KOŠICE. Prvé výjazdové zasadnutie vlády Róberta Fica po voľbách v roku 2006 viedlo na východ.
Ministri so sprievodom a obslužným personálom zamierili do Betliara.
Schôdza mala byť pôvodne v kaštieli Andrássyovcov – vláda mala rokovať v historickej knižnici národnej kultúrnej pamiatky, obedovať v sieni Nádasdyho husárov, tlačová beseda bola plánovaná v galérii.
Z kaštieľa do kulturáku
Pracovníci múzea zabezpečili slávnostnú tabuľu pre 22 stolovníkov, rokovací stôl presťahovali z knižnice, stoličky si požičali od primátora Rožňavy.
„Chcel som, aby vláda zasadala v dôstojnom kultúrnom prostredí. Veď ministri na čele s premiérom k nám nechodia každý deň,“ povedal pre SME autor nápadu, poslanec Ján Babič z Rankoviec.
Predseda Smeru však na poslednú chvíľu miesto zasadnutia zmenil. Kaštieľ sa mu zadal byť príliš honosný a nájomné privysoké, kultúrny dom z čias socializmu primeraný.
Starosta Július Farkašovský dve hodiny pred zasadnutím zháňal stoly, obrusy, ľudia z obecného úradu upravovali sálu.
Pracovníci úradu vlády, ktorí sa na príprave podieľali, prišli o štvrťročné odmeny.
Intervencia nepomohla
Okres Rožňava bol a dodnes je jednou z najviac sociálnymi a ekonomickými problémami sužovaných oblastí Slovenska . Zasadnutie vlády priamo v teréne malo pomôcť pri ich riešení.
Podľa uznesenia mal minister hospodárstva pripraviť „návrh postupu riešenia udržania ťažby a využitia domácich surovinových zdrojov na ložisku Nižná Slaná“ a spolu s ministrom financií v návrhu štátneho rozpočtu na rok 2007 „zaradiť do priorít finančné prostriedky“, ktoré by umožnili zachovať pracovné miesta v súkromnej spoločnosti Siderit.
Siderit išiel v roku 2008 do konkurzu.
„Baňa ani úpravňa už defacto nejestvuje,“ hovorí starosta Nižnej Slanej Ján Vieloha. „Vtedy mal Siderit okolo 600 zamestnancov, väčšina ostala bez práce.“
Prázdny park
Na základe uznesenia mal minister hospodárstva v spolupráci s primátorom Rožňavy vytvoriť podmienky pre ďalší rozvoj regiónu prostredníctvom vybudovania priemyselnej zóny – parku formou podpory investícií; v súvislosti s tým vytvoriť poradný tím pre rozvoj tohto regiónu.
Podľa zástupcu primátora Rožňavy Pavla Burdigu vláda prispela na výstavbu parku približne 5,7 miliónmi eur. Výstavbu ukončili pred dvomi rokmi.
Park, v ktorom mali nájsť prácu stovky Gemerčanov je dodnes prázdny.
Vláda uložila ministrovi výstavby, aby v spolupráci s primátorom Rožňavy riešil aj ukončenie výstavby krytej plavárne v meste.
„Žiaľ, plaváreň je v rovnako zúboženom stave ako predtým. Pomaly sa rozpadáva,“ povedal Burdiga.
Nebezpečná Soroška
Do roku 2010 mala byť ukončená príprava rýchlostnej komunikácie R-2 medzi Gombasekom a Včelármi, koncom budúceho roka už mali po nej chodiť autá.
Podľa posledných informácií 34 kilometrový úsek by mali začať stavať v septembri 2013, ukončiť by ho mali o tri roky neskôr.
Minister dopravy mal do 31 decembra 2006 „prijať opatrenia na lepšie sprejazdnenie súčasnej cesty I/50 v úseku horského priechodu Soroška“.
Na nebezpečnom úseku dopravných nehôd sa nič podstatné nezmenilo. Teraz kladú na Soroške nový asfaltový koberec.
Zmena k horšiemu
Vláda uložila na zasadnutí v Betliari podpredsedovi pre ľudské práva a menšiny do 31. decembra 2006 v spolupráci s rezortmi „navrhnúť program opatrení na riešenie a zlepšenie postavenia rómskej národnostnej menšiny s osobitným zreteľom na prípravu pilotného integrovaného projektu zameraného na vzdelanosť, zdravotnú prevenciu, zamestnanosť, základnú infraštruktúru a bývanie“.
Vajda z rómskej osady v Krásnohorskom Podhradí Ľudovít Gunár žiadnu zmenu necíti: „Čo sa u nás zmenilo od roku 2006? Nič. A keď tak len k horšiemu. Problémy namiesto štátu ide riešiť Kotleba.“

Beata
Balogová
