BRATISLAVA. Integrácia Čiernej Hory do Únie a NATO, vývoj situácie na západnom Balkáne a rozvoj bilaterálnych vzťahov boli hlavné témy rokovaní podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka s najvyššími ústavnými činiteľmi Čiernej Hory v rámci jeho oficiálnej návštevy v Podgorici.
Predpoludním ministra Lajčáka prijali prezident Čiernej Hory Filip Vujanović, predseda parlamentu Ranko Krivokapić, predseda vlády Igor Lukšić a podpredseda vlády a minister spravodlivosti a ľudských práv Duško Marković.
Čierna Hora ocenila úlohu Slovenska
Čiernohorskí predstavitelia ocenili úlohu, ktorú zohrala slovenská diplomacia v roku 2006 v procese obnovenia štátnosti.
Lajčák v tom čase pôsobil ako osobitný vyslanec vtedajšieho vysokého predstaviteľa EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu pre prípravu a uskutočnenie referenda o nezávislosti Čiernej Hory.
Predsedom Republikovej komisie pre organizáciu referenda bol terajší vedúci Zastupiteľského úradu SR v Podgorici František Lipka.
Predstavitelia Čiernej Hory zdôraznili, že považujú Slovensko za svoj vzor a majú záujem o rozvoj privilegovaných vzťahov s Bratislavou, ako aj o našu podporu na ceste do EÚ a NATO.
Pozvánka do NATO možno už o dva roky
Lajčák na stretnutiach ocenil pokrok, ktorý Čierna Hora dosiahla pri plnení kľúčových priorít tak, ako to konštatovala májová správa Európskej komisie.
"Podporujeme otvorenie prístupových rokovaní Čiernej Hory už tento mesiac. Prístupové rokovania sú kvalitatívne novou etapou integrácie a musíte sa na ne dôkladne pripraviť. Sme pripravení vám v tom pomôcť konkrétnymi krokmi," povedal v rámci rozhovorov šéf slovenskej diplomacie.
Zároveň vyslovil podporu aj integračným snahám Čiernej Hory s cieľom stať sa členom NATO.
Ako spresnil, summit v Chicagu potvrdil, že Podgorica má dobrý kredit medzi ašpirantami na členstvo, a existuje reálna nádej, že Čierna Hora by mohla dostať aliančnú pozvánku na ďalšom summite, ktorý sa koná o dva roky.