BRATISLAVA. Zákon o slobodnom prístupe k informáciám sa môže oslabiť, obávajú sa mimovládne organizácie.
Ministerstvo spravodlivosti chce zákon otvoriť a začleniť doň európsku smernicu z roku 2003 o práve ľudí na verejné informácie.
Brusel Slovensku hrozí žalobou, lebo ju do svojho práva nedostalo ani za takmer desať rokov.
Smernicu pritom možno prijať ako samostatný zákon, hovorí Peter Kunder z Aliancie Fairplay, ktorá vyzýva ľudí, aby podpisovali hromadnú pripomienku proti zmene. Podpisov je zatiaľ asi sto, treba ich aspoň 500.
Mimovládky sa obávajú, že ak poslanci zákon otvoria, urobia aj ďalšie zmeny a ministerstvo ich pre krátkosť času už nezastaví.
„Na všetkých úrovniach budeme prezentovať hlavný cieľ návrhu, správnu transpozíciu smernice,“ povedala hovorkyňa ministerstva Jana Zlatohlávková.
„Infozákon sa v súčasnej podobe, keď musíme zverejňovať všetky faktúry, stáva neprijateľným, samoúčelným, drahým a často nevykonateľným,“ vyhlásil nedávno predseda ZMOS-u Jozef Dvonč, primátor Nitry za Smer.
Ministerstvo: Pripomienky vyhodnotíme
Na otázky SME odpovedala Jana Zlatohlávková, hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR.
Prečo sa rozhodlo ministerstvo implementovať smernicu do infozákona?
„Návrh zákona reflektuje na povinnosť transponovať do nášho právneho poriadku smernicu EÚ o opakovanom použití informácií. Smernica síce formálne transponovaná bola, avšak EK konštatovala nesprávnu transpozíciu a minulý rok Slovenskej republike doručila odôvodnené stanovisko, v ktorom vyzýva SR, aby uviedla svoj právny poriadok do súladu s požiadavkami EK a aby bola transpozícia smernice riadne ukončená.“
Nebolo by lepšie použiť samostatný zákon?
„V súčasnosti prebieha medzirezortné pripomienkové konanie, je na jednotlivých príslušných subjektoch, aby vzniesli prípadné pripomienky. Po jeho ukončení bude ministerstvo jednotlivé pripomienky vyhodnocovať. Zároveň v súlade s Programovým vyhlásením vlády platí, že pri zmenách zákona o slobodnom prístupe k informáciám je zámerom, aby súčasný štandard práva na informácie bol zachovaný.
Okrem toho chce vláda zvyšovať štandard transparentnosti verejnej správy a verejnej využiteľnosti informácií, ktoré má verejná správa, napríklad rozširovaním funkčnosti verejne dostupných databáz (Katastrálny portál, Obchodný register, centrálny register zmlúv). Vláda chce intenzívne využívať portál otvorených informácií, aby sa uľahčilo využívanie informácií verejnosťou.“
Neobáva sa ministerstvo, že poslanci zmenia infozákon aj nad rámec návrhov ministerstva či vlády?
„Minister spravodlivosti je otvorený odbornej diskusii, pričom na všetkých úrovniach bude prezentovať hlavný cieľ uvedeného návrhu zákona, a to správnu transpozíciu smernice za účelom vyhnutia sa dôsledkom vyplývajúcim z konania voči SR.“
(trš)

Beata
Balogová
