíjajú ľudia poludňajšiu kávu a niektorí fajčia.
Tesne popri stoloch prechádzajú ostatní návštevníci predajní.
Fajčiarov v kaviarni zatiaľ nie je veľa a aj vďaka vzduchotechnike dym veľmi necítiť. Mladá čašníčka v kaviarni presviedča, že ľudia sa na cigarety zvyčajne nesťažujú. „Každý druhý zákazník je fajčiar. Nefajčiari a mamičky chodia inde alebo dolu do cukrárne,“ vraví.
„Keď sa začalo hovoriť o tom, že sa nebude fajčiť, ľudia sa otáčali na päte,“ dodáva.
„Som tu pre dobrú kávu. Keby mi to prekážalo, nesedela by som tu,“ hovorí aj zákazníčka kaviarne, ktorá nefajčí ani príležitostne.
Niektorí okoloidúci sú však proti dymu v nákupných centrách.
„Samozrejme, že mi to prekáža, načo je taký zákon na ochranu nefajčiarov, ktorý dovoľuje fajčiť na takýchto miestach,“ hnevá sa staršia pani s nákupnými taškami.
Rozhorčene doplní, že to si už môžu zapáliť rovno v obchode.
Riaditeľ obchodného centra Peter Lukačovič priznáva, že zákazníci sa na fajčenie sťažujú. Ako prenajímateľ priestorov s tým vraj nemôže nič robiť.
„Nemôžeme obmedziť predmet činnosti podnikania, pokiaľ je všetko v súlade so zákonom,“ povedal.
Daniel Vražda
Hygienička: Kaviarne by potešil plošný zákaz
O tom, ako sa kontroluje dodržiavanie zákazu fajčenia, hovorí vedúca odboru hygieny výživy košického Úradu verejného zdravotníctva MARGITA KAPLANOVÁ.
Ako často robíte kontroly?
„Máme harmonogram kontrol v Košiciach a okolí, zariadenia sú zaradené do kategórií podľa rizika. Najčastejšie sledujeme prevádzky, ktoré vyrábajú potraviny pre deti, epidemiologicky rizikové potraviny, ako sú zmrzliny a cukrárenské výrobky, a potom tie, kde vyrábajú veľa pokrmov. Tam, kde sa vzťahuje aj zákon na ochranu nefajčiarov, kontrolujeme aj, či majú oddelenú časť pre fajčiarov a potrebné označenia.“
Koľko kontrol vykonáte?
„Denne je to päť až šesť kontrol.“
Reagujte aj na podnety?
„Áno, aj keď na zavolanie veľmi nie. Vyžadujeme písomné oznámenie, aby bol podklad na vykonanie kontroly.“
Vedia o vás prevádzky vopred?
„Chodíme bez oznámenia. Pri vstupe sa preukážeme služobným preukazom a požiadame vedúceho prevádzky o sprevádzanie.“
Nestihnú na vás zareagovať?
„Za tri minúty sa všetko zakryť nedá.“
Aké sú najčastejšie porušenia?
„Po poslednej novele zákona mali prevádzky sprvu problémy s oddelením priestorov pre fajčiarov.“
A dnes?
„Za posledný rok sme pri fajčení nezistili žiadne porušenia. Mali sme zopár podnetov na nedodržiavanie zákazu, ale to bola zväčša akcia pre uzavretú spoločnosť a keď sme prišli, už sa to nedalo preukázať.“
Kontrolujete aj obchodné centrá?
„S nákupnými centrami sú pri dnešnom znení zákona problémy. V mnohých prípadoch prevádzky aj fajčenie zakázali, ale sťažujú sa na nerovnosť podmienok, keď im zákazníci odchádzajú do tých, kde fajčenie nezakázali. Väčšina prevádzkovateľov sa preto domáha plošného zákazu, aby boli podmienky rovnaké.“
Michal Piško

Beata
Balogová
