Bratislava 22. augusta (TASR) - Vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ) podporuje všetkých dvanásť strán, ktorých kandidáti na poslancov do parlamentu sa dnes zúčastnili na prvom okrúhlom stole Slovenského rozhlasu v rámci predvolebnej kampane.
Zástupcovia SDA, SDKÚ, PSNS, DS, Strany zelených na Slovensku (SZS), Smeru, OKS, SDĽ, Nezávislej občianskej strany nezamestnaných a poškodených (NOSNP), Politického hnutia ROMA, Ľavicového bloku (ĽB) a Združenie robotníkov Slovenska (ZRS) sa zhodli na tom, že integrácia do únie nie je samoúčelná, ale má slúžiť prosperite, modernizácii a zlepšeniu životných podmienok obyvateľov krajiny.
Podľa Jána Ľuptáka (ZRS) a Jána Garaja (NOSNP) by sa však mal vstup do únie uskutočniť len za podmienky rovnocennosti. Zdôraznili pritom požiadavku znížiť nezamestnanosť, obnoviť ekonomiku a zvýšiť konkurencieschopnosť slovenských podnikov. Šéf hnutia ROMA Ladislav Fízik sa obáva, že ak sa Slovensko nedostane do EÚ, nastane odliv mladých ľudí z krajiny a ostanú tu len starí ľudia a Rómovia v osadách a "getách".
Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová nevylúčila, že jej strana sa bude usilovať o prehodnotenie predbežne uzavretých rokovacích kapitol s EÚ, v ktorých sa nepodarilo vyjednať výhodné podmienky. Viac sa podľa nej malo urobiť na poli vnútornej pripravenosti na členstvo v EÚ. Minister zahraničných vecí a podpredseda SDKÚ Eduard Kukan jej oponoval, že Slovensko dosiahlo v rokovaniach s EÚ výsledky porovnateľné s inými kandidátskymi krajinami. Bývalý líder SZS Ladislav Ambróš očakáva od budúcej vlády a plnenia záväzkov vo vzťahu k EÚ zlepšenie životného prostredia, zdravotného stavu obyvateľov a zaistenie zamestnanosti na vidieku.
Členstvu SR v NATO vyjadrilo podporu SDA, SDKÚ, DS, SZS, Smer, OKS, SDĽ a ROMA, jednoznačné odmietnutie členstva v aliancii deklaroval líder PSNS Ján Slota. Povedal, že jeho strana by vo vláde požadovala okamžité vypísanie referenda o vstupe do tejto organizácie. Za nezákonné pritom považuje, keď sa peniaze zo štátneho rozpočtu používajú výlučne na propagáciu členstva v Aliancii. Pre ZRS nie je podľa jej predsedu Ľuptáka v bezpečnostnej politike "zabudnutá" ani neutralita krajiny. Šéf občianskych demokratov Ľudovít Kaník (DS) si myslí, že od členstva v NATO bude závisieť aj úspech v integrácii do EÚ.
V súvislosti s výkonom zahraničnej politiky v budúcom volebnom období prízvukovali potrebu zvýšiť jej ekonomický rozmer aj prostredníctvom veľvyslanectiev strany SDA, Smer, DS, ĽB a SDĽ. Podľa Beňovej by slovenská zahraničná politika nemala byť nasmerovaná len na štáty EÚ, ale zintenzívniť by sa mala vo vzťahu k Rusku, Číne a Izraelu. Predseda ĽB Jozef Kalman sa vyjadril za lepšie využitie možností spolupráce s Poľskom a Ukrajinou. Podľa volebného lídra SDA Petra Weissa potrebuje Slovensko v budúcom období koncepciu propagácie krajiny, ako aj dlhodobú víziu a vyváženosť zahraničnej politiky. Nemalo by sa stať, aby premiér za celé štyri roky nedokázal navštívil Ruskú federáciu, povedal.
Kaník vidí rezervy aj v oblasti podpory slovenských menšín v okolitých krajinách. V súvislosti so Zákonom o Maďaroch žijúcich v zahraničí Slota pripomenul, že PSNS bola za vypovedanie bilaterálnej základnej zmluvy o dobrých susedských vzťahoch s Maďarskou republikou. Všetci vieme, že MR cez SMK na Slovensku vytvára takú atmosféru, aby poškodila záujmy SR, povedal.
Za nevyhnutné považuje podpredseda OKS František Šebej, aby po parlamentných voľbách vznikla nová vláda rýchlo, keďže 15. októbra uzavrie Rada ministrov NATO agendu pre novembrový pražský summit NATO. Nový kabinet by zároveň mal prijať také programové tézy, ktoré potvrdia kontinuitu zahraničnej politiky.
Predstavitelia koaličných strán konštatovali, že Dzurindovej vláde sa podarilo dosiahnuť v zahraničnej politike úspechy, ako sú obnovenie dôvery zahraničia voči krajine, dosiahnutie členstva v OECD, úspechy v negociáciách s EÚ a získať pozíciu favorizovaného kandidáta pre vstup do NATO. Ocenili taktiež jednoznačné zlepšenie vzťahov so susednými krajinami.
Svoje právo zúčastniť sa na okrúhlom stole nevyužila Rómska občianska iniciatíva.