BRATISLAVA. Do kolónky určenej pre repertoár uviedli „heľpianske ľudové piesne“.
Keby na dokladoch pre Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) rozpísala obec Heľpa presný zoznam ľudoviek, ktoré deti mamám a babkám pri príležitosti Dňa matiek odspievali, nemusela by platiť vyše 80 eur.
SOZA v stredu po dvoch dňoch zverejnila, prečo od Heľpy poplatok pýtala.
„Obec doteraz nepredložila zoznam použitých skladieb, ktoré podľa hromadnej licenčnej zmluvy mala doručiť do siedmich dní od dátumu podujatia,“ povedala marketingová manažérka zväzu Katarína Tomandlová.
Prečo od obecného úradu nepýtali podrobnejší zoznam, keď im „heľpianske ľudové piesne“ nestačili, Tomandlová nepovedala. „Vyjadrila som sa v maile. Viac sa k tomu vyjadrovať nebudem.“
Neprehľadný cenník
Za pôvodné ľudové piesne nesmie SOZA vyberať poplatky, lebo nepodliehajú autorskej ochrane.
„Deti spievali pesničky, ktoré sa u nás odovzdávajú z pokolenia na pokolenie. Ich prístup je zarážajúci. Keby požiadali o zoznam, spísali by sme ho,“ vraví Mária Kemková z Obecného úradu v Heľpe.
Ako zväz dospel k sume 81,60 eura, nevedno. Tomandlová iba odkázala na sadzobník na webe. Ten je ťažko prehľadný a nedá sa z neho vyčítať, čo dedine účtovali.
Kemková hovorí, že akcia bola v amfiteátri. Vystúpenie zhruba stovky škôlkarov a žiakov základnej školy videlo do tristo ľudí.
Repčík telefonoval
Šéf SOZA Vladimír Repčík včera volal Kemkovej, aby poplatok ozrejmil. „Sumu mi neobjasnil.“ Sťažovala sa mu na vysoké poplatky, ktorými vraj zväz ubíja miestne zvyky.
„Hovorila som mu, že sme dali takmer 14 eur za akciu Mesiac úcty k starším, na ktorej deti spievali ľudovky miestnym dôchodcom nad 75 rokov.“
Kemková uvažuje, že zväzu nabudúce vykáže, že išlo o „občiansky obrad“, ktorý je od poplatkov oslobodený.
Združenie miest a obcí Slovenska chce do autorského zákona presadiť výnimku, aby spev detí nebol spoplatňovaný. Ministerstvo kultúry sa k zmene stavia rezervovane.

Beata
Balogová
