Podrobnejšie údaje o majetku zverejňujú dobrovoľne hlavne politici z pravicových strán.
BRATISLAVA. Byt v osobnom vlastníctve, osobné motorové vozidlo, pôžička a zarobená suma – takto bude zrejme až do roku 2014 vyzerať súpis majetku poslanca či ministra.
Majetkové priznania by sa mali podľa vládneho programu zmeniť tak, aby sa „zvýšila ich výpovedná hodnota“.
Nie je však jasné, či to znamená, že z nich bude zrejmé, či „byt v osobnom vlastníctve“ ministra znamená garsónku v Stropkove s hodnotou 20-tisíc eur, alebo luxusný mezonetový byt v Bratislave za pol milióna.
„V prvom kole opatrení súvisiacich s bojom proti korupcii budeme riešiť zákon o verejnom obstarávaní, pretože je najdôležitejší a najaktuálnejší. Potom sa pustíme do druhej časti, ktorá súvisí s financovaním politických strán, ale aj s majetkovými priznaniami politikov,“ hovorí podpredseda Smeru a minister vnútra Robert Kaliňák.
Tvrdí, že sa budú snažiť nájsť formu priznaní, ktorá bude „jasne naznačovať nárasty a poklesy majetku“.
Podľa Kaliňáka by boli radi, keby sa priznania za rok 2013 už robili po novom.
Dočkáme sa na jar 2014?
Príjmy strán
Čo Smer sľúbil
Vytvorenie nestranného orgánu na kontrolu financovania politických strán. Vytvorenie mechanizmu na podporu získavania darov od väčšieho počtu firiem aj jednotlivcov. Povinné deklarovanie príjmov a výdavkov strán aj kandidátov. Spresniť majetkové priznania politikov a doplniť aj o deklarovanie ich záujmov. Centrálnu evidenciu príjmov a výdavkov politických strán. Zverejňovať aj nepeňažné príjmy strán v rovnakom rozsahu ako dary. Sprísnenie sankcií pri neplnení si povinností.
Priznania sa podávajú do marca nasledujúceho roka a parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií ich zverejňuje v lete.
Nové podrobnejšie údaje o majetku politikov sa tak zrejme objavia niekedy v polovici roka 2014.
Nie je však jasné, či aj o dva roky budú môcť politici tajiť, kde zarábajú peniaze.
Takto to robí napríklad minister financií Jána Počiatek, ktorý odmieta vysvetliť, ako zarába ročne státisíce eur mimo svojho platu od štátu.
„Do budúceho roka zmeny určite navrhnem. Ak nebude dohoda so Smerom, tak aj samostatne,“ hovorí aj šéf výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý (SDKÚ).
Všetky parlamentné strany sa pred voľbami zaviazali, že splnia verejnú výzvu mimovládnych organizácií na transparentnejšie financovanie strán a politiky.
„Touto témou sa budeme zaoberať po uzavretí rokovaní o konsolidácii verejných financií. Sme pripravení plniť záväzky, ku ktorým sme sa pred voľbami prihlásili. Samozrejme, všetko bude závisieť od legislatívneho procesu v parlamente,“ odpísal šéf tlačového odboru Úradu vlády Erik Tomáš.
Web pre Smer nie je
Časť politikov dobrovoľne zverejňuje výrazne podrobnejšie priznania na internetovej stránke politikaopen.sk.
Ide hlavne o ľudí z SaS, SDKÚ, Mosta-Hídu a z OĽaNO.
Politici zo Smeru na webe nie sú. Výnimkou je primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, ktorý je nezávislý s podporou Ficovej strany.
„Pozriem si to, ale myslím, že pôjdem podľa štandardného postupu,“ odvetil Kaliňák na otázku, prečo nezverejní dobrovoľne viac podrobností o majetku na tejto stránke.

Beata
Balogová
