SME

Procházka: Väčšina vedenia KDH je pre mňa problematická

Radoslav Procházka nechce funkciu, lebo nie je spokojný s pomermi v strane.

Právnik Radoslav Procházka (40) je v aktívnej politike od roku 2010. Je členom KDH, kde nemá žiadnu funkciu a o žiadnu vraj ani nemá záujem. V hnutí ostáva naďalej, hoci nie je spokojný s jeho vedením a ani nevie, či je teraz šanca na jeho zmenu.Právnik Radoslav Procházka (40) je v aktívnej politike od roku 2010. Je členom KDH, kde nemá žiadnu funkciu a o žiadnu vraj ani nemá záujem. V hnutí ostáva naďalej, hoci nie je spokojný s jeho vedením a ani nevie, či je teraz šanca na jeho zmenu. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Poslanec RADOSLAV PROCHÁZKA neopustil KDH s Danielom Lipšicom. Pochybuje však, či sa dá strana zreformovať.

Kedy ste sa naposledy stretli s Danielom Lipšicom?

„Tak, že sme spolu sedeli a rozprávali sa, asi pred mesiacom.“

Odvtedy ste vôbec neboli v kontakte?

„V osobnom nie, už dlhšie.“

Nesnažil sa vás presviedčať, aby ste s ním a Janou Žitňanskou odišli z KDH?

„Komunikovali sme predtým.“

Kedy sa vyjasnilo, že nejdete s nimi?

„Jeden piatok, ale neviem, aký dátum. Bolo to asi tri týždne, mesiac dozadu.“

Bol sklamaný? Pri zostavovaní kandidátky sa zasadzoval aj za vašu pozíciu, zrejme počítal s istou lojalitou.

„To, že som bol nakoniec desiaty na kandidátke, bolo podľa mňa v prvom rade zásluhou Lukáša Pokorného a Dušana Pekára. Nie je to teda faktor, ktorý by ma mal obmedzovať pri rozhodovaní. Daniel mal svoj typický postoj, ktorý si na ňom veľmi vážim. Bol extrémne korektný: Je to tvoje slobodné rozhodnutie, samozrejme, že by som bol radšej, ak by si išiel s nami. Nebudem na teba naliehať. Nebolo to vôbec nepríjemné.“

Prečo ste s ním neodišli?

„Má to tri dôvody. Pred necelými tromi mesiacmi som kandidoval na listine KDH. Pre mňa to znamená, že mám politicko-morálne právo pýtať si mandát na inej listine pred voľbami, nie po nich. Druhý dôvod je taký, že nová strana má zmysel tak, že nahradí tie existujúce, a nie že bude pôsobiť popri nich. Pri všetkej úcte a náklonnosti, ktorú k Danovi a Jane prechovávam, si myslím, že aj v tom lepšom prípade sa im môže podariť to druhé. Tretí dôvod je, že ak to zoberiem cez prizmu praktickej politiky, nie cez prizmu nejakých snov a vízií, tak Dano a ja sme ideovo trochu niekde inde.“

V čom?

„Ja som skôr európsky kresťanský demokrat ako americký republikán. Skôr adenauerovec ako reaganovec.“

Povedzte konkrétny príklad, na čom ste sa rozišli.

„Nechcem hovoriť o detailoch. Možno je to o tom, že v niektorých nosných sociálnych témach nie som tak vpravo ako on.“

Skúste byť konkrétny.

„Rád by som bol konkrétny, ak by som okrem toho sna a vízie poznal konkrétny, praktický príklad. Napríklad vo vzťahu k sociálne marginalizovaným spoločenstvám máme na niektoré veci iný pohľad a čo sa týka konkrétnych nástrojov budovania súdržnej spoločnosti by sme mohli v nejakom bode naraziť. Chceli by sme zastupovať iných voličov a inak.“

Myslíte si, že Lipšic bude konzervatívnejší ako KDH? Dosiaľ sa zdalo, že sa bude tlačiť viac do stredu.

„Ak chce byť človek autentický, má nejaké vlastné filozofické, svetonázorové, mentálne limity, ktoré neprekročí, a nemôže byť z človeka, ktorý je autentický pravičiar, autentický stredový politik.“

Čiže KDH bude mať bližšie k stredu ako Lipšicova nová strana?

