BRATISLAVA. Proti spôsobu, akým Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) od interpretov a médií vyberá peniaze a nakladá s nimi, dnes spevom protestovalo do štyridsať prevažne mladých ľudí. Pred jej sídlom v Bratislave zaspievali pesničky Dievča z Tokia a To ta Heľpa.
V rukách držali transparent s podobizňou šéfa SOZA Vladimíra Repčíka a nápisom „Ja by som všetko to spievanie spoplatnil“ a druhý s textom „Spievam si na ulici a neplatím SOZE, ja hajzel pirátsky!“ S predstaviteľmi zväzu sa protestujúci nestretli.
Protestujúci: Stačí štát a zákonyViacerí účastníci akcie s názvom „Spevokol za samovoľnú implóziu SOZA“ agentúre SITA povedali, že SOZA by mala zverejniť, koľko peňazí od médií a interpretov za reprodukciu chránených diel vyberie a ako ich rozdeľuje. „Nevidím zmysel v tom, aby si nejaká organizácia brala poplatky za to, že chráni niekoho práva. Na to je tu štát a zákony, nie?“ povedal jeden z účastníkov.
Organizátorov k protestu vyprovokovala faktúra vo výške 62,4 eura, ktorú obci Pohorelá poslala SOZA za použitie folklórnej hudby v podaní detí. Obec a miestna základná škola zorganizovali 22. mája 2011 v školskej jedálni program žiakov základnej školy ku Dňu matiek a 5. decembra 2011 mala obec Privítanie Mikuláša. Na podujatiach podľa obce deti spievali iba ľudové pesničky.
SOZA odmieta, že inkasuje peniaze za pôvodné ľudové pesničky či koledy na obecných verejných podujatiach, tvrdí ale, že zväz je viazaný autorským zákonom. Vystavenú faktúru autorský zväz považuje za opodstatnenú a trvá na jej zaplatení, keďže vykonal aj kontrolu a na svojom webe zverejnil Záznam o kontrole a Inšpekčný záznam o zistenom používaní hudobných diel.
Pohorelá tvrdí, že zákon neporušila"Oba dokumenty potvrdzujú, že obec Pohorelá organizovala hudobné podujatia, počas ktorých boli použité chránené hudobné diela zastupovaných autorov, čo starosta obce svojím podpisom a pečiatkou bez námietok potvrdil. O porušení autorského zákona ako aj o použití chránených hudobných diel bol inšpektorkou riadne poučený, čo rovnako potvrdil podpisom a pečiatkou obce," napísalo oddelenie marketingu a styku s verejnosťou SOZA.
Obec Pohorelá tvrdí, že neporušila žiadnu zákonnú povinnosť a bola neoprávnene obvinená z porušenia autorských práv. Starosta Jozef Kalman tvrdí, že zápis podpísal v dobrej viere.
SOZA: V kauze Pohorelá boli zneužívané detiSOZA na neaktuálnosť zákona z roku 2004 poukazuje podľa riaditeľa Repčíka už od prvej vlády Roberta Fica.
Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) robí iba to, na čo má povolenie ministerstva kultúry a čo mu vyplýva z Autorského zákona. "Autori musia dostávať svoje autorské odmeny, my ich musíme vyberať, obce a mestá musia tieto veci platiť," podčiarkol dnes na tlačovej konferencii riaditeľ SOZA Vladimír Repčík. Zväz podľa neho súčasný Autorský zákon považuje za zlý a zastaraný, aj keď tento základný systém by mal ostať.
SOZA na neaktuálnosť zákona z roku 2004 poukazuje podľa Repčíka už od prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Vtedy sa zmena neuskutočnila pre výmenu vlády, exminister kultúry Daniel Krajcer (SaS) zas údajne nevidel priestor na zmenu skôr ako v roku 2014.
Vítajú verejnú diskusiuSOZA však očakáva, že verejná diskusia okolo obce Pohorelá pomôže k otvoreniu Autorského zákona a jeho zmene. Prispieť by k tomu malo aj naplánované rokovanie so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). "Apelujeme na to, aby proces zmeny bol obnovený. Čím skôr, tým lepšie - pre nás aj pre používateľov," podčiarkol riaditeľ SOZA.
