SME

Nespokojní rodičia budú hovoriť s Čaplovičom

Aktivisti, ktorým sa nepáčia navrhované zmeny ministra školstva, už získali potrebné podpisy pod hromadnú pripomienku.

Dušan Čaplovič.Dušan Čaplovič. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Len 36 hodín trvalo Iniciatíve rodičov za dobré školy, kým získala potrebných 500 podpisov pod hromadnú pripomienku k novele zákona o odbornom vzdelávaní a príprave.

Rodičia, ktorým sa nepáčia navrhované zmeny ministra školstva Dušana Čaploviča, podpisovali zatiaľ len elektronické hárky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Iniciatíva preto rozbieha podpisovanie hromadnej pripomienky aj na papieri v školách v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.

Päťsto podpisov predstavuje potrebnú podporu pre rokovanie s ministrom školstva.

SkryťVypnúť reklamu

Navrhované legislatívne zmeny ministra Čaploviča by napríklad umožnili vyšším územným celkom rozhodovať o otvorení prvých ročníkov v gymnáziách a stredných odborných školách.

Problematické kompetencie samosprávy

Iniciatíva namieta, že by tak samospráva dostala právomoc rozhodovať o likvidácii "nepohodlných" gymnázií, konzervatórií, stredných škôl a odborných učilíšť.

"Ako rodič som za to, aby sa takéto vážne zmeny a zákony nešili horúcou ihlou a nepredkladali bez analýzy dopadu na vzdelávací systém. Je to aj zodpovednosť štátu voči rodičom, ktorí dávajú deti do škôl nie na rok, ani na dva, ale na oveľa dlhší čas, než je v kresle akýkoľvek minister," povedala signatárka pripomienky, spisovateľka a vydavateľka Eva Urbaníková.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomienku podpísal aj otec troch detí z cirkevnej školy Ľuboš Tvrdoň.

Obáva sa, že VÚC, ktoré sú sami zriaďovateľmi verejných gymnázií, stredných odborných škôl, konzervatórií a odborných učilíšť, budú pri rozhodovaní preferovať svoje školy na úkor tých ostatných.

"Je to jednoznačný konflikt záujmov, keď zriaďovateľ rozhoduje o inom zriaďovateľovi,“ konštatoval Tvrdoň.

Dana Spurná sa obáva aj o štátne školy, ktorých sa môže dotknúť kompetencia VÚC povoľovať otvorenie prvých ročníkov.

"Niektoré štátne školy sú pritom ojedinelé na Slovensku – bratislavské Gymnázium Jura Hronca, alebo Gymnázium Sučany, do ktorých chodia študenti z celého Slovenska. Aj o nich sa môže rozhodnúť, že sú nadbytočné a nemajú otvoriť prvý ročník. Kam pôjdu deti, pre ktoré je to jediná možnosť?“ pýta sa Spurná.

SkryťVypnúť reklamu

Deti poslankyne Jany Žitňanskej navštevujú cirkevnú školu, aj ona návrh ministra kritizuje.

"Viac ako 20 rokov po páde komunizmu a existencie slobody voľby vzdelávacej cesty pre rodičov nás minister Čaplovič vracia do čias direktívnych nariadení a obmedzovania slobody," povedala Žitňanská.

Nesúhlasia ani s právomocami inšpektora

Rodičom sa nepáči, že novela zakotvuje aj právo hlavného školského inšpektora podávať návrh na vyradenie školy a školského zariadenia zo siete škôl a školských zariadení bez ohľadu na to, či zistil závažné nedostatky vo výchovno-vzdelávacom procese.

Za obmedzujúce označuje Iniciatíva ustanovenie o plošnom odvolaní riaditeľov súkromných a cirkevných škôl, ktorí sú k 30. júnu 2013 vo funkcii viac ako päť rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Považuje to za zásah do kompetencií zriaďovateľov škôl menovať a odvolávať riaditeľa.

Text pripomienky je k dispozícii na adrese hromadnapripomienka.wordpress.com. Aktivitu možno sledovať aj na Facebooku v skupine Iniciatíva rodičov za dobré školy.

Školstvo

Ilustračné foto.

Zaviesť chcú aj príplatok v závislosti od ich výkonu a kvality práce.


TASR
Rómskí školáci v Sečovciach.

Čiastkové reformy robia zo segregácie oficiálnu politiku.


Kamila Gunišová a 1 ďalší 23
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poslanec za Smer Marián Kéry.

Pochybného titulu sa dosiaľ nevzdal žiadny politik.


9
Riaditeľ Fondu na podporu umenia Róbert Špoták.

Ministerstvo kultúry rozhodnutie rady rešpektuje.


a 1 ďalší 1
Marián Kéry.

Keby mnohí politici napísali práce poriadne, prišli by sme o malú jazykovú lekciu.


Erik Kaliňák odchádzajúci z ruskej ambasády v Bratislave.

Kaliňák ide do Moskvy aj s Robertom Ficom.


74
SkryťZatvoriť reklamu