„Neviem, lebo neviem, aký bude Danov program, a neviem ani presne, či bude mať KDH schopnosť realizovať svoj program.“

Keď ste s ním sedeli, tak ani vám nepovedal nič konkrétne, ale hovoril len o svojom sne?

„Z konkrétnych programových bodov som počul len tie, o ktorých viete aj vy. Zníženie kvóra na referendum, priame voľby sudcov a prokurátorov a jednomandátové volebné obvody.“

KDH teraz v hodnotových témach vytláčajú Obyčajní ľudia. Sú témy ako práva homosexuálov, tie, ku ktorým by sa malo KDH vrátiť?

„Ja som v hnutí ten, kto pri diskusiách na tieto témy hovorí, že sú sekundárne. Primárne témy sú stav a perspektívy eurozóny, druhý pilier, daňová smršť a záťaž daňovníkov. Symbolické témy alebo témy riešené symbolickým spôsobom, nie sú tie, na ktorých by KDH malo profilovať svoju agendu.“

Sú homosexuáli chorí a mali by sa liečiť?

„Nemyslím si to. Predpokladám, že v niektorých prípadoch to môže byť získaná vec, ale v mnohých prípadoch je to vrodené. Myslím si, že Boh je láska, ktorá sa vzťahuje na všetkých.“

Máte pocit, že vedenie KDH akceptuje vaše názory alebo vás len trpí, ako hovoril o sebe Lipšic?

„Časť vedenia ma počúva a pýta sa ma, čo si myslím. Keď sa na klube prihlásim o slovo, tak je ticho, až kým nedorozprávam. Čo potom je s tým, je niekedy druhá vec.“

Pred voľbami ste hovorili, že KDH môže získať 11 percent. Nakoniec ostalo pri tradičných osem. V čom bola chyba?

„Hlavná bola v tom, že externí stratégovia, ktorých sme mali objednaných, boli zvonka a vôbec nevycítili emóciu v spoločnosti. Hlavná obava podstatnej masy voličov bola, že by sa mohlo zopakovať to, čo bolo v rokoch 2010 až 2012, že sa zase zloží nesúrodá, rozhádaná partička a že štát bude v rovnakých problémoch, ako bol tie dva roky. V istej chvíli sme sa ako keby prihlásili, že to chceme viesť a že na čelo takéhoto zlepenca 2, je mi extrémne ľúto, že preberám ten slovník, sa chceme postaviť. To bola strategická chyba.“

Rozhodnutie o stratégii urobilo vedenie strany. Takže to bola jeho chyba?

„Vedenie hnutia sa na začiatku rozhodlo, že si nechá poradiť. Keď to stratég vymyslí, môžete ho poslať preč, ale bol krátky čas na kampaň. Išlo sa podľa manuálu. Sám som mal možno iné úmysly, ale tiež som ho dodržiaval.“

Nie je to absurdné? KDH má vo vedení ľudí, ktorí sú v politike od revolúcie, tak by mali najlepšie vedieť, aké sú politické nálady a namiesto to toho si objednajú externú firmu, ktorá im dá manuál a oni potom idú podľa neho.

„To nebol manuál napísaný v bodoch. Bola to strategická koncepcia, podstatou ktorej bolo, že chceme byť alternatívou Smeru, s čím som bol takisto stotožnený.“

Kto je tá firma?

„Neviem.“

Čiže vo voľbách ste nasledovali manuál od firmy, o ktorej nič neviete?

„Ja o nej nič neviem, ale ja nie som vedenie.“

Ale aj vy ste sa tým manuálom riadili.

„Hovoril som, že to neboli body, ale strategická koncepcia. Jej realizáciu sme na podrobnejšej úrovni nezvládli, keď sme presviedčali ľudí, že je lepšie vyskúšať znova zlepenec 2 ako stabilitu istoty. Neverím, že si myslíte, že KDH je jediné, ktoré používa externé zdroje konzultácie na predvolebnú stratégiu.“

Nie je jediné, ale konečné rozhodnutie, či sa tým riadiť a do akej miery, je na vedení. Čiže ak dopadli voľby zle, tak musí byť jasné, že dopadli zle pre vedenie.

„Nezbavujem vedenie viny. Netvrdím, že neurobili rozhodnutie, ktoré som nazval strategickou chybou. Voľby nedopadli nijako zvlášť dobre.“

Napriek tomu dôverujete súčasnému vedeniu?

