Vláda hlasmi ministrov SDKÚ a SMK rozhodla, že z 910 miliónov dolárov ruského dlhu odpíše 460 miliónov amerických dolárov. Z Moskvy za to do troch týždňov príde na účet štátu suma šesť miliárd korún. Členovia vlády, ktorí svojimi hlasmi obchod umožnili, hovoria, že je výhodný, lebo Česi predali Rusku jeho dlhy za 22,5 percenta ich hodnoty, Nemci za 6,5 percenta, kým SR ich predáva za 30 percent. Otázku, či vládna transakcia je pre štát výhodná, alebo nie, nepovažujú za ľahkú ani nezávislí odborníci. Neexistuje totiž dôveryhodná analýza, že doterajšie tovarové deblokácie boli pre krajinu naozaj efektívne. Keďže ministri prijali rozhodnutie prvý deň volebnej kampane, strany, ktoré sa pod neho podpísali, zinkasujú zaň politické zisky i straty.
K ziskom patrí, že peniaze prídu rýchlo, takže sa nimi zaplátajú najväčšie diery v deficitnom štátnom rozpočte. Straty spôsobí fakt, že sa rozhodnutie vlády stane témou volebnej kampane. Všetky ostatné strany budú tvrdiť, že tovarové deblokovanie je výnosnejšie ako finančné, že obchod bol netransparentný a že sa v ňom viac ako záujmy štátu uplatnili záujmy konkrétnych skupín a s nimi spätých strán. Nech už je hodnotenie toho, ako rozhodli ministri SDKÚ a SMK, akékoľvek, treba uznať, že vzali na seba i svoje strany politické riziko vyplývajúce z hlasovania. Na rozdiel od SDĽ, ktorá sa tomu chce vyhnúť – jej minister má síce konzumovať úžitok z transakcie, ale strana sa od deblokovania dištancuje.
František Hajnovič pred týždňom, keď prvý raz predkladal návrh ministerstva, hovoril najmä o tom, že „podmienky na finančnú deblokáciu sú pre nás výhodné“. Aj predseda Koncoš tvrdil, že „SDĽ podporuje, aby sa finančné a tovarové deblokácie uskutočnili zhruba v rovnakom pomere“. Po týždni prišiel vicepremiér Fogaš s námetom, aby minister Hajnovič ešte vycestoval do Moskvy a pokúsil sa zvýšiť výnosnosť operácie. Tento ťah mal iba jeden účel. Aby SDĽ mohla nesúhlasiť s rozhodnutím vlády, ktoré pripravoval jej minister. Svoje účinkovanie vo vláde i v koalícii zakončila tým, čo robila celé štyri roky. A za čo jej voliči nedoprajú už ani účinkovanie v ďalšom parlamente.

Beata
Balogová
