BRATISLAVA. Ak by sa voľby predsedu Najvyššieho súdu konali dnes, Štefan Harabin by nevyhral jednoznačným pomerom hlasov 15 : 0 ako pred tromi rokmi. Rozhodli o tom sudcovia, keď si v utorok zvolili osem nových členov Súdnej rady.
Výsledky hlavná volebná komisia zverejnila v stredu a mená nových členov naznačujú, že takmer jednomyseľnému hlasovaniu v osemnásťčlennej rade je koniec.
Inokedy výrečný Harabin v stredu komentoval výsledky stroho. „Rešpektujem ich,“ vyhlásil. Kolegom zagratuloval s tým, že sa teší na spoluprácu.
Prešla polovica
Nepomohol ani list, ktorý Hrabin rozposlal sudcom pred voľbami. Určil v ňom kandidátov, z ktorých si vyberie on. Z ôsmich zvolených členov sú z Harabinovho zoznamu štyria.
Súdna rada
Noví členovia
Ján Vanko – 578 hlasov; bol členom rady (2002 - 2007), sudca KS Nitra;
Jana Bajánková – 569 hlasov; bola členkou uplynulých päť rokov, Harabin ju označil vo svojom zozname, sudkyňa Najvyššieho súdu;
Imrich Volkai – 544 hlasov; bývalý predseda KS v Košiciach, ocitol sa na Harabinovom zozname;
Milan Ďurica – 502 hlasov; predseda KS Banská Bystrica;
Peter Straka – 496 hlasov; sudca KS v Prešove, bývalý šéf legislatívy na ministerstve spravodlivosti;
Rudolf Čirč – 484 hlasov; sudca Najvyššieho súdu;
Igor Burger – 470 hlasov; bol v rade uplynulé obdobie, Harabin ho mal v zozname, sudca Najvyššieho súdu;
Dana Bystrianska – 411 hlasov; sudkyňa OS Košice prezidentka Združenia sudcov Slovenska, Harabin ju zaradil do zoznamu.
Predseda rady nepriznáva sklamanie. Na otázku, aký signál mu sudcovia vyslali odpovedá, že nebude reagovať na dohady.
Pri najbližších hlasovaniach by si mohol byť Harabin istý podporou sudcov Najvyššieho súdu Jany Bajánkovej aj Igorom Burgerom, ktorí už v rade boli a málokedy mu oponovali.
Medzi Harabinom označených sudcov patrí aj prezidentka Združenia sudcov Slovenska (ZSS) Dana Bystrianska a košický krajský sudca Imrich Volkai.
Naopak, sudca Najvyššieho súdu Rudolf Čirč, ale aj prešovský krajský sudca Peter Straka či predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici Milan Ďurica pred voľbou naznačovali, že im Harabinove spôsoby nie sú po vôli.
Istý si nemôže byť ani podporou predsedu Krajského súdu v Nitre Jánom Vankom, ktorého nechcel vymenovať za šéfa súdu, hoci niekoľkokrát vyhral výberové konanie.
Zložité počty
Okrem ôsmich zvolených sudcov má v rade troch zástupcov vláda, parlament aj prezident.
Prítomnosť troch nominantov vlády Ivety Radičovej – Dušana Čima, ktorého zvolila pravica v parlamente, a bývalej podpredsedníčky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej – znamená, že hlasovania sa môžu skončiť remízou 9:9. Švecovú navrhol prezident, ktorý svojich zástupcov v októbri vymení.
Otázne tiež je, ako sa k vládnym nominantom postaví ministerstvo spravodlivosti. Minister Tomáš Borec odkazuje, že ich výmena je nateraz predčasná.
Harabinova éra možno pomaly končí, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Vládna členka Ľudmila Babjaková pred voľbami zvažovala, že sa členstva vzdá, nebola už ochotná znášať Harabinove urážky. Teraz hovorí, že zvolení sudcovia dávajú záruku, že atmosféra na rade by sa mohla zmeniť.
Dúfa v to aj šéfka združenia Za otvorenú justíciu (ZOJ) Katarína Javorčíková. „Je možné predpokladať, že voľba pozitívne ovplyvní ďalší spôsob fungovania Súdnej rady.“
Štyroch zvolených kandidátov podľa nej podporilo aj združenie ZOJ. Oficiálne nenominovalo nikoho.
