BRATISLAVA. „Nového pána ministra som si všímal dlhodobejšie, ide o veľmi schopného a zručného človeka,“ povedal v apríli 2009 o Igorovi Štefanovi premiér Robert Fico a spravil ho ministrom. Vtedy už pritom bolo známe, že Štefanov bol za nástenkový tender zodpovedný rovnako ako odvolaný Marián Janušek.
Vo štvrtok polícia oznámila, že v kauze už obvinila aj Štefanova. Spolu s Janušekom a tromi úradníkmi mali tender zmanipulovať.
Fico si ani dnes nemyslí, že pred troma rokmi zlyhal. „Predseda vlády rešpektuje závery orgánov činných v trestnom konaní. Pripomíname, že pána Štefanova nominovala na post ministra SNS,“ povedal hovorca Erik Tomáš.
Štefanovovi hrozí dvanásťročné väzenie. Verdikt však nemožno očakávať v dohľadnom čase, môže to trvať ešte roky.
Prvé obvinenia v prípade pritom padli už pred vyše rokom. Štefanov bol vtedy ešte poslancom a Generálna prokuratúra odmietla požiadať parlament o zbavenie jeho imunity. Keď sa teraz zo svedka Štefanova stal obvinený, má aj nové práva. Jeho advokát môže byť pri všetkých výsluchoch a klásť svedkom otázky.
Nástenka s oznámením o tendri. FOTO: ARCHÍV SME - PAVOL FUNTÁL
Úkony zopakujú
V prípade sú desiatky svedkov a ak o to advokát požiada, polícia ich bude musieť znovu vypočuť. „Toto právo mu nemôžeme uprieť,“ povedal riaditeľ Úradu boja proti korupcii Peter Kovařík.
Hoci to zákon neprikazuje a stanovisko kolégia Najvyššieho súdu, ktoré sa tým zaoberalo, je nejednoznačné, prokurátor by v takejto kauze možnú procesnú chybu neriskoval. Svedkov by teda zrejme predvolal opäť.
Štefanov už proti obvineniu podal sťažnosť a je predpoklad, že sa bude brániť.
Keď polícia v marci 2011 v kauze obvinila exministra Mariana Janušeka z SNS a úradníkov Radoslava Behúla, Tomáša Labaya a Zdenku Kudláčkovú, chcela obviniť aj Štefanova. Generálna prokuratúra si však myslela, že na to nemá dosť dôkazov.
Vedeli, kto vyhrá
Pre vyvolených
Nástenkový tender
fiktívny tender prebehol v máji 2007,
z plánovaných 97 miliónov eur stihlo ministerstvo do zrušenia zmluvy minúť približne 13 miliónov eur,
peniaze mala pôvodne preplatiť Európska komisia, ale pre netransparentnosť tendra to odmietla urobiť,
zmluvu v tendri zrušili dva roky po jeho vyhlásení.
Polícia tvrdí, že všetci pripravovali tender dopredu pre kozorcium firiem Avocat a Zamedia, ktoré sú blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi.
Svedčiť o tom má aj to, že zmluvu s víťazom mali v počítači ešte predtým, ako boli otvorené obálky s ponukami. Zmluvu s víťazom potom podpísali hneď na druhý deň po ich otvorení.
Informácia o tendri tiež podľa polície nemala visieť len na ministerskej nástenke a víťaz mal byť vylúčený, lebo nespĺňal podmienky.
Zmluva bola navyše pre štát nevýhodná. Viaceré porušenia zákona konštatoval aj Najvyšší kontrolný úrad. V čase tendra bol ministrom Janušek. Tomu ako verejnému činiteľovi zodpovednému za tender hrozí najviac – až dvadsať rokov.
Poslanci sľubujú, že si imunitu zrušia.
Možno sa dočkáme koncovky, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Štefanov nič nekomentuje
IGOR ŠTEFANOV sa kedysi bránil. Teraz mlčí.
Ako hodnotíte to, že v počítači úradníčky bola pripravená zmluva s víťazom tendra ešte predtým, ako sa otvorili obálky?
„Nebudem to komentovať.“
Prečo?
„To je všetko. Nebudem to komentovať.“
Čím sa dnes živíte?
„Nebudem to komentovať.“
Ste ešte členom SNS?
„Som súkromná osoba a tieto veci už nebudem riešiť. Bez komentára.“
(mož)
Obvinený berie plat od štátu
Ak úradníka mimo služby do desiatich mesiacov neodsúdia, musia ho zobrať späť.
BRATISLAVA. Tomáš Labay bol v čase nástenkového tendra riaditeľom odboru realizácie programov regionálneho rozvoja a zároveň členom podľa polície fiktívnej výberovej komisie v tendri.
Po zrušení ministerstva prešiel do rovnakej funkcie na ministerstvo pôdohospodárstva.
Keď v marci 2011 médiá upozornili na to, že stále pracuje pre štát, hoci je obvinený, minister Zsolt Simon (MostHíd) ho dočasne postavil mimo služby. Zákon to v prípade obvinenia z trestného činu umožňuje.
Znamená to však, že Labay teraz poberá 40 percent zo svojho platu. Ak má deti, tak aj viac – maximálne však 60 percent.
Mimo služby môže byť postavený maximálne dva roky, to je do marca budúceho roka. Ak dovtedy nebude vo veci právoplatne rozhodnuté, budú ho musieť prijať späť.
To, že prípad sa tak skoro neskončí, je takmer isté. Ak by aj ukončili vyšetrovanie, súdne konanie môže trvať ďalšie roky. S Labayom boli vo výberovej komisii Igor Štefanov aj Radoslav Behúl. Zdenka Kudláčová bola garantkou celého obstarávania.
(mož)
Janušek šéfuje hokeju, dozerá na cesty
Ministrom sa stal potom, ako robil šéfovi SNS Jánovi Slotovi viceprimátora. Marianovi Janušekovi sa v Žiline darí, aj keď vládne primátor Smeru.
ŽILINA. Bývalému ministrovi výstavby Marianovi Janušekovi z SNS, obvinenému v kauze nástenkového tendra, sa aj po odvolaní z ministerského postu a vypadnutí SNS z parlamentu opäť v politike darí. Hoci len v komunálnej.
Najskôr sa presunul medzi živnostníkov, v polovici roku 2009 si založil firmu Stavspro a podnikal v stavebníctve. Žilinčania ho na konci roka 2009 zvolili za poslanca mestského zastupiteľstva a mesto
mu dalo ďalšie dva posty.
Bez odporu
Na začiatku minulého roka sa Janušek stal členom predstavenstva mestského extraligového hokejového klubu MsHK Žilina a členom dozornej rady Žilinských komunikácií, ktoré stavajú cesty. Nikto z poslancov nebol proti.
Primátor Žiliny Igor Choma (Smer) nevidí problém v tom, že vo verejných funkciách je obvinený.
„Obvinený neznamená, že je vinný. V Slovenskej republike platí prezumpcia neviny. V momente, ako bude pán Janušek právoplatne odsúdený, bude odvolaný z funkcie,“ hovorí primátor. V minulosti tvrdil, že osobne proti Janušekovi nič nemá.
Neodvolateľný
„Pán Janušek bol do zastupiteľstva riadne zvolený občanmi, tam nemá primátor zo svojej funkcie čo riešiť,“ povedal Choma.
Aj mestský poslanec Ján Ničík (SDKÚ) hovorí, že nechce nikoho súdiť. Hovorí, že s Janušekom zastávajú záujmy toho istého sídliska a pri tom s ním nemal žiadny problém. Pri hlasovaní o Janušekových postoch sa zdržal.
Marian Janušek nekomunikuje. „Nie, nie, ďakujem,“ povedal Janušek vo štvrtok a prerušil telefonický rozhovor.
Daniel Vražda

Beata
Balogová
