BRATISLAVA. Krajská polícia v Bratislave pripravila v súvislosti so sobotňajším podujatím Dúhový Pride rad bezpečnostných opatrení.
Na pokojný priebeh akcie bude v uliciach hlavného mesta dohliadať niekoľko stoviek policajtov poriadkovej, dopravnej a kriminálnej polície.
Polícia bude monitorovať situáciu a zabezpečovať verejný poriadok v čase zhromaždenia, ako aj počas presunu účastníkov.
V súvislosti s tým upozorňuje vodičov aj obyvateľov Bratislavy, aby počítali s dopravnými obmedzeniami.
"Budú sa týkať najmä okolia Námestia slobody, kde bude úplná uzávierka cesty II. triedy v úseku od Spojnej po Štefanovičovu ulicu, v čase od 11.00 h do 18.00 h, respektíve do ukončenia verejného zhromaždenia," oznámil Peczár.
Cirkev pohoršuje Ftáčnikova podpora
Polícia vyzýva občanov, aby sa počas konania verejného zhromaždenia a pochodu riadili pokynmi polície a rešpektovali jej výzvy.
"Polícia ďalej upozorňuje, že nebude tolerovať žiadne pokusy o narušenie verejného poriadku a taktiež rôzne extrémistické a xenofóbne prejavy," uzavrel hovorca.
Predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského pohoršilo, že bratislavský primátor Milan Ftáčnik podporuje Dúhový pochod homosexuálov.
Podľa neho sa zámer usiluje o zmenu definície manželstva a relativizuje právny poriadok. Primátor oponuje. Aj takýto pochod má podľa neho byť podnetom na širšiu spoločenskú diskusiu.
"Snahy postaviť iné typy vzťahov na úroveň manželstva a rodiny odporujú prirodzenosti ľudskej spoločnosti a vedú k narušeniu jej základov," uviedol vo svojom stredajšom vyhlásení Zvolenský.
Okrem vyjadrenia hlbokého poľutovania nad zámerom primátora vyzval "všetkých ľudí dobrej vôle k podpore manželstva a rodiny ako zväzku jedného muža a jednej ženy." Prirodzené manželstvá a rodiny podľa neho prispievajú jedinečným a nenahraditeľným spôsobom k dobru spoločnosti a sú podmienkou jej existencie.
Primátor: Pochod je volaním po dialógu
Primátor pre TASR povedal, že dostal otvorený list od predstaviteľov cirkví, ktorí tiež tvrdia, že o homosexualite sa málo diskutuje.
"Nemôžeme sa tváriť, že problém ľudí s inou sexuálnou orientáciou na Slovensku neexistuje. Nemôžeme ho schovávať pod koberec a hovoriť, že je to tabu," podotkol Ftáčnik.
Keďže aj títo ľudia majú reálne problémy, s ktorými sa stretávajú a hľadajú odpoveď od spoločnosti, treba podľa primátora o téme hovoriť.
"Ak nediskutujeme, nenájdeme ani riešenie. Dúhový pochod je volaním po dialógu," dodal s tým, že do takéhoto dialógu sa však majú zapojiť všetci, čiže aj predstavitelia cirkví. "Aby sme našli niečo, čo je prijateľné pre slovenskú spoločnosť a čo už prijateľné nie je a nedá sa to uzákoniť."
Registrované partnerstvá už prijalo 13 krajín Európy.
Dúhový Pride slávnostne otvoria troma sobášmi. Svoje "áno" si povie ženský, mužský i žensko-mužský pár.
"Tie sobáše vyvolávajú asi najcitlivejšiu reakciu. Ak by som ja bol organizátor, asi by som zvážil, či ich zaradím v takej podobe, ako to organizátori navrhli," poznamenal Ftáčnik.
Aby sa bratislavský magistrát ubezpečil, že počas pochodu bude chránená bezpečnosť a zdravie občanov, primátor sa stretol s organizátormi aj so zástupcami štátnej a mestskej polície.
"Môžu tam byť aj protireakcie, máme také signály zo strany policajného zboru," dodal.