BRATISLAVA. Nedávno vybojované zvýšenie platov sa začína obracať proti lekárom a sestrám. V posledných mesiacoch im podľa nových zákonov nemocnice museli zvýšiť základné mzdy, ale na výplatnej páske si už nemusia nájsť pohyblivú zložku.
Prvými obeťami racionalizačných opatrení sa stanú v júli nielen lekári a sestry, ale všetci zamestnanci Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
Aj tretina platu
„Áno, pohyblivá zložka mzdy bude odňatá všetkým zamestnancom nemocnice,“ potvrdila hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje. Rozhodnutie vstúpi do platnosti dnes.
Maťašeje nespresnila, koľko percent z výplaty tvorí pohyblivá zložka. „Osobné hodnotenie je u každého zamestnanca individuálne a nepredstavuje podstatnú zložku mzdy,“ povedala. Nemocnica bude časť platov škrtať pre svoju zlú finančnú situáciu.
Napríklad v nitrianskej fakultnej nemocnici tvorí pohyblivá zložka zhruba len osem a v prešovskej desať percent konečnej sumy, v bratislavskej univerzitnej podľa jej hovorkyne Lenky Skalickej dosahuje u lekára v priemere až tretinu mzdy.
Rokovali s odborármi
Zdravotníci
Minimálny plat
Lekári od 1. januára 2012:- neatestovaní: 807 eur,
- atestovaní: 1230 eur.
- od 640 do 928 eur,
- závisí od praxe a špecializácie,
- do praxe sa nepočíta materská,
- celkové mzdy zvyšujú príplatky vyrokované v tzv. kolektívnych zmluvách.
„Najväčší podiel na mesačných nákladoch nemocnice majú mzdové náklady, ktoré pri 2143 zamestnancoch predstavujú k 30. aprílu 2012 2,8 milióna eur, čo tvorí 74 percent našich mesačných príjmov,“ napísala v stredu v tlačovej správe Maťašeje.
Rooseveltovej nemocnici tak podľa nej mesačne chýba 1,7 milióna eur.
Hovorkyňa dodáva, že „rôzne príplatky zamestnancov nad rámec Zákonníka práce predstavujú mesačne sumu 300-tisíc eur. Práve o nich rokujú nemocnice s odborármi pri príprave kolektívnych zmlúv.
Vedenie Rooseveltovej nemocnice včera hovorilo s odborármi. Účastníkom stretnutia bol podľa Skalickej aj šéf Univerzitnej nemocnice v Bratislave Miroslav Bdžoch.
Ostatní hovoria: Zatiaľ nie
Okrem Rooseveltovej len Univerzitná nemocnica Bratislava z oslovených nemocníc priznala, že má finančné problémy.
Napriek tomu podľa Skalickej „zatiaľ nesiahla na pohyblivú zložku lekárov a sestier“. Slovné spojenie „zatiaľ nie“ sa objavilo v odpovediach všetkých oslovených nemocníc, ktoré denníku SME odpovedali na otázku o prípadom škrtaní pohyblivých zložiek.
Pohyblivú zložku tak zatiaľ nebudú škrtať v prešovskej a nitrianskej fakultnej nemocnici. Neplánajú tak urobiť ani v novozámockej. Jej hovorkyňa Ľubica Juríková povedala, že vedenie chce skôr poslať do dôchodku zamestnancov, ktorí už dosiahli penzijný vek.
Riaditeľ trnavskej fakultnej nemocnice Martin Tabaček po svojej asistentke odkázal, že na otázky o pohyblivej zložke miezd neodpovie.
Odpovedať odmietla aj spoločnosť Agel, ktorá vlastní sieť nemocníc. Rovnako reagoval aj holding Svet zdravia blízky skupine Penta, ktorý vlastní najmä nemocnice na východe Slovenska.
„Svet zdravia nebude medializovať detaily mzdových úprav svojich zamestnancov,“ napísala jeho hovorkyňa Veronika Deckerová.

Beata
Balogová