„Nespýtali ste ma, prečo som sa nerozhodol kandidovať na žiadnu funkciu v hnutí.“

Prečo?

„Potrebujem napísať jednu veľkú učebnicu, doškoliť dvoch koncipientov a v reálnej robote urobiť ešte niečo užitočné a potom sa už môžem venovať len svojej pôde, obci, národu a štátu. Druhý dôvod je ten, že to v tejto chvíli považujem za najvhodnejší a najpoctivejší spôsob, ako sa vyjadriť k vnútorným pomerom v hnutí.“

Nie ste teda spokojný s vedením, máte pocit, že ho nedokážete zmeniť, tak ho ignorujete?

„Nechcem tie dôvody podrobnejšie opisovať. Ten postoj sám osebe, teda že nechcem byť teraz funkcionárom hnutia, je výpovedný.“

Budete vnútorná opozícia v KDH?

„Na čo je KDH najviac alergické, je predstava, že by hnutie niekto zase delil alebo štiepil.“

Zo všetkého, čo ste dosiaľ povedali, im to musí byť jasné.

„To už nechám na nich.“

Nebude neskoro, kým sa pustíte do pretvárania KDH?

„Neviem, čo si myslíte, že by som tak mohol urobiť.“

Kandidovať za podpredsedu? Nebolo by tak jednoduchšie presadzovať zmeny?

„Presadzujem zmeny. Moja jediná súčasná stranícka ambícia je presadiť na sneme zmenu stanov, aby sa počet podpredsedov znížil zo šiestich na troch. Všetci krajskí predsedovia budú automaticky členmi predsedníctva a nebudú vyberaní okresnými funkcionármi, ale budú ich voliť priamo členovia krajského snemu. Čiže mobilizácia členskej základne na úkor funkcionárskej.“

Čo má byť výsledkom tejto zmeny?

„Najväčšia devíza a kapitál, ktorú KDH má, sú jeho členovia. Tí budú mať väčší vplyv na rozhodovanie vrcholových orgánov v hnutí. Dnes ten vplyv patrí niekoľkým kľúčovým podielnikom toho vnútorného systému. Členská základňa má menší vplyv na rozhodovanie, ako by mohla a mala mať.“

Naznačujete, že členská základňa má často iný názor ako vedenie?

„Často asi áno. Často sa to však vedenie ani nesnaží zistiť, čiže nevieme.“

Má Ján Figeľ vašu dôveru?

„Jánovi Figeľovi dôverujem.“

Ale nie natoľko, aby ste chceli byť súčasťou jeho tímu.

„Ján Figeľ nie je celý tím. Je tam šesť podpredsedov a otvorene som mu povedal, že pre mňa má význam stať sa súčasťou toho tímu za predpokladu, že sa radikálne vymení. To zjavne nie je na programe dňa. Zjavne nie je teda na programe dňa ani to, aby to malo pre mňa význam.“

Kto sú tí problematickí ľudia?

„To je to posledné, čo by som povedal.“

Aj tak už sú dosť zredukovaní. Ostali štyria podpredsedovia.

„Odpoviem vám tak, že by bolo kratšie, ak by ste sa spýtali, ktorí pre mňa nie sú problematickí.“

Ktorí nie sú problematickí?

„To vám tiež nepoviem. Musí stačiť, že ich je menej ako naopak.“

Ak prejdú vaše zmeny stanov, kto by sa mal stať podpredsedom?

„Priznám sa, že to v tejto chvíli nijako zvlášť netrápi.“

Kto sú však tí ľudia, s ktorými by ste si vedeli predstaviť ísť do vedenia?

„Nemôžem to povedať, lebo nemám ich súhlas.“

Sú to ľudia z KDH alebo zvonka?

„Skôr na orbite KDH ako zvnútra.“

Ste v strane, kde nedôverujete vedeniu a takmer ani neveríte v to, že existuje šanca na nápravu.

„Kandidoval som za ňu pred tromi mesiacmi. Nová strana dnes nemá opodstatnenie, pretože bude pôsobiť ako ďalší do partie a nie ako výmena súčasnej reprezentácie. Necítim žiadny politický ani morálny záväzok postaviť sa zo stoličky vo chvíli, keď sa z nej postaví Dano Lipšic, a ísť robiť politiku s niekým, o kom si myslím, nech už ho mám akokoľvek rád a vážim si ho, že je politicky a ideovo inde ako ja. Prečo sa musím ospravedlňovať za to, že neodchádzam z politickej strany, za ktorú som kandidoval?“

V čase, keď ste prijímali kandidatúru, tak ste si mysleli, že je šanca na obrodu KDH?

