Vláda už pred dvoma rokmi prijala uznesenie, že z privatizačných zdrojov vyčlení 140 miliónov Sk na začatie projektu. Tento sľub však nedodržala, a tak generálny riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Štefan Škulec konštatoval, že pôvodný časový harmonogram, ktorý predpokladal spustenie systému v roku 2005, nebude dodržaný. Odhaduje minimálne ročné zdržanie.
Z hľadiska včasného a presnejšieho varovania obyvateľstva pred povodňami ide o veľmi významný projekt, do ktorého už SHMÚ z vlastných zdrojov investoval 3 milióny Sk. Celkové náklady na POVAPSYS sa pohybujú podľa slov ministra životného prostredia SR Lászlóa Miklósa okolo 500 miliónov Sk. Budovanie systému je súčasťou prijatého Programu protipovodňovej ochrany v SR do roku 2010 s rozpočtom 960 miliónov Sk.
Škulec na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave uviedol, že ústav sa so situáciou nezmieril. Napriek deficitu finančných prostriedkov pracuje na formulovaní metodík a úloh v rámci systému. V nasledujúcich týždňoch SHMÚ spustí pilotný projekt, ktorého cieľom je testovanie radaru na Javorníku.
So situáciou nie je spokojný ani šéf ekologického rezortu. Ako poznamenal v rozhovore pre TASR, rozhodnutie vlády nepodporiť budovanie systému zo zdrojov získaných z privatizácie SPP považuje za jednu z prehier vo funkcii ministra životného prostredia. Domnieva sa, že 140 miliónov na budovanie POVAPSYS-u je menšou čiastkou ako výška škôd, ktoré na Slovensku vznikli po nedávnych záplavách. Trvá na tom, že do systému preventívnych opatrení treba investovať.