Z členov kabinetu Mikuláša Dzurindu je to takmer polovica.
O dôveru voličov nebude bojovať na predvolebných mítingoch presne 50 poslancov z takmer všetkých klubov okrem Kresťanskodemokratického hnutia. Z vlády Milan Kňažko, Roman Kováč, Ľubomír Harach (SDKÚ), Peter Magvaši (SDĽ), Mária Machová a Mária Kadlečíková (obe SOP) a Ján Čarnogurský (KDH), ktorý za poslanca v roku 1994 kandidoval naposledy.
Z poslaneckého klubu HZDS nie sú na kandidačnej listine Bartolomej Bak, Július Binder, Peter Brňák, Pavol Delinga, Michal Drobný, Jozef Gajdoš, Ivan Hudec, Augustín Marián Húska, Oľga Keltošová, Ivan Lexa, Milan Rehák, Pavel Šťastný, Pavol Števček, Milan Topoli.
???Slovenských demokratov už nebudú môcť zastupovať Vladimír Bajan, Martin Fedoročko, František Halmeš, Peter Kresánek, Martin Kujan, Jozef Kužma, Ladislav Pittner, Branislav Orava, Gabriel Palacka, Jaroslav Slaný, Miloslav Suchár, Tibor Šagát, Jaroslav Volf a Pavol Vrždák (všetci kandidovali za SDK).
Za SDĽ už nekandidujú Vladimír Faič, Pavol Hajdúk, Milan Ištván, Pavol Kanis, Jozef Klemens, Vladimír Maňka, Viliam Sopko, Roman Šipoš, Imrich Tóth.
Z klubu SOP-LDÚ-SZS už nekandidujú jeho predseda Ferdinand Petrák, Igor Presperín, Dušan Kovačič, Peter Finďo (pôvodne všetci SOP) a Anton Juriš (SDK).
Rovnako na kandidačnej listine svojej strany sa nenachádza podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Miklós Fehér (SMK).
Pravých národniarov už nebude môcť zastupovať a o dôveru voličov sa nebude uchádzať exministerka školstva Eva Slavkovská (kandidovala za SNS).
Z nezávislých poslancov sa o ďalší mandát neuchádza Jozef Tuchyňa (kandidoval v roku 1998 za SDĽ), podpredseda NR SR Marián Andel (SNS), Katarína Čižmáriková, Ľudovít Macháček (pôvodne SOP), Jozef Krumpolec, ktorý do 28. mája 2002 bol členom klubu SDK. Ďalej Roman Hofbauer (do 31. júla 2002 bol členom klubu HZDS).