„Áno.“

Čo sa odvtedy zmenilo?

„Je veľmi hektická doba a stali sa mnohé veci. KDH dostalo vo voľbách o tretinu menej hlasov, ako si reálne mohlo nárokovať. Postoj kľúčových nositeľov vplyvu v hnutí mi indikuje, že sú s tým spokojní.“

Až po voľbách ste pochopili, že je problém s vedením?

„To nie je problém s vedením. Myslím si, že KDH je uzrozumené s tým, že nikdy nebude veľkou stranou. V zásade už ani nechce byť takou. To som pred voľbami nevedel.“

Znamená tento postoj KDH, že sa v krátkom čase nepodarí integrovať pravicu?

„Možno naopak.“

Jediný spôsob posunu je, že príde nová strana, ktorá to tu všetko prevalcuje?

„Nie, to je jedna z alternatív. Druhou je integrácia zvnútra.“

Po tom, čo ste o KDH povedali, prečo by malo chuť sa s niekým spájať?

„Pretože je malá strana a malá strana. Je malá strana, ktorá má perspektívu, že bude pôsobiť vždy ako jazýček na váhach, a je malá strana, ktorá je vystavená existenčnej hrozbe.“

Čiže ak budete na hranici zvoliteľnosti, tak príde chuť sa spájať?

„Nehovorím o spojení sa. Vtedy však môže byť silnejšie presvedčenie, že to je cesta do depa a že ak sa z nej dá ešte vrátiť, tak ju treba hľadať. Ktorá cesta to bude, to neviem.“

Kto sú KDH blízke strany?

„Dnes sú to SDKÚ a Most.“

Čiže SaS a Obyčajní ľudia sú mimo?

„Nie z môjho rozhodnutia. Z ich vlastného.“

Čím sa SaS vyčlenilo, veď hovorí o širšej spolupráci?

„Pre mňa sú dva typy politiky – agendová a funkcionárska, kde posúvate figúrky po šachovnici a riešite mocenské záležitosti. Demokracia má význam za predpokladu, že ľudia, ktorí sú vo verejnej službe, zastupujú nie seba, ale ľudí, od ktorých dostali mandát. SaS bude zastupovať iných voličov ako konzervatívci alebo stredopravé strany.“

Kým na opačnej strane bolo možné, že jedna strana zastupuje ľavicového voliča, voliča HZDS a čoraz viac aj voliča SNS, tak na pravej strane nie je možné vytvoriť takýto blok, ktorý by zastupoval širšiu škálu pravicového zmýšľania?

„Je to možné, pokiaľ to bude zastupovanie voličov zdanlivé a v skutočnosti bude tá veľká nová partia zastupovať nejaké vybrané politicko-podnikateľské partičky. Ak to má byť reálne zastupovanie, tak ho treba profilovať po hodnotových, vecných súradniciach. Nezdá sa mi poctivé predstierať, že dokážem rovnako kvalifikovane a predvídateľne zastupovať ľudí, ktorí si o svete myslia niečo úplne iné ako ja.“

Veľa voličov SaS boli voličmi SDKÚ, čiže vytváranie deliacej čiary, koho zastupuje SaS a koho SDKÚ, sa asi nedá.

„Nevytváram tú čiaru. Hovorím sám za seba, že politika má pre mňa význam vtedy, ak má rámec zastupiteľskej demokracie. Vypýtam si mandát na základe svojho programu. Poviem, čo chcem robiť a potom to aj robím. Je ťažká predstava, že budem zastupovať človeka, ktorý si myslí, že najlepším modelom úpravy spoločenských vzťahov je darwinistická súťaž druhov o prežitie. Myslím si, že najúčelnejším modelom je rovnováha medzi osobnou zodpovednosťou za seba a svoju rodinu na jednej strane a na druhej strane zodpovednosťou za svoje okolie, spolok, obec, národ a štát. Dokonca si myslím, že keď štát dusí osobnú zodpovednosť, tak ubližuje významne aj zodpovednosti za verejný priestor. Stačí preto jednoducho ísť 30 kilometrov na juhozápad a verejný priestor tam vyzerá úplne inak ako u nás. Tam nevnímajú verejný priestor ako cudzí, ale spoločný. Moje krédo je, že nevnímam niečo, čo je verejné, ako cudzie, ale spoločné, a preto z toho ani nekradnem.“

Predchádzajúca pravicová vláda sa rozpadla na téme eurovalu. Aké máte pocity pred hlasovaním o trvalom eurovale?

