SME

Výkupca poklopov: Keby ma videli, tak ma zavrú

Testovali sme, či od nás zberne odpadu kúpia kanalizačné poklopy. Niektoré tak urobili, hoci sme nemali doklady.

ilustračné fotoilustračné foto (Zdroj: archív SME - Pavol Funtál)

Verejnosť pobúrila tragická udalosť, keď pre chýbajúci poklop prišlo o život trojročné dievčatko. Krátko na to si jedna pani z rovnakého dôvodu zlomila stehennú kosť. Liečiť sa bude pol roka.

V celej republike sú státisíce poklopov. Ak ich len v Nitre minulý rok ukradli 40, dá sa predpokladať, že spolu ich miznú stovky ročne. Zlodejov láka samotný materiál. Podľa obchodno-technického manažéra firmy Aquatrade NR Jozefa Gajdoša, ktorá poklopy predáva, sa veko skladá z tvárnej liatiny, a tá je primárne zo železa. Ukradnúť poklop je síce fuška, keďže váži asi 70 kilogramov, zlodej však ušetrí niekoľko dní behania s káričkou po dedine, kde podobnú váhu železa zozbiera oveľa ťažšie.

SkryťVypnúť reklamu

Ceny v zberniach sa pohybujú od 0,20 do 0,23 eura za kilogram, zlodej si teda príde na 14 až 16,10 eura. Ak by sa poklopy nevykupovali, zanikol by dôvod kradnúť ich. Kontroly štátnych orgánov sú nedostatočné, keďže tie hľadajú už vykúpené poklopy. Tomu vedia výkupcovia predísť tým, že ich rozbijú na malé kusy a zahrabú do obrovskej kopy kovového šrotu. Použili sme teda systém agenta - provokatéra.

Prezlečení za bezdomovcov Testu predchádzala dôkladná príprava. S figurantkou Natašou Holinovou, ktorá s autorom tohto textu tvorí fiktívny párik bezdomovcov, sa dva dni nesprchujeme. Obliekame si staré a neoprané veci, tričká prepálime cigaretou, svetre natrhneme na pleciach aj rukávoch.

Pre dotvorenie imidžu si požičiavame rozheganú káričku a nakladáme do nej igelitky so šatstvom, hrnce a kvalitné vínko zamaskované v plastovej fľaši na „čučo“. Mená, ktorými sa oslovujeme, sú Božena a Jožin.

SkryťVypnúť reklamu

Vyradené poklopy nám požičala Bratislavská vodárenská spoločnosť. Jej ľudia hovoria, že zlodeji poklopov fungujú sofistikovane. „Jeden ukradli spred bytovky pred očami šéfa spoločenstva vlastníkov bytov. Zlodej si dal montérky, na ktorých mal nápis BVS, a tváril sa, že na to má povolenie. Kým sa na to prišlo, bol preč,“ vraví chlapík na vrátnici.

„Len si na tie zberne posvieťte. Strašné, ak kvôli pár eurám prídu o život nevinní,“ hnevá sa Róm v strednom veku počas nakladania poklopov do auta. „U vodárov robím 20 rokov a deje sa to stále. Sú však aj zberne, v ktorých neuspejete. U nás v Zlatých Klasoch by vás vyšmarili.“

foto: Snažili sme sa pôsobiť presvedčivo Nenechám sa vyhodiť Začíname vo firme Zberné suroviny na Astronomickej ulici v Bratislave. Pani v búdke spoza okienka povie, nech železo vyložíme na váhu. Keď zbadá, čo je v káre, ozve sa „Ježiš, čo to tam máte? Poklop? Ten nevezmem. Ani rozbitý.“ Chvíľu naliehame, ale nepochodíme. „Robím tu 27 rokov, nenechám sa vyhodiť za blbý kanál. V tomto som sviňa, s poklopmi všetkých vyhadzujem už z diaľky.“

SkryťVypnúť reklamu

Priznávame, že sme novinári, vedúca sa volá Otília Jungmajerová. Keby sme ju zlomili, za 30-kilogramovú časť poklopu by sme utŕžili 6,90 eura. Keď vyjadríme pochybnosť, či sa pri takej cene oplatí kradnúť, odpovedá, že ľudia to skúšajú stále. „Nielen poklopy, nosia sem aj koľajnice a podkoľajnice.“

Na záver nám dá radu. „Nemôžete si dať poklop na káru neprikrytý, takto ho každý zbadá. Skutoční zlodeji na to majú fintu – poklop je naspodu a prekrýva ho ďalšie železo. Na váhe si to potom občas nevšimnú.“

Prvý úspech Presúvame sa na Hradskú ulicu, ktorá vedie do Vrakune. Výkup patrí firme PAX Trade, vedľa je nocľaháreň pre bezdomovcov Mea Culpa. Zaparkujeme pred ňou, veci preložíme do káry a tvárime sa, že sme „domáci“. Chlapík vo výkupe najskôr povie, že poklop vziať nesmie, keď však tvrdíme, že je starý a rozbitý, odváži ho.

