Autorský zväz pripúšťa ústupky Pohorelej aj Heľpe. Prípady obcí vyprovokovali rýchlu novelu zákona.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:25 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Obec Pohorelá má šancu, že uspeje v svojom boji proti poplatku za spev ľudových piesní.
Slovenský ochranný zväz autorský oznámil, že od dediny dostal zoznam skladieb, ktoré deti spievali na Deň matiek a Mikuláša.
Ak sa ukáže, že to boli pôvodné ľudovky, faktúru na vyše 60 eur SOZA zruší.
„Keď na základe zoznamu skonštatujeme, že boli použité len voľné diela, je logické a jasné, že k žiadnej fakturácii nedôjde. Už vystavená faktúra sa stornuje,“ oznámil šéf výboru SOZA džezový gitarista Matúš Jakabčic.
Pohorelá ako prvá upozornila na faktúry od zväzu. Odmieta ich zaplatiť, za čo jej už hrozí súd.
Točí sa? A ktorá verzia?
Obec zväzu vykázala z akcie ku Dňu matiek 18 ľudoviek, z mikulášskej šesť.
Jakabčic upozornil, že na zozname sú piesne z databázy zákonom chránených skladieb.
Napríklad pri piesni Ej, točí sa mi, točí evidujú piatich autorov, motívy ľudovky totiž využili vo vlastných verziách, ktoré zákon ochraňuje.
Poplatkom nepodliehajú len pôvodné ľudové piesne.
Či deti naozaj odspievali nechránené ľudovky, nebude ľahké dokázať. Obec zvukový záznam z akcie nemá.
„Prečo im nestačí zaslaný zoznam? Odzneli piesne, ktoré sa u nás prenášajú z pokolenia na pokolenie. Ich absurdným požiadavkám nerozumiem,“ vraví Ján Pompura z obecného úradu v Pohorelej.
Jakabčic neprezradil, ako overia, ktorú verziu piesní deti predviedli. Problém chce vyriešiť na stretnutí so starostom Pohorelej.
Maďarič píše novelu
SOZA je ochotná ustúpiť aj Heľpe, ktorá na rozdiel od Pohorelej akciu ku Dňu matiek nahlásila dopredu.
Viac ako 80 eur zaplatila za spev ľudoviek, pretože zväzu poskytla neúplný zoznam skladieb. Do dokladov napísala iba „heľpianske ľudové piesne“. Ak repertoár spresní, faktúru tiež prehodnotia.
Oba prípady vyburcovali ministra kultúry Mareka Maďariča zo Smeru, ktorý chce urýchlene presadiť novelu autorského zákona.
Od konca roka by usporiadatelia akcií, ktorí si nesplnia zákonnú povinnosť a podujatie dopredu neoznámia, smeli dodatočne preukázať, že neboli použité chránené diela.
Dnes platia aj za pôvodné ľudovky, pretože SOZA neohlásenú akciu vyhodnocuje tak, akoby na nej zaznel chránený a teda platený repertoár.
Maďarič vyčítal zväzu pod vedením bývalého šéfa televízie Markíza Vladimíra Repčíka, že mohol postupovať „oveľa veľkorysejšie“.
„Nemala by sa SOZA zabetónovať do rigidného administratívneho postupu,“ vyhlásil. Repčík označil vystúpenie ministra za „veľmi korektné a konštruktívne“.

Beata
Balogová