„Sú rozpačité v tom, že akékoľvek rozhodovanie o akomkoľvek riešení, ktoré má platiť pre celú eurozónu, je na mieste až po 17. júni. Mám pocit, že trvalý euroval bol koncipovaný do úplne iných okolností, než v akých sme dnes. To, čo budeme musieť riešiť už zajtra, trvalý euroval nerieši a ani nemal v úmysle riešiť. Je to prekonaná, neaktuálna dohoda. Pre nás zo strategického hľadiska je rozumnejšie počkať na novú dohodu medzi veľkými kľúčovými aktérmi eurozóny.“

Richard Sulík mal nakoniec pravdu?

„Ale nie.“

Veď presne takto argumentoval na jeseň. V čom nemal pravdu?

„Dnes sú tie okolnosti iné ako pred pol, trištvrte rokom. Najmä z politického hľadiska. Tváriť sa, že dnes sme na tom istom ako vtedy, nebudem. Okolnosti sa zmenili a nie som istý, že v čom mal Sulík pravdu, keď zvýšenie eurovalu bolo a vláda nie je. Tej súvahe som nerozumel. Teda rozumel som jej ako manifestácii vlastnej geniality a exhibícii nejakého politického postoja, ale to je tak všetko.“

Napriek tomu sa však môže stať, že vecne mal pravdu, že eurovaly nie sú účinnou obranou proti kríze.

„Netvrdím, že Richard Sulík mal v októbri 2011 pravdu. Tvrdím, že môže mať pravdu ten, a ja sa dnes k tomu kloním, kto tvrdí, že v júni 2012 nie je opodstatnené schvaľovať trvalý euroval. Nemám na to zatiaľ hotový názor.“

Môže sa stať, že za to nezahlasujete?

„Môže.“

Môže sa to stať aj v prípade, že KDH sa ho rozhodne podporiť?

„Tomu by som sa rád vyhol. Toto je konkrétny prípad, kde vám môžem sľúbiť, že sa budem snažiť presvedčiť kolegov v hnutí, aby sme zvážili, čo je najlepšie pre Slovensko. Mne sa v tejto chvíli zdá, že schvaľovať túto dohodu predtým, ako bude plne ratifikovaná v Nemecku, nemá politický ani vecný význam.“

Pri štátnom občianstve ste ukázali, že si viete ísť za svojím. Toto je teda jeden z ďalších momentov, kedy by ste sa mohli profilovať samostatne?

„Možno. Ale hlavne, dnes je naozaj ten čas povedať to, čo hovorí klasik – máte väčšinu, vládnite.“

Nebude Smer potrebovať ústavnú väčšinu?

„Nie som si istý. Mám pocit, že nie.“

Už sa spomenulo vaše hlasovanie o občianstve. Ste spokojný s tým, že Slováci, ktorí získajú kanadské alebo nemecké občianstvo, prichádzajú o to naše?

„Som s tým veľmi nespokojný, a preto som pri príležitosti, ktorú som mal, hlasoval za to, aby sa im táto možnosť vrátila. Keďže to bol návrh Smeru, tak som bol jediný. Igor Matovič hlasoval za, ale po hlasovaní povedal, že sa pomýlil. To je tá posledná vec, za ktorú by som sa cítil zodpovedný. Urobil som všetko preto, aby tá úprava mala nejakú rozumnú podobu. Aby ľudia, ktorí nemajú dôvod prichádzať o slovenské občianstvo, oň neprichádzali. Na druhej strane, aby sme tu nemali cezhraničné prideľovania občianstva na výlučne etnickom základe. Mal som pravdu, čas to ukázal.“

Čo ukázal?

„Keby sme pustili tú hrádzu, tak tu dnes máme na území Slovenska ľudí, ktorí tak, ako volia do slovenských orgánov, by mohli voliť a byť volení do orgánov Maďarskej republiky.“

Ako viete, že sa to nedeje?

