Ak Lexovi advokáti našli dieru v konaní o uvalení väzby, dokazuje to len ich šikovnosť. Je už však nad slnko jasnejšie, prečo sa nemohol konať súd v Lexovej neprítomnosti. Dôkazy, ktoré mali k dispozícii, boli také chabé, že v žiadnom prípade by ho nikto neodsúdil. A preto sa aj dlho nikto nezaujímal o Lexovo vydanie z JAR. Zahraničné súdy by totiž predložené materiály vystavili v múzeu hlúposti a neschopnosti.
A ešte niečo k zaujatosti Minárikovho senátu a námietke voči sudkyni Smolovej. Sú to neporovnateľné veci. Minárik sa na rozdiel od Smolovej až do samotného pojednávania k predmetu konania nevyjadroval, ale sudkyňa masírovala médiá a verejnú mienku. Lexa ešte nebol ani na Slovensku a už lietali vo vzduchu vyjadrenia o jeho istom vzatí do väzby. Tie mal ináč aj samotný minister Čarnogurský. Prezumpcia neviny im obom nič nehovorila. A preto bola v prípade Smolovej zaujatosť akceptovaná, ale u Minárika nie.
Nuž, pán minister, zmrvili ste to. A je už takmer isté, že ak náhodou Lexa odíde do zahraničia, politický azyl nebude žiadnym problémom. A stým, samozrejme, ani hanba pre Slovensko. V každom prípade, reálneho odsúdenia Lexu sa už nikto na Slovensku nedočká. A to je zrejme tá posledná a najväčšia porážka „demokracie“ v podaní Dzurindu.
PETER SLOBODA
Drobný občan, máš smolu
Štvorčlenná rodina sa vybrala na výlet, aby v rámci dňa otvorených dverí navštívila nemenovanú televíziu. V natlačenom autobuse zvierali v ruke cestovné lístky. Po chvíli sa pri nich objavil bdelý revízor a stroho oznámil, že ich lístky sú 2 (!) minúty neplatné. S kamennou tvárou vystavil rodinke „účet“: 100-násobok cestovného x 4, čiže 5600 Sk…. Po trápnych naťahovačkách sa revízor nechal „obmäkčiť“ a taxu milostivo znížil na sumu 2400 Sk.
Súdnictvo pozná termín „vymáhateľnosť práva“. Prečo však platí iba voči radovým občanom, ktorí si nemôžu najať kŕdeľ právnikov, čo vedia čierne obieliť a z vlka urobiť nevinného baránka tak, ako sme svedkami v poslednom čase?
KATARÍNA BUBNÁŠOVÁ, Prievidza
Dôvetok k Mečiarovým miliónom
Fáma o finančnej pôžičke expremiérovi Mečiarovi veľmi vyhovuje. Získanie peňazí pôžičkou nemožno nikomu zazlievať. A nájsť veriteľa nie je predsa problém. A už vôbec nie pre človeka, ktorý tisíckam ľudí pomohol k rozprávkovému bohatstvu.
Podstata bude dakde inde. On totiž pôžičku zrejme nikdy od nikoho nepotreboval. Zo spoločného, ktoré patrilo celému národu, sa veľmi dobre rozdávalo. Parlament asi nikdy neschváli zákon o preukázaní pôvodu získaného majetku. Podvodníci a im podobné elementy budú naďalej beztrestne „fungovať“, a keby sa čosi udialo, svoj majetok stihnú zavčasu predať. Najnovšie Fruni a spol.
MIROSLAV HULKA, Piešťany
Ľavica? Radšej sa nepýtajte
Preferenčne subtílne ľavicové strany sa síce intenzívne pripravujú na voľby, no podľa výsledkov prieskumov sa môže stať, že do parlamentu ľavica nedôjde. Práve pre svoju roztrieštenosť a premrhané šance SDĽ a SOP v tomto volebnom období si obe strany spísali svoj parlamentný závet. Na Slovensku existuje potenciál ľavicovo zmýšľajúcich voličov aspoň na úrovni volebných výsledkov z roku 1998, ale vedenie strany ho nedokáže osloviť a sú to práve nenapraviteľné personálne chyby v strane, ktoré zapríčinili daný stav. SDĽ nezabúdala na sociálne otázky, ale svoje riešenia nedokázalo vedenie strany predložiť verejnosti do správneho uhla pohľadu. Keď bol na to priestor, imidžom strany otriasali aféry Devín banky a deblokácie ruského dlhu. Košovan, Kanis, postupne sa vytrácala aktivita tzv. kinderposlancov. Odvolaním Schmögnerovej Koncoš potešil skôr pravičiarov a Weissovým odchodom utrpela zahraničná orientácia SDĽ. Na jeho miesto porovnateľného kandidáta Koncoš nemá. Práve SDA ponúka alternatívu voličom sklamaným z politiky SDĽ, ale nie je vylúčené, že ani to nebude stačiť na vstup do parlamentu.
PETER VAŇO, Banská Bystrica
Príspevky do tejto rubriky posielajte na adresu Námestie SNP 30, 814 64 Bratislava alebo listy@sme.sk . Niektoré listy je nutné redakčne upraviť a skrátiť. Ďakujeme za pochopenie.