BRATISLAVA. Šéf Slovenského ochranného zväzu autorského, bývalý riaditeľ Markízy Vladimír Repčík v pondelok nebol schopný vysvetliť, prečo musela obec Heľpa zaplatiť 30 eur za akciu ku Dňu matiek.
Deti podľa pracovníčky obecného úradu Márie Kemkovej len odspievali ľudové piesne. „Nemám čas sa tomu venovať,“ povedal Repčík.
Marketingová manažérka SOZA Katarína Tomandlová napokon podvečer poslala stanovisko, v ktorom priznala, že Heľpa si na rozdiel od obce Pohorelá, ktorá na sporné poplatky minulý týždeň poukázala, splnila zákonnú povinnosť a podujatie dopredu nahlásila.
„Keďže obec poslala vyplnenú hromadnú licenčnú zmluvu, považovali sme Deň matiek za podujatie s použitím chránených hudobných diel,“ napísala Tomandlová.
Zákon však spoplatňovať ľudovky nepovoľuje. Ochrane podliehajú iba piesne, ktoré vychádzajú z ľudových motívov, ale ich autori sú známi.
Tomandlová už nevedela objasniť, za aké piesne poplatok zinkasovali.
Pohorelá pohorela
Obec Pohorelá, tiež z Breznianskeho okresu, je pripravená sa so SOZA aj súdiť. Odmieta zaplatiť vyše 60 eur za podujatia ku Dňu matiek a na Mikuláša. Aj na nich deti iba zanôtili pár ľudových piesní.
SOZA na faktúre pre Pohorelú trvá, tvrdí, že obec porušila zákon, lebo o akciách dopredu nepodala hlásenie.
Obcí, ktoré podujatia robili pre ľudí zadarmo, sa v pondelok zastal minister kultúry zo Smeru Marek Maďarič.
„Očakávali by sme, že SOZA bude pri aplikácii autorského zákona postupovať citlivo a v rámci zdravého rozumu,“ povedal jeho hovorca Jozef Bednár.
Hudba v nemých filmoch
SOZA funguje od roku 1992 ako občianske združenie autorov a vydavateľov hudobných diel, peniaze berie za púšťanie hudby napríklad od majiteľov barov či od usporiadateľov koncertov.
Výročnú správu za vlaňajší rok dosiaľ nezverejnila. V roku 2010 mala príjmy 8,7 milióna eur, tvorcom hudobných diel rozdelila 7,3 milióna.
Ku kritikom zväzu patria aj kiná, lebo mu musia posielať poplatok za hudbu, aj keď premietajú nemý film. Platia podľa návštevnosti, či vo filme znela hudba, zväz nezaujíma.
„Je to donebavolajúca absurdita. Hoci máme cez distribútorov vysporiadané autorské práva, zväz duplicitne pýta peniaze za hudbu,“ sťažuje sa Branislav Hollý z Artkina Metro v Trenčíne. Napríklad kino v Spišskej Novej Vsi zaplatilo SOZA za vlaňajší rok takmer 540 eur.
Prevádzkovatelia kín vyčítajú Združeniu prevádzkovateľov a pracovníkov kín, že SOZU nepresvedčilo o nezmyselnosti poplatku.
„Nikdy som sa s tým vnútorne nevyrovnala, ale rovnaký postup je aj v okolitých krajinách,“ hovorí šéfka združenia Mária Pichnarčíková. Priznáva, že kiná živoria, zánik podľa nej hrozí stovke kín. Na Slovensku je ich s multiplexmi okolo 160.
Hollý má pochybnosti, kde peniaze končia, pretože kiná SOZA vôbec nenahlasujú, aké filmy púšťajú.
„Nemajú prehľad o počtoch divákov na konkrétnom titule, na základe ktorého by mohli posielať peniaze autorovi hudby.“
Na Facebooku sa sformovala skupina, ktorá nadnes na 12.30 h zvolala protest pred bratislavské sídlo SOZA. V pondelok podvečer sľúbilo účasť zhruba 560 ľudí.

Beata
Balogová
