BRATISLAVA - Z neschopnosti ľavicových strán sa snaží v predvolebnej kampani čo najviac vyťažiť Ivan Gašparovič. Jeho nové Hnutie za demokraciu sa hlási k miestu naľavo od stredu a potvrdzujú to aj viaceré Gašparovičove postoje k sociálnym témam, aj jeho rozhorčený výrok, že pravica chce znížiť mieru zodpovednosti štátu v sociálnej oblasti.
Ľavicovo orientovaných voličov Mečiarovho HZDS, ktoré si hovorí ľudová strana, chce zasa odlákať tvrdením, že program HZD je ľavicovejší ako program Mečiarovej strany.
Na Gašparovičovu taktiku včera ostro reagoval volebný líder Sociálnodemokratickej alternatívy Peter Weiss. Agentúre TASR povedal, že vydávanie HZD za stranu naľavo od stredu je vrcholom politického oportunizmu a cynizmu. Gašparovičovi pripomenul, že ešte prednedávnom podporoval pravicovú populistickú politiku v prospech mečiarovskej oligarchie.
Podpredsedníčka HZD Marta Aibeková hovorí, že reagovať na Weissa nemá zmysel. „Pokiaľ viem, žiadnu oligarchiu Gašparovič nepodporoval, privatizácia sa diala cez Fond národného majetku, pán Weiss by si mal na to spomenúť,“ povedala.
Aibeková priznala, že voliči HZDS boli vždy skôr ľavicoví. „Sú to dôchodcovia či robotníci s priemernou alebo minimálnou mzdou. HZDS sa pravicovou politikou odklonilo od týchto ľudí.“ Aibeková s Gašparovičom teda hovoria len to, že sa „vraciame k pôvodnému voličovi“.
Vyhliadky ostatných ľavicových strán pred voľbami sú katastrofické. Ľavicový blok bývalého poslanca HZDS Jozefa Kalmana má takmer nulové preferencie. Ftáčnikovej SDA sa nedarí priblížiť k päťpercentnej hranici vstupu do parlamentu a zoskupenie SDĽ-SOP-SDSS si situáciu komplikuje samo.
Najnovšie na slabosť SDĽ upozornil jej člen a minister školstva Peter Ponický. Po voľbách sa chce uchádzať o miesto predsedu strany namiesto Pavla Koncoša. Naznačil tak, že Koncoša čaká po neúspechu vo voľbách odchod z čela SDĽ. Ten mu však odkázal, aby sa viac venoval problémom školstva.
Autor: sp

Beata
Balogová
