Súčasťou novely ministerstva kultúry bude aj aplikácia súčasných trendov v šírení a používaní autorských diel.
BRATISLAVA. Ministerstvo kultúry nielen v súvislosti s prípadom SOZA verzus obec Pohorelá pripravuje komplexnú novelizáciu autorského zákona, agentúru SITA o tom informoval hovorca Ministerstva kultúry Jozef Bednár.
"Novelu autorského zákona by sme do legislatívneho procesu chceli predložiť v druhej polovici tohto volebného obdobia," povedal pre SITA Bednár.
Súčasťou novely bude podľa hovorcu ministerstvo aplikácia súčasných trendov v šírení a používaní autorských diel s prihliadnutím na dôsledné vyvažovanie záujmov všetkých zúčastnených subjektov - tvorcov aj používateľov.
V súvislosti so sporom medzi obcou Pohorelá a Slovenským ochranným zväzom autorským (SOZA) pre práva k hudobným dielam by ministerstvo očakávalo, že "SOZA bude pri aplikácii autorského zákona postupovať citlivo a v rámci zdravého rozumu", dodal hovorca Bednár.
Obci Pohorelá hrozí, že SOZA bude od nej súdne vymáhať platbu za použitie hudby na dvoch podujatiach, na ktorých odznel folklór v podaní detí.
SOZA totiž považuje vystavenú faktúru za opodstatnenú a trvá na jej zaplatení do spomínaného termínu. Spor medzi obcou a SOZA súvisí s dvoma podujatiami v Pohorelej.
Obec a miestna základná škola zorganizovali 22. mája 2011 v školskej jedálni program žiakov základnej školy pre mamičky a staré mamy ku Dňu matiek a 5. decembra 2011 mala obec Privítanie Mikuláša - pri vianočnom stromčeku. Na podujatiach podľa obce deti spievali iba ľudové pesničky.
SOZA odmieta, že inkasuje peniaze za pôvodné ľudové pesničky či koledy na obecných verejných podujatiach. Je však viazaný autorským zákonom, ktorý musí dodržiavať. Zväz na svojej webovej stránke http://soza.sk/ zverejnil Záznam o kontrole a Inšpekčný záznam o zistenom používaní hudobných diel.
"Oba dokumenty potvrdzujú, že obec Pohorelá organizovala hudobné podujatia, počas ktorých boli použité chránené hudobné diela zastupovaných autorov, čo starosta obce svojím podpisom a pečiatkou bez námietok potvrdil. O porušení autorského zákona ako aj o použití chránených hudobných diel bol inšpektorkou riadne poučený, čo rovnako potvrdil podpisom a pečiatkou obce," napísalo oddelenie marketingu a styku s verejnosťou SOZA.
Obec Pohorelá tvrdí, že neporušila žiadnu zákonnú povinnosť a bola neoprávnene obvinená z porušenia autorských práv. Starosta Jozef Kalman tvrdí, že zápis podpísal v dobrej viere.
Obce považujú poplatky SOZA za likvidačné pre miestnu kultúru
Starostovia a primátori žiadajú prešetrenie zákonnosti postupu pri poplatkoch za chránené autorské diela a chcú vedieť, kam vybrané peniaze smerujú.
BRATISLAVA. Na Slovensku vôbec nie je ojedinelý aktuálny problém obce Pohorelá so Slovenským ochranným zväzom autorským pre práva k hudobným dielam (SOZA).
V poslednom období sa množia sťažnosti obcí na postup SOZA pri organizovaní akýchkoľvek miestnych kultúrnych podujatí. Agentúre SITA tento trend potvrdilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).
"Poplatky SOZA sú podľa nich neúmerne vysoké a pre miestnu kultúru likvidačné," uviedol predseda ZMOS Jozef Dvonč.
Šéf združenia pripomína, že to boli najmä mestá a obce, ktoré pomohli miestnej, najmä tradičnej kultúre, prežiť aj v ekonomicky najťažších časoch.
"Starostovia a primátori sú znepokojení a znechutení týmito metódami a žiadajú prešetrenie zákonnosti takéhoto postupu a aj to, kam vybrané peniaze smerujú," dodal Dvonč.
ZMOS avizuje, že sa bude touto problematikou zaoberať na rokovaní svojich orgánov a bude iniciovať aj pracovné stretnutie na ministerstve kultúry.
SITA