SkryťVypnúť reklamu

Potom si vypýta občiansky preukaz, na čo reagujeme, že žiadny nemáme. Mal by nás teda vyhodiť. Miesto toho prináša šesť eur. Keďže poklop potrebujeme aj inde, posťažujeme sa, že je to málo a peniaze vraciame. Nižšiu sumu chlapík zdôvodňuje slovami „nemáte občiansky, nemôže sa to vykupovať, tak som to zobral za 20 centov za kilo.“

Dňa 11. 6. 2012 nám prišla od konateľa PAX Trade nasledovná reakcia - kliknite

Spoznám ho aj rozbitý Vo firme CVIK na Galvaniho ulici sedí v búdke za okienkom unudená pani, preberie sa však hneď, ako zbadá, čo vezieme. Nepomôže ani argument, že ide o železo ako každé iné. „Poklopy sa nesmú brať. Platí to už dávno. Mám to napísané aj na okne. Nepotrebujem tu policajtov. Ľutujem.“

Priznávame farbu, pani svoje meno tají. Vraví, že by nekúpila ani koľajnice či podkoľajnice, ďalší často kradnutý sortiment. „Ak by mi to našli, platili by sme pokuty.“ V praxi vraj dotyční zvyknú poklopy rozbiť na malé kúsky. „Vždy ich však spoznám.“

SkryťVypnúť reklamu

Kovy, ktoré už na prvý pohľad nepochádzajú z čestných zdrojov, sa vraj objavujú každý deň. „Poklopy nám však už veľmi nenosia. O tých, čo ich odmietajú, sa to roznesie.“ Vzala by ich len od firmy, ktorá na ne má oficiálne papiere, napríklad od vodárov.

Chodí sem polícia Neuspejeme ani na Turbínovej ulici vo firme P+K. „Zakázal to majiteľ,“ vraví výkupca. „Policajti po tom idú ako šialení. Neberieme ich ani s občianskym preukazom. Ak nemáte oficiálny papier od firmy, ktorá ich zamieňa za nové, nie je šanca.“

Pán sa volá Peter Klamo. Vraví, že takých, čo to u nich skúšajú, je čoraz menej. „S poklopmi už takmer nechodia, lebo sa rozšírilo, že ich neberieme. Čo si budeme hovoriť, ak niekto nejaký prinesie, musí byť kradnutý. Ľudia chodia aj s inými vecami, ale s koľajnicami, podkoľajnicami a železničnými brzdami ich vyhadzujem.“

SkryťVypnúť reklamu

Spadli ste z mesiaca? K ujme na zdraví sme mohli prísť v kovošrote PALKOV na Mlynských Nivách. Najskôr to vyzeralo nádejne. Mladý zamestnanec pozrel do káry a s úsmevom povedal, že poklopy by vôbec nemali brať. „Je to zakázané, stále tu máme kriminálku. Nosiť ich môžu len vodári a SPP, tí na to majú papier.“ Skúšame ho presvedčiť, že nepotrebujeme potvrdenie. Priamo to neodmietne, odchádza po šéfa.

Prečítajte si aj iné naše testy

Neverte jahodám na obale

v pekných obchodných regáloch je aj hniloba čo nám vyveštili veštice za peniaze a s nepravými bločkami ako nám štátni policajti nevrátili nájdené peňaženky ako sme testovali neetický biznis s diplomovkami na kľúč o podozrivých prácach na doma, kde o peniaze skôr prídete, než ich zarobíte

SkryťVypnúť reklamu

„Odkiaľ máte ten poklop?,“ vyrúti sa na nás vedúci Pavol Šotek. „Z priekopy vo Vrakuni,“ vymýšľame si. „Nekúpim to. Ani náhodou. Buďte radi, že nezavolám policajtov. Viac mi sem nechoďte. Spadli ste z mesiaca? Neviete, že poklopy sú na kriminál? Ihneď choďte preč. Takých ako vy by som fackal!“

Neskôr vysvetľuje, že neriskuje. Chodia im kontroly zo Slovenskej obchodnej inšpekcie, životného prostredia aj z polície. Rozčuľuje ho, že kým oficiálne zberne kontrolujú, tie čierne si nik nevšíma. Nie sú vraj označené, a tak do nich kontrola nemá právo vstúpiť. „Berú tam pritom všetko. Zlodeji presne vedia, kam chodiť. Kontroly mi vždy hovoria, aby som dal podnet. Čo som udavač? Nech robia poriadnu robotu a objavia ich aj sami.“

Ukazuje na kameru, ktorá nás po celý čas sníma, takže by sme nemali šancu poprieť, kedy sme prišli a čo sme chceli predať. „Máme také ostré zábery, že policajt na zázname dokáže rozlíšiť aj špinavé nechty.“ Podozrivé veci im nosia dva až trikrát týždenne, zlodeji to skúšajú najmä cez víkend.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý úspech Posledný pokus robíme vo výkupe železného šrotu v dedinke Rovinka. Podľa živnostenského registra ju prevádzkuje Jozef Zachar. Chlapík v staršom veku, zrejme zamestnanec, poklop bez váhania prenesie na váhu. Tá ukazuje 28 kilogramov, hoci všade inde ukazovala o dva viac.