Obraz o celom spore medzi SOZA a obcou Pohorelá bol podľa Repčíka skreslený tým, že pri informovaní boli "zneužívané detí". Legislatíva totiž rozlišuje iba to, kto je používateľom a o aký druh použitia ide. V tomto prípade išlo o obec Pohorelá a verejné prevedenie, teda skutočnosť, že piesne spievali deti, nemala význam a na tento prípad sa nevzťahovala ani zákonná výnimka. Tá platí napríklad pre vyučovanie v školách či náboženské služby.
Repčík tvrdí, že všetky zisky SOZA prerozdeľuje medzi autorov. V mnohých prípadoch podľa neho dokonca ide o hlavný alebo dokonca jediný príjem autorov. Zväz preto prízvukuje, že nechápe, prečo by sa práve autori mali zrieknuť svojich práv. "Prečo takáto obec nepožiada napríklad SPP, aby im dodali zadarmo plyn, alebo telefonické spoločnosti, aby im dali zadarmo volania... Neviem si predstaviť, že by dostali kladnú odpoveď," poznamenal predseda Výboru SOZA Matúš Jakabčic.
Obec vraj dodnes nedodala zväzu ani oficiálne vyjadrenieObec navyše podľa neho dodnes nedodala zväzu ani oficiálne vyjadrenie, v ktorom by uviedla, že používala na podujatí iba nechránené diela. "Starosta má zo zákona povinnosť pred usporiadaním akéhokoľvek kultúrneho podujatia nahlásiť ho ochrannému zväzu. On to neurobil. Akonáhle to neurobí, vyjadruje tým súhlas s tým, že použil autorsky chránený repertoár," vysvetlil faktúru na 62 eur pre obec Repčík.
SOZA je neziskové občianske združenie s takmer 90-ročnou históriu. Jeho členmi podľa údajov k 1. máju bolo 813 autorov, 31 vydavateľov hudobných diel a 284 nežijúcich autorov. Podľa Repčíka zväz zastupuje na základe zmlúv viac ako milión autorov z celého sveta. Zisky zväzu vlani dosiahli necelých 7,7 milióna eur.
tasr
Nový autorský zákon bude až po roku 2013Rýchle riešenie v podobe novely, ktorá by do autorského zákona zapracovala výnimky, nie je jednoduché.
Ministerstvo kultúry si uvedomuje nedostatky súčasného autorského zákona a preto jeho príprava patrí medzi priority súčasného vedenia rezortu.
To sa však nedá urobiť zo dňa na deň, do legislatívneho procesu tento nový zákon predložíme v druhej polovici tohto volebného obdobia, uviedol dnes pre TASR hovorca rezortu Jozef Bednár. Nové znenie autorskej legislatívy by tak malo byť známe zrejme až po roku 2013.
Ministerstvo predpokladá, že nový zákon bude nielen reagovať na súčasné potreby ochrany autorských práv. Upravovať by mal aj nové spôsoby a prístupy k používaniu chránených obsahov v digitálnom prostredí. Zákon by mal tiež prispieť k podpore kreativity a tvorivosti autorov.
Rýchle riešenie v podobe novely, ktorá by do autorského zákona zapracovala výnimky, nie je jednoduché, keďže oblasť výnimiek a obmedzení je harmonizovaná v rámci práva EÚ a priestor pre národné úpravy je teda jasne vymedzený, poznamenal Bednár.
Rezort hovoril o úprave autorského zákona aj v kontexte sporu Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA) s predstaviteľmi obce Pohorelá o faktúru na 62,4 eura. Obec odmieta zaplatiť poplatok za spievanie piesní počas verejných podujatí Deň Matiek a Privítanie Mikuláša, napriek tomu, že podľa SOZA jej táto povinnosť vyplynula zo zákona.
Ministerstvo kultúry je za dodržiavanie autorského zákona... Na druhej strane, očakávali by sme, že SOZA ako kolektívny vykonávateľ správy práv v oblasti hudobných diel bude k prípadom podobného typu ako v Pohorelej pristupovať citlivejšie a rozvážnejšie, komentovalo ministerstvo.
tasr