„Myslím si, že ten zákon a celá verejná debata, ktorá okolo neho bola, mali odstrašujúci účinok. Ak by tu nebol, tak by sme boli niekde úplne inde.“

Pri výbere šéfa ÚVO ste povedali, že KDH by nemalo zo seba robiť fackovacieho panáka, čo sa však stalo. Ako ste spokojný s Ficovým výberom?

„Nie som s ním nespokojný. Pani Táborskú nepoznám, v zásade o nej nič neviem. Zdá sa mi, že to tak malo byť od začiatku, že predseda vlády si vyberie nominanta, ktorého navrhne parlamentu. Hranie sa, že to musí byť opozičný kandidát, tomu som nikdy nerozumel.“

Prečo to neplatí pri NKÚ?

„Ten má trochu iné funkcie. Je to úplne iné ihrisko.“

Boli tie spory o vedenie ÚVO ďalším príkladom, keď ste si mysleli úplne niečo iné ako vedenie strany?

„Neviem, lebo ja som veľmi nedisciplinovaný v tom, že na zasadnutia vedenia strany príliš nechodím. Na jednom som bol, kde som povedal, že sa mi zdá úplne prirodzené, aby tieto funkcie obsadzovali prirodzení kandidáti. Ako úplne prirodzený kandidát na šéfa ÚVO mi prišiel Kamil Krnáč zo SaS. My sme mali veľmi prirodzeného kandidáta na šéfa NKÚ, človeka, ktorý bol sedem rokov jeho podpredsedom. Zdalo sa mi to ako rozumná dohoda, ale podľa informácií, ktoré mám, nechcela to SaS.“

Sudcovia v utorok volili svojich členov do Súdnej rady. Aj vy ste netrpezlivo čakali na výsledok?

„Veľmi ma to zaujímalo, lebo je to istý signál, správa o súčasnej mentálnej mape.“

Ako to vnímate? Dopadlo to pol na pol pre Harabina a jeho kritikov?

„Ani nie pol na pol. Pre Harabina to dopadlo veľmi slušne a ešte lepšie to dopadne po júnovej schôdzi parlamentu, keď sa budú voliť dvaja ďalší členovia. Chcem však povedať, že už ma nebavia tieto spory po osobnej linke. Je to nešťastné a ublížilo to jednej aj druhej strane. Je čas s tým prestať.“

Prečo?

„Nenachádzam rozumný dôvod očakávať, že slovenské súdnictvo bude zásadne iné ako slovenská spoločnosť. Tá funguje tak, že čierne pasažierstvo, ostré lakte, predbiehanie sa v rade, pokútne vybavovačky pre seba a pre svojich, sa nestretávajú so všeobecným opovrhnutím, ale často sú vnímané ako šikovnosť. Prečo by slovenskí sudcovia, ktorí vychádzajú z rodín, ktoré tu žijú, zo škôl, ktoré tu fungujú, mali byť iní ako celé okolie. Nie sú o nič lepší ani horší ako verejnosť. Druhým dôvodom je postoj Smeru. Za tých šesť rokov sa stalo nepochybným, že Harabinov model správy justície žije z vehementnej politickej podpory Smeru. Po tých šiestich rokoch dostal 44 percent vo voľbách. Tento národ nemá len takú vládu, ale aj súdy, ako si zaslúži, a nemyslím to teraz pejoratívne.“

Prečo má Smer záujem podporovať to?

„Časť teórie, ktorá je zverejniteľná, je o tom, že nemajú z toho žiadne politické náklady. Nijako im to neubližuje.“

Harabin už má však také zlé meno, že už ani im nie je na prospech, ak by sa usadila teória, že ho podporujú.

„Neviem, prečo by sa nemala usadiť. Možno máte pravdu v tom, že sa neusadila, ale potom si zaslúžime to, čo máme. Šesť rokov mu stáli za chrbtom a fúkali vietor do plachiet.“

Nemáte pocit, že už mu tak nefúkajú?

„Komunikácia Smeru je ešte lepšia ako predtým, ale podstata sa zmeniť nedá. Áno, verejné prejavy podpory sú podstatne zdržanlivejšie.“

Čo si myslíte o tom, že Tomáš Borec, s ktorým ste spolupracovali na komore, išiel sekundovať pri niečom takomto?

„Je to otázka naňho. Zatiaľ nesekunduje nejakým strašným veciam.“

Keď sme sa spýtali, čo hovorí na disciplinárne konania za Harabina a na ďalšie prešľapy, na nič si nespomenul.

