Bratislava 22. augusta (TASR) - Absencia štátnej mediálnej politiky a s tým súvisiaca zlá hospodárska i etická situácia vo verejnoprávnych a súkromných médiách bola hlavným terčom kritiky účastníkov dnešnej konferencie, ktorú v Bratislave zorganizovala Asociácia za etiku novinárov (AZEN).
V úvode pred novinármi a politikmi vystúpil riaditeľ AZEN Marián Ostatník, pričom zdôraznil, že práve kvôli nefunkčnej mediálnej legislatíve a nevyriešeným otázkam postavenia a financovania štátnych masmédií nedosahujú slovenská tlač ani elektronické médiá úroveň žurnalistiky v krajinách Európskej únie (EÚ). Podľa neho Slovensko potrebuje jasnú, zrozumiteľnú a funkčnú mediálnu politiku, ktorá bude slúžiť občanom a potrebám štátu. "Novinárska etika nemá byť svojvoľná, ale má rešpektovať ľudské práva a dodržiavať etické princípy našej spoločnosti," dodal.
Po ňom v diskusii vystúpil podpredseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Ján Budaj, podľa ktorého je dôležité, aby bol domáci mediálny trh korektný a aby sa zabránilo rozširovaniu monopolov v mediálnej sfére. "Rozhodujúce bude, či sa politikom, novinárom i verejnosti podarí pochopiť, že žurnalistika má slúžiť všeobecnému blahu, ktoré nepodlieha vlastníctvu politických strán, majiteľov médií, žurnalistov, ani občanov," vyhlásil. Zároveň aj on skritizoval vládnu koalíciu, ktorej sa za štyri roky nepodarilo vypracovať plán fungujúcej mediálnej politiky. Podľa neho je to dôsledkom presvedčenia niektorých politikov a vplyvných ľudí, ktorí si myslia, že absencia mediálnej politiky sa dá zneužiť, alebo využiť v ich prospech.
Budaj pripomenul, že na Slovensku stále platí viac ako 30 rokov starý mediálny zákon, ktorý dostatočne nechráni práva a česť ľudí. "Slovensko nebude demokratickým, občianskym, ani európskym štátom, kým sa tento problém nevyrieši," povedal. Ako príklad ľahostajného postoja zodpovedných orgánov a inštitúcií k štátnej mediálnej politike uviedol činnosť Ministerstva kultúry SR pod vedením Milana Kňažka, ktoré malo pripraviť zákon o transformácii Tlačovej agentúry SR (TASR) a novelizované zákony o Slovenskej televízii (STV) a Slovenskom rozhlase (SRo).
K Budajovi sa pripojil i ďalší predstaviteľ mediálneho výboru Gyula Bárdos, podľa ktorého je vinou koalície, že počas celého volebného obdobia neschválila ani jeden potrebný zákon o médiách. "Návrhy zákonov, ktoré vypracovalo ministerstvo kultúry, prišli neskoro a navyše boli nekvalitné, preto nemohli byť prijaté," dodal. Vzápätí vyjadril sklamanie z neúčasti zástupcov viacerých koaličných i opozičných strán na tejto konferencii.
Dušan Jarjabek, taktiež z mediálneho výboru, vyhlásil, že v roku 1995 nebola spoločnosť pripravená na vznik duálneho systému zahŕňajúceho štátne i súkromné médiá. "Zabudli sme, že aj demokracia musí mať svoje pravidlá a dnes sa preto blížime takmer k anarchii na mediálnej scéne," uzavrel.