Na tohtoročné zvýšenie miezd sestier v sociálnych zariadeniach nie sú podľa ministerky zdravotníctva v rozpočte peniaze.
BRATISLAVA. Pichajú injekcie, odoberajú krv či ošetrujú preležaniny podobne ako ich kolegyne v nemocniciach. Napriek tomu sestry v sociálnych zariadeniach zarábajú aj o niekoľko stoviek eur menej ako ich nemocničné kolegyne.
Kým zdravotnú starostlivosť sestier v nemocnici preplácajú zdravotné poisťovne, pri rovnakej v sociálnych zariadeniach to neplatí. Tie nemajú na vyššie platy sestier, čo im podľa zákona o minimálnych mzdových nárokoch patrí.
Už Radičovej vláda sľúbila, že prichystá zákon, čo túto nerovnosť odstráni. Doteraz nevznikol a súčasná ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská čakanie zrejme ešte predĺži.
Ďalšie odkladanie
Tá dala 1. júna do pripomienkového konania návrh na zrušenie uznesenia predchádzajúcej vlády o financovaní zdravotnej starostlivosti v sociálnych zariadeniach z verejného zdravotného poistenia.
Prichystať o tom zákon mali Ivan Uhliarik (KDH) a Jozef Mihál (SaS), do odvolania to však nestihli.
Zvolenská zrušenie uznesenia vysvetľuje tým, že v rozpočte na tento rok na to nie sú peniaze. Preplácanie zdravotnej starostlivosti v sociálnych zariadeniach, a teda aj platy sestier, chce riešiť v zákone o poskytovaní dlhodobej starostlivosti. Pripravuje ho s ministrom práce Jánom Richterom.
„S ministrom práce sme sa rozprávali, že v druhej polovici budúceho roku by sme chceli mať pripravenú legislatívu,“ odpovedá Čižmáriková na otázku, kedy by mal byť zákon pripravený.
Sestry: Sme zaskočené
„Zaskočilo nás to,“ reaguje prezidentka komory sestier Mária Lévyová a pripomína, že zrovnoprávnenie sestier v sociálnych zariadeniach s tými v zdravotníckych bol jeden z bodov petície, ktorú podpísalo vyše 243-tisíc ľudí.
Kým sestry v nemocniciach a ambulanciách majú od apríla zarábať najmenej 640 eur, plat sestier v sociálnych zariadeniach sa pohybuje od 340 do 534 eur.
Okrem toho ich mnohé sociálne zariadenia presúvajú za opatrovateľky, čím im plat klesá ešte viac. V sociálnych zariadeniach pracuje približne 2300 sestier.

Beata
Balogová