„To ma vtedy zaskočilo.“

Ako si to vysvetľujete?

„Pochopil, aké sú požiadavky politickej funkcie. Možno keď ju prijímal, nevedel presne, čo to stojí. Teraz je členom vlády a snaží sa s tým prostredím zžiť. Nechcem povedať, že poznám jeho osobný názor a nechcel by som to komentovať tak, že v skutočnosti si nemyslí, ako to povedal. Poznám ho však ako slušného, pracovitého a veľmi inteligentného človek,a a práve preto si myslím, že miera jeho vplyvu na ten úrad bude obmedzená.“

Bude ministerstvo viac riadené štátnou tajomníčkou?

„Podstatný vplyv na vedenie úradu bude mať štátna tajomníčka.“

Popreli ste, že chcete ísť na Ústavný súd. Funguje podľa vás dobre?

„Neviem to posúdiť.“

To bola odpoveď ako od ministra Boreca.

„V akom zmysle myslíte fungovanie?“

Tak, že kľúčové rozhodnutia, ktoré sa týkajú celej spoločnosti, rozhoduje Ústavný súd často viac ako rok.

„Problém sa stal už dávnejšie, keď sme si privykli na to, že Ústavný súd je tu na to, aby riešil spory medzi politikmi a že keď ich nerieši rýchlo, tak je tu problém. Z Ústavného súdu sa urobil druhý polčas politických zápasov. Čo sa prehrá v parlamente, sa rieši tam. Dlhodobo proti tomu brojím. Je to trochu rovnaké, ako keď vnímate činnosť prokuratúry z hľadiska jej postojov k politickým prípadom.“

Jeho rozhodovanie o Čentéšovi patrí kam?

„Je v záujme Ústavného súdu, aby to čím skôr urobil. V záujme jeho reputácie.“

Čomu by sa teda mala venovať väčšia pozornosť?

„Ochrane základných práv a slobôd jednotlivcov a spôsobu, ako sa s tým nakladá.“

Pri takomto posudzovaní funguje Ústavný súd dobre?

„Závisí to od senátu k senátu.“

Človek, ktorý je tak odborne podkutý ako vy, nemá naozaj ambíciu prispieť svojimi názormi na Ústavnom súde?

„Absolútne sa tým nezaoberám. Nijako nepreceňujem svoju úlohu v slovenskej politike. Čo sa týka môjho odhadu vlastného politického výtlaku, som mimoriadne skromný. Na druhej strane, rastie počet ľudí, ktorí za mnou chodia a hovoria, že vo mne nachádzajú perspektívu zmyslu v účasti na verejnej službe. Mám tiež pocit, že som dostal relatívne silný mandát. Po roku a pol v politike som späťnásobil svoje predchádzajúce osobné preferencie. Moje miesto vo verejnej službe je tu.“

Ako tá fáma vznikla?

„Na to mám svoju teóriu, ale tá nie je zverejniteľná.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 699
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 519
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 689
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 594
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 683
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V znamení odporu k navrhovanému zákonu o Slovenskej televízii a rozhlase sa niesol aj posledný protivládny protest.

Organizácie podporujú zamestnancov verejnoprávnej televízie a rozhlasu.


SITA
Varia, žehlia, perú aj upratujú. Klienti v centre zvládajú aj jednoduchú starostlivosť o domácnosť.

Autizmus prekročením hranice dospelosti nezmizne.


Ilustračné foto.

Od februára 2022 je teda aktuálne podpora NATO druhá najvyššia.


SITA
Ilustračné foto.

Kontrola bude predovšetkým zameraná na dodržiavanie rýchlosti.


SITA

Sportnet

Gerson Rodrigues.

Vypočujte si štvrtkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Justin Brazeau, Erik Černák a brankár Andrej Vasilevskij v zápase NHL Tampa Bay Lightning - Boston Bruins.

Boston sa už mohol tešiť z postupu do play-off, ale bude si musieť ešte počkať.


TASR
Jannik Sinner na turnaji ATP v Miami 2024.

Obaja favoriti uspeli v dvoch setoch.


TASR
Uprostred brankár Stanislav Škovránek (Michalovce) a vpravo Juraj Šiška (Zvolen) v piatom zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy HK Dukla Ingema Michalovce - HKM Zvolen

Zvolenčania budú chýbať v extraligovom semifinále prvýkrát od roku 2017.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu