Žilina 22. augusta (TASR) - Takmer 135 tisíc žiakov, viac ako 1100 učiteľov a 7600 tried v 74 okresoch Slovenska sa do dnešného dňa zapojilo do preventívno-vzdelávacieho programu Cesta k emocionálnej zrelosti. V Žilinskom kraji sa do programu zapojilo takmer 14 800 žiakov, 145 učiteľov a viac ako 700 tried. Cieľom programu je prispievať k postupnému sebauvedomovaniu si seba samého a v nadväznosti na to k prežívaniu najpodstatnejších znakov emocionálnej zrelosti.
Doterajšie výsledky programu dnes v Žiline predstavil jeho autor, vedúci Centra výchovnej a psychologickej prevencie pri Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave Štefan Matula. Program je podľa Matulu určený vekovej kategórii 12 až 15-ročných a od jeho uvedenia v roku 1999 zaznamenal pozitívne odozvy a záujem detí a učiteľov. Koncepčne, obsahovo a formálne na tento program nadväzuje projekt Dobrodružná cesta výchovy, uvedený v máji roku 2001, ktorý je určený rodičom dospievajúcich detí. Primárnym cieľom projektu je poučiť rodičov a pomôcť im voviesť deti z detského sveta do sveta dospelých. Organizátori celkovo rozdistribuovali 60 531 príručiek Dobrodružná cesta výchovy.
V júni 2002 uskutočnil odbor mládeže a športu z Ústavu informácií a prognóz školstva pod vedením vedúcej Márie Slovíkovej názorový prieskum, zameraný na učiteľov a žiakov, ktorí absolvovali program Cesta k emocionálnej zrelosti. Učitelia vyplnili 734 a žiaci 1963 dotazníkov. Za zaujímavý označilo program 83 percent učiteľov a takmer 90 percent z nich je presvedčených, že medzi žiakmi je oň záujem. Záujem pokračovať v programe prejavilo 80 percent učiteľov. Za zaujímavý považuje program aj 60 percent žiakov, viac ako 70 percent z nich uviedlo, že ich spolužiaci by chceli program absolvovať. Záujem pokračovať v programe Cesta k emocionálnej zrelosti prejavilo 62 percent žiakov.
Obidva programy realizuje Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave pod záštitou Ministerstva školstva SR.