BRATISLAVA. BLAZON1. Takúto poznávaciu značku na auto si môžete kúpiť za 331 eur. Značku BL344KA môžete dostať iba náhodou, vygeneruje ju elektronický systém.
Ide pritom o šťastné trojčíslie Kaliňákovcov. Na starom aute ju má minister Robert, na novom jeho brat Milan a má ju aj Milanova manželka.
Minister tvrdí, že to bolo náhodou a bez úplatkov. Čísla získali pred zavedením elektronického systému, ktorý funguje od roku 2011. Nový systém policajtom znemožnil zvýhodňovať vodičov podľa známosti, úplatku či pekného úsmevu.
Polícia uvažuje, že umožní kúpiť si značky aj s vlastným trojčíslím. „Rozpočtu by to pomohlo,“ hovorí Kaliňák. Len tento rok na značkách polícia zarobila 435-tisíc eur.
Fakty
ŠPZ
- kúpa trojčíslia na želanie by stála na jedno auto 330 eur,
- teraz si možno kúpiť len kombináciu písmen,
- nový systém prideľuje čísla náhodne.
Slušný príjem
Ak si chce dnes niekto kúpiť špeciálnu značku, musí sa v nej nachádzať aj písmeno. Za jednu ŠPZ zaplatí 331 eur, na auto treba dve. Kúpiť si špeciálne trojčíslie, napríklad 777, nie je možné a vodičovi môže byť len náhodne pridelené.
V Česku minulý týždeň schválili zákon, ktorý umožní kúpiť si číslo podľa ľubovôle a zostane na celý život - môže sa preniesť z auta na auto.
Polícia aj ministerstvo vnútra zvažujú umožniť kúpu čísla aj u nás. „Je taká úvaha, viackrát sme o tom hovorili,“ povedal Robert Kaliňák. Vlani si „evidenčné čísla vlastnej logistiky“ kúpilo 2729 vodičov a zaplatili deväťstotisíc eur.
„Zdá sa mi to rozumné, malo by ísť o voľnú kombináciu toho, kto si to zaplatí,“ hovorí exminister vnútra Daniel Lipšic, ktorý elektronický systém zavádzal. Na kúpu trojčíslia vtedy nemysleli. Zavedenie elektronického systému Kaliňák oceňuje. „Problém s korupciou to vyriešilo.“
Odmieta, že by jeho rodina rovnaké čísla získala za úplatok. „Nie je to výnimočné číslo. Ak mali na sklade také číslo, možno sa na to opýtali a dali im ho,“ povedal Kaliňák. Za 344 by žiadny kód nehľadal. Tvrdí, že kedysi kúpil Audi s týmto číslom a ostatné značky zrejme príbuzní hľadali podľa neho.
Aj vtedy už mali policajti prideľovať čísla v poradí, no pravidlo obchádzali. Na aute, ktoré Kaliňák používa v súčasnosti, má inú značku, rovnako jazdí s inou značkou aj jeho manželka.
Značky s rôznymi nápismi či číselnými kombináciami sú pre niektorých vodičov prvkom potvrdzujúcim ich status a úspech. Niektoré kombinácie zasa boli charakteristické pre podsvetie a odstrašujúci prejav sily.
Nečas: Je to pre snobov
Lipšic vášni pre špeciálne trojčíslie alebo značku s menom nerozumie. Hovorí však, že v kombinácii so silným autom to mohlo pôsobiť odstrašujúco na iných vodičov a v niektorých okresoch aj na policajtov.
Český premiér Petr Nečas pri schvaľovaní zákona povedal, že ten, kto si kúpi špeciálnu značku, môže byť len „nabob“ – pompézne žijúci boháč. Podľa neho tým odkazuje zlodejom, aby mu vykradli auto, že sa to možno vyplatí. Napriek tomu za zákon hlasoval, lebo „znižuje priestor na korupciu“.

Beata
Balogová
