SME

V Bratislave ľudia volia politicky

Podľa prieskumov sme v roku 1998 chceli primátora – odborníkaFunkcia primátora sa prechodom nových kompetencií zo štátu na samosprávu stane dôležitejšou ako doteraz. Samospráva bude ovplyvňovať obyčajný život človeka vo väčšej miere, pod mesto prechádza .


Peter Beňuška (vľavo) ako nezávislý kandidoval na funkciu primátora pred štyrmi rokmi. Dnes kandidatúru vážne zvažuje. Na snímke odovzdáva princovi Charlesovi sadu zvončekov odliatych pri príležitosti Slávnosti zvonov. FOTO - ARCHÍV


Podľa prieskumov sme v roku 1998 chceli primátora – odborníkaFunkcia primátora sa prechodom nových kompetencií zo štátu na samosprávu stane dôležitejšou ako doteraz. Samospráva bude ovplyvňovať obyčajný život človeka vo väčšej miere, pod mesto prechádza napríklad školstvo, sociálne zariadenia či stavebné povolenia. Budúci primátor by mal vedieť komunikovať nielen s politickými stranami a mestskými časťami, ale aj so skupinou občianskych hnutí, ktoré v Bratislave majú silné zázemie, ďalej s narastajúcou skupinou silných investorov. Doteraz mala Bratislava primátorov z radov pravice.

SkryťVypnúť reklamu

V prieskumoch pred voľbami primátora v roku 1998 agentúra Markant zistila, že Bratislavčania za najdôležitejšie kritérium pre primátora považujú odbornosť a vzdelanie, na druhom mieste rozhodnosť, ďalej organizačné a manažérske schopnosti, morálnu bezúhonnosť, skúsenosti so životom v meste, schopnosť dohody, až potom vlastnosti ako napr. sympatické vystupovanie. Skúsenosti v oblasti komunálnej politiky boli na ôsmom mieste, skúsenosti z veľkej politiky na 13. mieste, podmienka, že primátor musí byť Bratislavčanom na 14. mieste.

Viac ako 50 percent opýtaných v roku 1998 tvrdilo, že bude prihliadať na politickú príslušnosť kandidáta na primátora. Čo však neznamená, že to musí byť kandidát konkrétnej strany. „Mnoho ľudí sa dnes nevie rozhodnúť medzi politickými stranami a koalície môžu mať nepredvídateľný efekt. Len z preferencií strán sa nedá vyvodzovať úspech kandidáta,“ povedala riaditeľka agentúry Markant, sociologička Táňa Rosová.

SkryťVypnúť reklamu

Primátori po revolúcii

Vo februári a v marci 1990 ešte na pôde Národného výboru hlavného mesta SSR po politických rokovaniach došlo k výmene primátora. Stal sa ním kandidát za VPN Roman Hoffbauer. Hoffbauer fungoval zhruba deväť mesiacov, do prvých slobodných komunálnych volieb.

V prvých slobodných voľbách na konci roka 1990 na post primátora kandidovalo viacero osobností. Najsilnejšími boli Roman Hoffabuer a Peter Kresánek. V tom roku už dochádzalo vo VPN k rozkolu, a tak Kresánek bol kandidátom časti VPN – ODÚ. Voľby Peter Kresánek (neskôr KDH) s tesným rozdielom vyhral a vo funkcii primátora vydržal dve volebné obdobia. V roku 1994 zvíťazil už s jasným rozdielom.

V roku 1998 mal najsilnejšiu podporu strán DÚ, DS, KDH, SDĽ predseda DÚ Jozef Moravčík. Postupne sa k nemu pridali aj strany SMK a SOP, ktorých kandidáti odstúpili. Politickým protikandidátom Moravčíka bol Július Binder, podporovalo ho zoskupenie okolo HZDS a SNS. Bratislavčania volili pravicovo a politicky, primátorom sa stal Moravčík, na druhom mieste skončil Binder a na treťom mieste nezávislý kandidát, pravicovo orientovaný Peter Beňuška.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ je jeden kandidát

Terajší primátor Jozef Moravčík sa v tomto roku rozhodol nekandidovať. Ako už potvrdil, má záujem uchádzať sa o funkciu v európskych štruktúrach. Jediným oficiálnym záujemcom o post primátora je zatiaľ starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský (KDH). Svoju kandidatúru oznámil ešte v marci spolu s vyhlásením predsedov troch strán KDH, DS, ANO (najnovšie aj Strany zelených na Slovensku) o koaličnej spolupráci na úrovni Bratislavy. Toto nečakané vyhlásenie popudilo SDKÚ, predstavitelia ktorej sa nechali počuť, že podobnými krokmi sa vydierať nedajú. Vznikol druhý pravý blok SDKÚ, Smer, SMK, OKS. SDKÚ je však ochotná rokovať s koalíciou okolo KDH s podmienkou, že tri strany stiahnu kandidatúru Ďurkovského. Zatiaľ sa pravica v Bratislave nedohodla.

SkryťVypnúť reklamu

HZDS a ostané strany ako SDĽ, SNS verejne nedeklarovali, do akých koalícií sa budú spájať ani koho ponúknu na post primátora. Všetky vyčkávajú na výsledok parlamentných volieb.

Z nezávislých kandidátov pravdepodobne opäť pôjde do volieb Peter Beňuška, ktorý dnes vedie Dom Európy. Peter Beňuška bol v rokoch 1990 až 1994 hlavným architektom mesta a zároveň námestníkom primátora, potom poslancom v mestskom zastupiteľstve. Ako povedal, podanie kandidatúry vážne zvažuje, musí však najskôr zozbierať tisíc podpisov. „V Bratislave ľudia volia politicky a nezávislý kandidát má väčšie šance v menších mestách. V oblasti samosprávy robím už dlhé roky, od architekta, ktorý projektoval rozvoj mesta, cez poslanca, dnes v treťom sektore v programoch zameraných na rozvoj samosprávy aj ako expert v medzinárodných projektoch,“ hovorí Beňuška.

SkryťVypnúť reklamu

Šancu zviditeľniť sa vidí v stretnutiach s občanmi, niektorí si ho vraj budú pamätať ako architekta a námestníka primátora, iní zase z jeho súčasných aktivít.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 526
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 195
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 284
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 727
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 849
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 014
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 204
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 069
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu