BRATISLAVA. Generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokova bola dnes hosťom prezidenta SR Ivana Gašparoviča.
Ten na stretnutí vyzdvihol význam medzinárodnej inštitúcie, ktorej cieľom je rozvoj medzinárodnej spolupráce a porozumenia v oblasti spoločenských a prírodných vied, výchovy a vzdelávania, kultúry, informácií, informatiky, komunikácie a životného prostredia. TASR informoval po stretnutí prezidentov hovorca Marek Trubač.
Gašparovič podľa neho ocenil aj reformné snahy Bokovej v organizácii, ktorú vedie. "Sme si vedomí, že to nie je jednoduché postavenie a že musíte hľadať podporu aj v jednotlivých krajinách," povedal prezident.
Dodal, že UNESCO trpí problémom, ktorý dnes poznajú viaceré medzinárodné organizácie - má príliš široký mandát a príliš malý rozpočet.
Riadny ročný rozpočet UNESCO je asi 326 miliónov amerických dolárov. Hlava štátu konštatovala, že rozpočet UNESCO nezodpovedá potrebám a predstavám tejto medzinárodnej organizácie pod hlavičkou Organizácie Spojených národov.
Preto sa v rozhovore s Bokovou prezident zaujímal aj o financovanie ochrany pamiatok a projektov na ich obnovu. Bokova v rozhovore podčiarkla, že "UNESCO je súčasťou multikultúrneho viacstránkového dialógu, ktorý prebieha neustále. UNESCO má za sebou už 60 rokov od svojho založenia a slúži na ochranu národného kultúrneho dedičstva vo svete, ako aj na obranu mieru".
Obaja predstavitelia sa rozprávali aj o otázke vstupu Palestíny do UNESCO, ktorá je veľmi komplikovaná. UNESCO zdôrazňuje potrebu a úsilie o podporu aj zo strany Spojených štátov amerických, bez ktorých je fungovanie tejto organizácie obmedzené.
Podľa Bokovej má od členských štátov k dispozícii okolo 40 miliónov dolárov. UNESCO bude podľa nej maximálne podporovať úsilie generálneho tajomníka OSN o rozvoj multikulturalizmu vo svete.
"V tomto roku sme oslávili 40. výročie podpisu dohovoru o kultúrnom dedičstve. Práve otázky identity a kultúrneho dedičstva nadobúdajú v súčasnosti na svojom význame," zdôraznila generálna riaditeľka UNESCO. Je presvedčená o význame UNESCO z hľadiska ochrany identity, kultúrneho dedičstva, obrany mieru a prevencii pred konfliktmi medzi národmi.
Prezident Gašparovič vyjadril presvedčenie, že štruktúry OSN by mali prejsť výraznou reformou, aby dokázali pružnejšie a efektívnejšie reagovať na potreby svojich členských krajín.
Hlava štátu vyzdvihla aj snahu Bokovej o užšiu spoluprácu UNESCO s Európskou úniou. "Európska únia by mala byť nápomocnejšia pri činnosti vašej organizácie," dodala.
Boková reagovala, že aj v jej záujme je nájsť čo najširšiu spoluprácu s Bruselom. Víta účasť Slovenskej republiky a jej zastúpenie vo Výkonnej rade UNESCO, v ktorej je náš stály delegát Igor Grexa.
Slovenský prezident sa v rozhovore s Bokovou nevyhol ani rómskej problematike, ktorá nie je dnes už iba slovenským problémom, ale celoeurópskym.
"Slovensko oceňuje pozitívne vašu prácu a od vášho nástupu do funkcie je vidieť väčšiu iniciatívu v hľadaní možností na reformu organizácie," poďakoval sa generálnej riaditeľke prezident. Ocenil tiež pozornosť, ktorú UNESCO venuje inkluzívnemu vzdelávaniu vrátane prekonávania segregácie znevýhodnených skupín.
"Uvítali by sme konkrétnejšiu zaangažovanosť UNESCO v problematike vzdelávania Rómov, najmä detí," zdôraznila hlava štátu.
Gašparovič vyjadril potešenie zo skutočnosti, že práve z Bratislavy dostane UNESCO v septembri 2012 regionálne európske a atlantické impulzy pre svoju budúcnosť.
"Veríme, že vám program umožní zúčastniť sa na regionálnych konzultáciách v Bratislave. Ich zorganizovanie poskytuje jedinečnú príležitosť aktívne vystúpiť a v spolupráci s partnerskými národnými komisiami Rakúska a Maďarska koordinovať prípravu programu a rozpočtu a strednodobej stratégie v rámci nášho regiónu," uviedol prezident.
Význam tohto zámeru akcentuje aj členstvo SR vo Výkonnej rade UNESCO. Na základe dohody organizátorov sa konzultácie uskutočnia v dňoch 9.-13.9.2012 v Bratislave.