Spokojná bola aj šéfka ZSS Bystrianska. Štyria jeho kandidáti boli úspešní.
„Urobíme všetko pre dobrú spoluprácu a fungovanie rady,“ vyhlásila Bystrianska.
Šéfka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk vidí vo voľbe oslabenie Harabinovej pozície. „Zároveň je však správou, že zhubná predstava o správe súdov má ešte podporu.“
Žitňanská: Sudcom začal prekážať zlý imidž
Do Súdnej rady sa dostalo dosť osobností, otázka je, ako svoju šancu využijú, hovorí exministerka spravodlivosti LUCIA ŽITŇANSKÁ z SDKÚ.
Aký signál vyslali sudcovia svojím hlasovaním Štefanovi Harabinovi?
„Budem zvedavá a rada si vypočujem niekoľko zasadnutí, aká atmosféra sa v Súdnej rade teraz vytvorí.“
Oslabuje sa Harabinova pozícia v Súdnej rade?
„Je tam dosť sudcovských osobností, ktoré majú svoj názor na veci. Som zvedavá, v akej miere využijú túto šancu pretransformovať Súdnu radu na jeden normálne fungujúci najvyšší orgán justície.“
Harabin pred voľbami určil svojich favoritov. Prešli štyria. Stráca rešpekt?
„Na jeho zoznam sa dá pozrieť aj opačne. Možno jediní sudcovia, ktorí sú teraz naozaj onálepkovaní, sú tí, ktorí dostali podporu priamo od neho. Možno tá nálepka, ktorá bola vyslaná sudcom jeho listom, nebol dobrý signál. Ako keby v sudcovskom stave začal prekážať ten zlý imidž, ktorý Harabin justícii robí, a to aj prejavmi na Súdnej rade.“
Prečo je dôležité pre súdnictvo, aby rada fungovala normálne?
„Súdna rada rozhoduje o kľúčových personálnych otázkach v súdnictve. Dnes sú tie rozhodnutia blokované. Videli sme aj v minulosti zo správania predsedu i celej rady, že nebolo rovnaké voči jednotlivým kandidátom na pozíciu sudcu alebo vo vzťahu k preloženiu jednotlivých sudcov. Veľkú rolu hrali osobné priazne a animozity. Najdôležitejšie je, aby Súdna rada rozhodovala objektívne a neposudzovala, kto má byť sudcom podľa toho, či sa niekomu páči, alebo nie. Ak sa tieto prvky dostanú do rozhodovania Súdnej rady, to je to, čo je do budúcnosti dôležité.“
Veronika Prušová
Rada počká na parlament, ten sa ponáhľa
Nová rada sa zíde až vtedy, keď jej členov dovolí parlament.
BRATISLAVA. Termín prvého stretnutia Súdnej rady v novom zložení nie je istý. „Súdna rada nie je stále kompletná, preto nemôže zasadať,“ povedal jej šéf Štefan Harabin.
Chýbajú mu dvaja členovia, ktorých musí dovoliť parlament. Predseda Národnej rady Pavol Paška chcel pôvodne s týmto bodom čakať dovtedy, kým Ústavný súd nerozhodne o pozastavenej novele zákona o sudcoch. Teraz názor zmenil. Poslanci by mali dvoch členov voliť ešte na júnovej schôdzi.
Parlament nominuje do rady troch členov, tým pôvodným sa skončilo funkčné obdobie 22. mája. Jedného člena, sudcu Dušana Čima, stihla zvoliť ešte predchádzajúca vládna koalícia. Harabin uznesenie o jeho zvolení považuje za zmätočné a presadil, aby ho Súdna rada vrátila poslancom.
S Čimovou voľbou nesúhlasil vo februári ani Smer. Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej zo Smeru teraz hovorí, že „voľbu treba rešpektovať, hoci bola nelegitímna a neetická.“ Strane sa nepáčilo, že sa hlasovalo krátko pred voľbami.
Vtedajší šéf ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka z KDH upozorňoval, že členov Súdnej rady treba voliť, lebo po marcových voľbách to parlament nestihne včas.
Veronika Prušová

Beata
Balogová