„Inak by sa to nemalo vykupovať. Je to trestný čin,“ vraví. „Keby ma videli, tak ma zavrú,“ dodáva a odnáša poklop na zadnú stranu kopy železného šrotu. Po chvíli prináša 5,60 eura. Pýtame si aj potvrdenie. Nenamieta, ale chce občiansky preukaz. Keď povieme, že žiadny nemáme, trochu protestuje, ale nakoniec sa uspokojí s údajmi, ktoré nadiktujeme. Keby boli vymyslené, uspeli by sme. Na potvrdení už figuruje len skratka „Fe“, teda železo. Sumu zarobenú na tomto poklope po dohode s BVS posielame na charitu.

SkryťVypnúť reklamu

Vodári: Každý poklop vidíme aspoň raz ročne Bratislavská vodárenská spoločnosť spravuje 33-tisíc kanalizačných poklopov. Odpovedá jej hovorca Zenon Mikle.

Ako často kontrolujete, či niekde nechýba poklop?

Každý z nich sa kontroluje minimálne raz ročne. Ďalšie kontroly sa robia pri deratizácii a čistení kanalizácie. O zmiznutých poklopoch nás informujú občania alebo polícia, a to najmä v miestach, ktoré sú mimo hlavných komunikácií.

Môže sa teda stať, že poklop sa skontroluje v januári a ďalších 11 mesiacov ho nik nevidí?

Teoreticky je to možné, ale v praxi sme s nimi v styku každý deň cez ľudí v teréne. Tie mimo hlavných komunikácií vidíme zriedkavejšie, ale ak niekto nahlási, že chýba, ihneď to dáme do poriadku.

Koľko stojí nahradenie jedného poklopu?

SkryťVypnúť reklamu

Stovky eur. V tom je dovoz, odvoz aj práca. Nemení sa len poklop, ale aj rám osadený do komunikácie. Samotný poklop stojí asi 150 eur.

Zvyknú vás o prinesení poklopu informovať aj zberne odpadu?

S tým sme sa zatiaľ nestretli.

A polícia, ktorá ich v zberni objaví pri kontrole?

Tiež nie.

Koľko poklopov ročne zmizne?

Z celkového množstva ide o marginálne číslo, len pár kusov. Až 60 percent poklopov v našej správe je totiž liatinovo-betónových. Vážia viac ako 80 kilogramov. Pre zlodejov nie sú také zaujímavé, lebo sú ťažké a zlodej musí urobiť nadprácu – odstrániť z nich betón.

Karol Sudor

Inšpekcia pokutuje Slovenská inšpekcia životného prostredia v rokoch 2009 až 2011 vykonala v zberniach 174 kontrol. V 40 percentách prípadov narazila na porušenie povinností, vyplývajúcich zo zákona o odpadoch. Nedostatky sú rôzne, opakovane však absentovala evidencia osôb, od ktorých sa odpad vykúpil, čo je častý problém práve kradnutých poklopov. Bez nej sa totiž zlodej nedá vypátrať. Časť kontrol iniciovali zložky polície. Problémové firmy dostali pokuty vo výške 7- až 8-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

„Štatistiky ukradnutých poklopov na polícii neexistujú,“ vysvetľuje hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Zberne polícia kontroluje najmä pri cielených akciách, keď vznikne podozrenie, že sú v nich veci, ktoré môžu pochádzať z trestnej činnosti. Operatívne kontroly kriminalistov vo výkupniach potvrdila aj hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková. Vyčísliť ich presný počet sa podľa nej nedá.

Poslancovi Alojzovi Hlinovi sa nepozdáva legislatíva. Vyzval rezort spravodlivosti, aby už na najbližšiu schôdzu parlamentu predložil novelizáciu Trestného zákona tak, že krádež poklopu nebude len priestupkom alebo krádežou. Spätnú väzbu zatiaľ nemá. „Ak to odmietne, spravím tak ja formou poslaneckého návrhu. Náš zákon ochraňuje napríklad podmorské káble. Nie sú práve poklopy oveľa vážnejším problémom?“

SkryťVypnúť reklamu

Karol Sudor

Fakty Kto vykonáva zber odpadov vrátane ich výkupu, je povinný:

- vyžadovať preukazovanie osobných údajov fyzickej osoby

- viesť a uchovávať evidenciu o týchto osobách a o druhoch a množstve odpadov od nich prevzatých alebo vykúpených

- bez preukázania týchto údajov nemožno odpad prevziať ani vykúpiť

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 907
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 808
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 990
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 408
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 194
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 696
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 256
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu